دومین تخریب قبرستان بقیع

دومین تخریب قبرستان بقیع ...
parseed.ir 21/04/1926 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آستان، #آستان_قدس_رضوی، #آل_سعود، #ابی، #اسلامی، #اصفهان، #اصفهانی، #امام، #ایران، #تاریخ، #جلب، #حرم، #خراسان، #رمضان، #سید_حسن_مدرس، #شیخ، #شیعه، #عربستان، #علما، #فاطمه، #فروردین، #قدس، #قرآن، #مجلس، #مدرس، #مدینه، #مردم، #موافقت، #مکه، #هجری، #وهابیت

قبرستان بقیع قدیمی‌ترین و یکی از دو قبرستان مهم در اسلام است که در مدینه قرار دارد. تخریب بقیع اشاره به واقعه تخریب کلی قبرستان بقیع یک‌بار در سال ۱۸۰۶ میلادی و یک‌بار در سال ۱۹۲۶ میلادی (۳۱ فروردین ۱۳۰۵) دارد. این قبرستان بار اول توسط پیروان وهابیت و با کمک آل سعود تخریب شد و بار دوم نیز این کار توسط سلطان‌نشین نجد از زیرمجموعه آل سعود و پیروان وهابیت انجام گرفت.
۱. بیت‌الاحزان ۲. آرامگاه چهار امام شیعیان ۳. دختران پیامبر ۴. همسران پیامبر ۵. عقیل و عبدالله بن جعفر ۶. مالک و نافع ۷. ابراهیم فرزند خردسال پیامبر ۸. حلیمه سعدیه ۹. فاطمه بنت اسد (اهل‌سنت) ۱۰. عثمان خلیفه سوم

* * * اهمیت این قبرستان در نگاه مذاهب اسلامی به خاطر دفن ۴ امام از ۱۲ امام شیعیان و یکی از خلفای اهل سنت است
هرچند شیعیان معتقد هستند قبر فاطمه دختر محمدبن عبدالله پیامبر مسلمانان و همسر علی بن ابی طالب نیز در این قبرستان است
شرح ماجرا
قبرستان بقیع در طی دو دهه سلطه سعودیون بر عربستان بارها مورد تعرض واقع شد اما عاقبت به صورت کلی در هشتم شوال سال ۱۳۴۴ پس از سلطهٔ دوبارهٔ ابن‌سعود ، و تسلط بر شهر مدینه در ماه رمضان همان سال شیخ عبدالله ، قاضی‌القضات خود را از مکه به مدینه اعزام داشتند تا موضوع تخریب مقابر موجود در مدینه را با علما و سران این شهر مطرح و موافقت آن‌ها را ولو به صورت ظاهری جلب کند و بدین منظور جلسه‌ای تشکیل گردید. شیخ عبدالله از حاضرین پرسید: « دربارهٔ تخریب این گنبد و بارگاه‌ها چه می‌گویید؟ » بسیاری از آن‌ها از ترس جان‌شان جواب ندادند ، بعضی دیگر هم اظهار موافقت کردند. وهابی‌ها نیز مردم را با زور اسلحه جمع کرده و به سوی بقیع حرکت دادند و آنچه گنبد و ضریح در شهر مدینه و بیرون از شهر بود ، ویران کردند.
قبور و حرم‌های تخریب شده

مقبره چهار امام شیعه به همراه عباس بن عبدالمطلب

* * * در این واقعه از جمله گنبد و بارگاه ائمهٔ بقیع. گنبدهای متعلق قبر ام‌البنین مادر ابوالفضل العباس ، اسماعیل پسر جعفر صادق و حرم دختران و همسران پیامبر اسلام و حرم ابراهیم فرزند پیامبر اسلام و گنبد مالک ابن انس و عثمان نیز تخریب گردید.
سرقت ضریح اصفهانی
ضریح فولادی ائمه بقیع را که در اصفهان ساخته شده بود و بر قبور امامان شیعه حسن بن علی ، سجاد ، محمد باقر و جعفر صادق قرار داشت از جای درآورده و بردند.
بعدها ، با استناد به برخی تصاویر ، ادعا شد که ضریح تکه تکه شده ، و در ساخت دیواری پیرامون قبر شهدای احد نصب گردیده است.
استثنا
وهابیون از ترس عواقب کار خود ، از تخریب حرم نبوی خودداری کردند. این روز بعدها به نام یوم الهدم در حافظه تاریخ ثبت شد.
عکس العمل ایران
در ایران برخی شخصیت‌ها و نهادها از جمله سید حسن مدرس و مجلس شورای ملی تحرکاتی برای مبارزه با عربستان در این واقعه انجام دادند.
بعدها ، تلاش‌هایی برای احیاء بقیع و ساخت مجدد مقابر ائمه در آن قبرستان توسط افرادی چون عبدالرحیم صاحب‌الفصول ، سید حسن شیرازی ، جلال آل احمد و برادرش سید محمد تقی آل احمد صورت گرفت؛ اما بی‌نتیجه ماند.
حمید رابعی نیز در سال ۱۳۸۶ با هدف زمینه سازی برای بازسازی بقیع طرحی با عنوان مسجد ثقلین و پرچم های سیاه خراسان و در سال ۱۳۹۸ هجری شمسی ۳ قرآن منسوب به ائمه بقیع را پس از احیاء و بازآفرینی به صورت مصحف کامل به آستان قدس رضوی ارائه کرده است
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

گنجینه‌هایی بی‌نظیر در قطعه‌ای از بهشت/ موزه‌های آستان قدس مقصد گردشگر...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۹/۰۶ تاریخ
مشهد-خبرگزاری مهر: مجموعه بارگاه هشتمین امام شیعیان علاوه بر ایجاد فرصتی برای زیارت، کتابخانه ای کم نظیر و نیز جاذبه های فراوانی برای سیاحت گردشگران د...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»

بن‌باز؛ دشمن امیرالمؤمنین(ع) و مفتی اعظم آتش‌افروزان وهابی ...
vahabiat.porsemani.ir ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ مردم
یكی از علمای وهابیت كه نقش مهمی در احیای تفکرات، ابن­ تیمیه و شاگردش ابن قیم جوزیه و محمدبن عبدالوهاب داشته ، عبدالعزیز بن باز است كه نزد وهابیان به م...ادامه مطلب»

امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»


EOF