شوک بزرگ ؛ تیر خلاص به بازار نفت

شوک بزرگ ؛ تیر خلاص به بازار نفت ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۲/۰۱ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آنلاین، #آژانس_بین_المللی_انرژی، #اردیبهشت، #اوپک، #ایالات_متحده، #بازار، #برنت، #تاریخ، #ترامپ، #تهران، #جهانی، #دلار، #روسیه، #رویترز، #رکود_جهانی، #سعودی، #عربستان، #عربستان_سعودی، #غربی، #فروردین، #مرز، #میلیون_بشکه، #نفت_برنت، #نفت_خام، #همشهری، #همشهری_آنلاین

شوک بزرگ؛ قیمت هر بشکه نفت سبک تگزاس در مبادلات روز دوشنبه اول اردیبهشت با سقوط سنگین ۴۰ درصدی به زیر ۱۱ دلار رسید. این قیمت نفت تا ساعت ۶ بعد از ظهر روز دوشنبه به وقت تهران است؛ پایین‌ترین قیمت ، برای نفت آمریکا در ۲۰ سال گذشته.
همشهری آنلاین - بهزاد رنجبر: شوک بزرگ؛ قیمت هر بشکه نفت سبک تگزاس ، در مبادلات روز دوشنبه ، با سقوط سنگین ۴۰ درصدی ، به زیر ۱۱ دلار رسید. این قیمت نفت تا ساعت ۶ بعد از ظهر روز دوشنبه ، به وقت تهران است؛ پایین ترین قیمت ، برای نفت آمریکا در ۲۰ سال گذشته.
به گزارش همشهری ، با وجود آنکه انتظار می رفت پس از توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه‌ای ، روند کاهش قیمت نفت متوقف شود اما انتشار گزارش‌هایی که نشان می‌داد سطح عرضه بسیار بیش‌تر از تقاضاست نفت را دوباره روی منحنی نزول قرار داد. منابع خبری می‌گویند: میزان مصرف انرژی در آمریکا ، به دلیل شیوع کرونا ، به کمترین حد در ۱۶ سال گذشته رسیده و در عین حال میزان ذخیره سازی نفت بر روی آب‌ها به شدت افزایش یافته است. قیمت نفت درپی شیوع کرونا ، تحت تاثیر رکود جهانی اقتصاد ، با افت سنگینی مواجه شده و از سطح ۶۵ دلار در هر بشکه تبه مرز ۱۰ دلار نزول کرده است.
عوامل سقوط دوباره قیمت نفت
توافق تولیدکنندگان عمده نفت (اوپک پلاس) در ۲۱ فروردین برای کاهش تولید روزانه۹.۷ میلیون بشکه ای در تاریخ بی سابقه بود. ۲۰ کشور با هماهنگی عربستان سعودی و روسیه و با وساطت غیرمعمول ایالات متحده برای کاهش تولید به توافق رسیدند اما به عقیده تحلیلگران بازار نفت این مقدار کاهش هنوز کافی نیست. تحلیلگران معتقدند برای جلوگیری از سیر نزولی قیمت ، عرضه نفت باید تا ۳۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد با توجه به این موارد به نظر می‌ رسد توافق کاهش تولید در اوپک پلاس در کوتاه‌ مدت نمی‌ تواند ترمز سقوط قیمت نفت را بکشد. چنان که مدیر آژانس بین المللی انرژی گفته است اقدامات اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت در شرایط کنونی برای افزایش قیمت کافی نیست.
علاوه بر این تولید سرسام آور نفت از سوی تولیدکنندگان در دو ماه مارس و آوریل باعث شده تا جهان در نفت غرق شود ، به طوری که حجم ذخیره سازی نفت بر روی آب به عدد بی سابقه ۱۶۰ میلیون بشکه رسیده یعنی ۲ برابر نسبت به دو هفته پیش.
این عدد به آن معناست که همه تولیدکنندگان نفت باید دو روز کامل تولید نفت را متوقف کنند تا نفتکش های موجود در جهان از نفت خالی شوند. مطابق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا ظرفیت مخازن نگهداری نفت در حال اشباع است و زمانی که مخازن کاملا پر شوند ، پالایشگاه ها چاره‌ای جز کاهش پالایش نفت خام ندارند که باعث می‌شود روند رشد ذخایر نفت شتاب بیشتری بگیرد.
این میزان ذخایر نفتی موجب شده است تا تولید کننده ها هم تولیداتشان را با تخفیف های گسترده در بازار های جهانی بفروشند به طوری که به گزارش رویترز ، قیمت نفت و قراردادهای آتی با تخفیف های چشمگیری عرضه می شوند تا نفتی که خریدار ندارد یا در ژوئن به فضای نگهداری دسترسی ندارد را به فروش رسانند.
جنگ نفتی عربستان
خبرهای دریافتی حاکی است اقدام عربستان برای افزایش میزان ذخیره سازی نفت در خلیج مکزیک افزایش یافته ، موضوعی که برخلاف خواست دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ارزیابی شده و اقدام تهاجمی در جنگ جهانی نفت تلقی می‌شود.
به گفته تحلیل گران این موضوع می تواند صدمات زیادی به صنعت نفت آمریکا ، که به تولید نفت شیل وابسته است ، وارد کند. زیرا تولید نفت شیل در شرایطی که قیمت جهانی کمتر از ۳۰ دلار در هر بشکه است ، برای تولید کننده های آمریکایی صرفه اقتصادی ندارد ، به نظر می‌رسد دلیل نزول سنگین‌تر نفت تگزاس در مقایسه با نفت برنت همین عامل بوده است.
تا عصر دوشنبه قیمت نفت وست تگزاس ۴۰ درصد و نفت برنت ۷ درصد نزول کرد. کرک ادواردز ، مدیر اجرایی شرکت لاتیگو پترولیوم ، تولیدکننده نفت در تگزاس گفته است اگر قیمت نفت به طرز چشمگیری افزایش یابد. ۴۰ هزار کارگر فقط در حوضه پرمین غربی غرب تگزاس اخراج خواهند شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟ ...
fa.euronews.com ۱۳۹۸/۰۲/۰۳ اقتصاد
دولت آمریکا روز دوشنبه به طور رسمی اعلام کرد که معافیت‌‌ ۶ ماهه هشت کشور از شمول تحریم خرید نفت ایران با اتمام در دوم ماه می (۱۲ اردیبهشت ماه) تمدید ن...ادامه مطلب»

قیمت نفت بیش از ۴ درصد سقوط کرد ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ اقتصاد
اعلام تعویق در اجلاس اوپک پلاس در ابتدای معاملات روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه منجر به افزایش نگرانی‌ها از به نتیجه نرسیدن مذاکرات برای کاهش تولید شده که ...ادامه مطلب»

مرگ محمدرضا شاه پهلوی در مصر...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۵/۰۵ تاریخ
در یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۴ پزشک شاه تشخیص داد که شاه مبتلا به سرطان غدد لنفاوی شده‌است. هر چند شاه این موضوع را برای سه سال حتی از فرح نیز پنهان کرده‌بود...ادامه مطلب»

رکورد ارزان‌ترین قیمت نفت ثبت شد/ عربستان: حال بازار نفت خوب است! ...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۹/۲۳ اقتصاد
شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۳ - ۱۲:۴۴ اقتصاد > انرژی با وجود ادامه سقوط آزاد طلای سیاه در بازار جهانی و ثبت ارزان ترین قیمت نفت در طول بیش از یک دهه گذشته، وزیر نف...ادامه مطلب»


EOF