نرخ تورم فروردین اعلام شد؛ ۳۲.۲ درصد

نرخ تورم فروردین اعلام شد؛ ۳۲.۲ درصد ...
isna.ir ۱۳۹۹/۰۲/۰۲ اقتصاد

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #ایسنا، #بیمه، #تورم، #حبوبات، #دامنه، #عیار، #فروردین، #پرتقال، #گوجه_فرنگی

نرخ تورم سالانه درفروردین ماه با کاهش‌ ۲.۶ درصدی به ۳۲.۲ درصد رسیده است.
به گزارش ایسنا ، تازه‌ترین اعلام مرکز آمار از وضعیت تورم در اولین ماه سال جاری نشان می‌دهد که نرخ تورم سالانه فروردین ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به ٣٢.٢ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل ، ٢.٦ واحد درصد کاهش دارد.
این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ٣١.٩ درصد است که نسبت به ماه قبل ٢.٥ واحد درصد کاهش دارد. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣٣.٩ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٤ واحد درصد کاهش داشته است.
کاهش نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای کشور
اما نرخ تورم نقطه‌ای در فروردین ماه به ١٩.٨ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ١٩.٨ درصد بیشتر از فروردین ١٣٩٨ برای خرید یک « مجموعه کالاها و خدمات یکسان » هزینه کرده ­اند.
نرخ تورم نقطه‌ای فروردین ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل ٢.٢ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده « خوراکی‌ها ، آشامیدنی ها و دخانیات » با کاهش ٣.٩ واحد درصدی به ١٠.٧ درصد و گروه « کالاهای غیر خوراکی و خدمات » با کاهش ١.٠ واحد درصدی به ٢٤.٧ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٢٠.٢ درصد است که نسبت به ماه قبل ٢.٠ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١٨.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٣.٠ واحد درصد کاهش دارد.
افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
نرخ تورم ماهانه فروردین ١٣٩٩ نیز به ٢.١ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل ، ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده « خوراکی‌ها ، آشامیدنی‌ها و دخانیات » و « کالاهای غیر خوراکی و خدمات » به ترتیب ٥.١ درصد و ٠.٨ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ٢.٠ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ، ٠.٦ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٣.١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش داشته است.
تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در گروه عمده « خوراکی‌ها ، آشامیدنی‌ها و دخانیات » بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه « میوه و خشکبار » (لیمو شیرین ، لیمو ترش ، سیب ، پرتقال) ، گروه « سبزیجات » (گوجه فرنگی ، سیب زمینی و حبوبات) و گروه « قند و شکر و شیرینی » (قند ، شکر) می‌باشد. در گروه عمده « کالاهای غیر خوراکی و خدمات » گروه « کالاها و خدمات متفرقه » (حق بیمه اتومبیل سواری ، طلای ١٨ عیار) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.
هم‌چنین گروه « گوشت قرمز ، سفید و فرآورده آنها » (گوشت مرغ) نسبت به ماه قبل ، کاهش قیمت داشته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در فروردین ماه ١٣٩٩ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٣٠,٨ درصد برای دهک اول تا ٣٤.٢ درصد برای دهک دهم است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
صادرات، پیاز را کم‌یاب و گران کرد! ...
isna.ir ۱۳۹۸/۰۱/۰۳ واردات-صادرات
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی ضمن تایید افزایش قیمت پیاز در بازار، صادرات این محصول را دلیل اصلی گرانی آن دانست و تصریح کرد: چغندر، کاهو و گوجه‌ف...ادامه مطلب»

طی یک سال ۱۰۰۰۰ شرکت، ارز دولتی گرفتند! ...
isna.ir ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ واردات-صادرات
در طول یک سال گذشته حدود ۱۰ هزار شرکت، ارز دولتی (۴۲۰۰ تومانی) دریافت کرده‌اند؛ ارزی که مشخص نیست تا چه اندازه برای واردات کالاهای اساسی و هدف مصرف شد...ادامه مطلب»

مصائب بهره برای اقتصاد ایران...
khabaronline.ir ۱۳۹۶/۰۳/۱۱ اقتصاد
در یکسال گذشته برخی بانک‌ها به تصمیم کاهش نرخ سود پایبند نبودند اقتصاد > اقتصاد کلان - کارشناسان معتقدند در شرایط کنونی نرخ‌های بالای سود بانکی منطق ن...ادامه مطلب»

ایسنا "آخرین وضعیت تجرد دختران" را بررسی کرد از دلیل تجرد دهه شصتی‌ها...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۵/۰۳ اخبار
در حال حاضر ۲۵.۱ درصد (حدود ۱۰ میلیون نفر) از جمعیت زنان کل کشور را «دختران» جوان تشکیل می‌دهند؛ این در حالیست که ۴۲۶ هزار نفر از آنها که بالای ۴۰ سال...ادامه مطلب»

سند جامع همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین امضا شد نتیجه قرارداد ۲۵ساله ا...
isna.ir ۱۴۰۰/۰۱/۰۷ اخبار
وزیران امور خارجه ایران و چین سند جامع همکاری های ۲۵ ساله دو کشور را امضا کردند. به گزارش ایسنا ، وزیران امور خارجه ایران و چین بعدازظهر شنبه هفتم فرو...ادامه مطلب»


EOF