رویارویی ساسانیان و اعراب در نبرد ابله

رویارویی ساسانیان و اعراب در نبرد ابله ...
fa.wikipedia.org 23/04/633 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #ابوبکر، #اردشیر، #اردشیر_سوم، #اعتبار، #ایرانی، #تاریخ، #جزیه، #حیره، #خسرو، #خسرو_پرویز، #خلافت، #ساسانی، #ساسانیان، #شیرویه، #عرب، #فرمان، #قباد، #مرزبان، #مسلمان، #هرمز، #هرمزد، #هند، #وزیر، #ولید، #پرویز

نبرد اُبُلّه از نخستین نبردهای ایرانیان و عرب‌ها در پایان دورهٔ ساسانی بود. این نبرد در نزدیکی شهر اُبُلّه (کمابیش بصرهٔ کنونی) رخ داد.
فرماندهان
شاهنشاهی ساسانی ، در بالاترین گستره خود ، حوالی ۶۲۰ میلادی ، تحت شاهنشاهی خسرو پرویز

* * * فرماندهان ایرانی گاوان (جابان) - مرزبان اُلِیس - و آزادبه ـ مرزبان حیره و فرمانده اَسواران (سواره‌نظام) ساسانیان - و هرمز (هرمزد) - که به نوشتهٔ سیف بن عمر فرمانده دروازهٔ هند بود - بودند. هر چند که احتمال دارد هرمز شخصیتی ساخته و پرداختهٔ سیف باشد. همچنین فرماندهان دو جناح نیروهای ایرانی دو برادر به نام‌های قباد و اَنوشجان بوده اند. فرماندهان عرب نیز خالد بن ولید و عتبة بن غزوان بودند.
تاریخ نبرد
تاریخ این نبرد در ۱۲ ه‍.ق (۶۳۳ م) و در دورهٔ خلافت ابوبکر گزارش شده است. هر چند که در این باره تردیدهایی هست. سیف بن عمر از پادشاهی قباد دوم (شیرویه) (۶۲۸ م) یا اردشیر سوم (۶۲۸–۶۳۰ م) در زمان این نبرد سخن می‌گوید و ابن اثیر پادشاهی اردشیر سوم را گزارش کرده است.
رخدادهای نبرد
در جریان نبرد ، خالد بن ولید به هرمز نامه می‌نویسد و از او می‌خواهد که مسلمان شود یا این که جزیه بپردازد. هرمز در هنگام آراستن لشکریانش دو برادر به نام‌های قباد و اَنوشجان را به فرماندهی دو جناح نیروهایش می‌گمارد. این دو فرزندان جُشنس‌ماه (ماه‌آذرگشنسب) - وزیر اردشیر سوم خردسال - و از خاندان ساسانیان بودند. از همین رو اعتبار و نیروهای زیر فرمان انوشجان آن چنان زیاد بوده است که پس از جنگ توانسته است با عرب‌ها پیمان صلح ببندد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

نبرد زنجیر...
fa.wikipedia.org 03/05/633 تاریخ
جنگ زنجیر (به عربی: ذات السلاسل) به اولین جنگ از رشته جنگ‌های صدر اسلام که بین ایران و اعراب به وقوع پیوست، گفته می‌شود. این جنگ را جنگ زنجیر نامیده‌ا...ادامه مطلب»

نبرد وه‌اردشیر ...
fa.wikipedia.org 10/05/631 تاریخ
نبرد وِه‌اردشیر (بَهُرَسیر) یکی از نبردهای ایرانیان و عرب‌ها در اواخر دوران ساسانی بود. پیش‌زمینه بنا به نوشتهٔ سیف بن عمر، ایرانیان در پی مرگ اردشیر...ادامه مطلب»

محاصره تیسفون توسط خلفای راشدین ...
parseed.ir 03/03/637 تاریخ
جنگ تیسفون یا جنگ مداین (به عربی: معرکة طیسفون) (فتح المدائن) یکی از رشته جنگ‌های صدر اسلام که بین ارتش ایران و مسلمانان در خلال حمله اعراب به ایران، ...ادامه مطلب»


EOF