زمین‌لرزه لار به بزرگی ۶٫۷ ریشتر ۴۲۰ نفر کشته داد

زمین‌لرزه لار به بزرگی ۶٫۷ ریشتر ۴۲۰ نفر کشته داد ...
fa.wikipedia.org 24/04/1960 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آجر، #آفتاب، #اردیبهشت، #استان_فارس، #ایران، #بادگیر، #تاریخ، #تلفات، #ریشتر، #سازمان_زمین‌شناسی_آمریکا، #فارس، #لار

زمین‌لرزه لار در تاریخ ۲۴ آوریل ۱۹۶۰ میلادی ، برابر با ‎۴ اردیبهشت ۱۳۳۹ ، ساعت ۱۲:۱۴:۰۰ به زمان یوتی‌سی در جنوب استان فارس و حوالی لار رخ داد. بزرگی آن ۶٫۷ در مقیاس ریشتر اعلام شده‌است. زمین‌لرزه به وقت محلی(یوتی‌سی ۳:۳۰+) در روز یکشنبه ، ساعت ۱۵:۴۴روی داده.
سازمان زمین‌شناسی آمریکا نیز جای این زمین‌لرزه را در مختصات ۲۸°شمالی ۵۴٫۵°شرقی و بزرگی آن را برابر با ۶٫۷ در مقیاس ریشتر اعلام کرده‌است.
شمار کشته شده گان زلزله حدود ۴۲۰ نفر بوده‌است. همچنین در این حادثه ۲۰۰۰ نفر زخمی و ۱۶۰ نفر مجروح جدی شدند.
ویژگی‌های کالبدی لار ۱۳۳۹
پیش از زلزله
لار یکی از زلزله‌خیزترین مناطق ایران به حساب می‌آید. عکس هوایی سال ۱۳۳۹ از این شهر بافتی متراکم را نشان می‌دهد و اکثر خانه‌ها به صورت حیاط مرکزی با سرداب ، زیرزمین و بادگیر ساخته می‌شدند. در لار سه شویه متداول ساخت مسکن ، پیش از زمین‌لرزه ۱۳۳۹ وجود داشته است. نوع اول و دوم به ترتیب خانه‌های دیوار باربری بودند که با آجر خشک‌شده در آفتاب و یا با مصالح سنگی و ملات خاک‌رس و آهک ساخته می‌شدند. نوع سوم ساختمان‌هایی بوند که با آجر پخته شده کوره‌ای و سقف‌های طاق ضربی ساخته می‌شدند.
هنگام زلزله
با این وجود ویرانی ناشی از زلزله ، شهر را از جنبه شهریت خارج نکرد. منطقه‌ی تخریب‌شده تنها محدود به نوار باریکی از شهر لار می‌شد که خانه‌های واقع شده در این قسمت بر رسوبات آبرفتی بسیار نرم ساخته شده بودند. تلفات در قسمت‌های دیگر شهر اندک و خسارات به صورت ترک و یا شکاف در بناها وارد شده بود. در واقع بزرگی و شدت زلزله لار خود به تنهایی عاملی قوی در تخریب و تلفات به شمار نمی‌آمد. بلکه قرارگیری شهر در منطقه‌ای لرزه‌خیز ، بافت شهری متراکم یا کوچه‌های تنگ و باریک ، احداث بناها بر روی رسوبات آبرفتی ، به همراه مصالح ساختمانی ضعیف و تراکم بالای جمعیتی در منطقه‌ی ویران‌شده همگی باعث تشدید تخریب و ویرانی زلزله لار شدند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

زمین‌لرزه مهیب قائن (۱۳۷۶) شمال شرق ایران را لرزاند ...
fa.wikipedia.org ۱۳۷۶/۰۲/۲۰ تاریخ
زمین‌لرزهٔ قائن یا اَردِکول، زمین‌لرزه‌ای مهیب بود که در ۱۰ مهٔ ۱۹۹۷ ساعت ۰۷:۵۷ به وقت هماهنگ جهانی (۲۰ اردیبهشت ۱۳۷۶ ساعت ۱۲:۲۷ به وقت محلی)، استان خ...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

تاسیس جهاد سازندگی به فرمان روح‌الله خمینی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۵۸/۰۳/۲۷ تاریخ
جهاد سازندگی نهادی انقلابی است که در تاریخ ۲۷ خرداد ۱۳۵۸ به فرمان روح‌الله خمینی برای رسیدگی به مناطق محروم و دورافتاده ایران تاسیس شد. اندیشه تاسیس ...ادامه مطلب»

زلزله سراوان بزرگترین زلزله ۵۰ سال گذشته ایران ...
parseed.ir ۱۳۹۲/۰۱/۲۷ تاریخ
زمین‌لرزهٔ سراوان یا گُشت در شهرستان سراوان، زمین‌لرزه‌ای (به بزرگی ۷٫۸ در مقیاس بزرگای گشتاوری بنا به گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا، و ۷٫۵ در مقیاس ...ادامه مطلب»


EOF