آغاز روابط ایران و قرقیزستان

آغاز روابط ایران و قرقیزستان ...
fa.wikipedia.org ۱۳۷۰/۰۹/۲۵ تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آجیل، #آموزشی، #اتحاد_جماهیر_شوروی، #استقلال، #امور_خارجه، #ایران، #ایران_و_قرقیزستان، #ایرانی، #بهمن، #تهران، #جواد_ظریف، #حبوبات، #حسن_روحانی، #حمل_و_نقل، #دارایی، #دلار، #رئیس‌جمهور_ایران، #روحانی، #سفیر، #سند، #سیاست، #شانگهای، #شهریور، #شوروی، #صنعتی، #مجلس، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #ملت، #وزارت_دارایی، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران، #وزیر_خارجه، #ویزا، #کمیسیون_مشترک، #کنون، #گمرک، #یورو

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ، در سال ۱۹۹۱ ، قرقیزستان به استقلال دست یافت.
ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال این کشور را در ۱۶ دسامبر ۱۹۹۱ برسمیت شناخت. با توجه به قرار گرفتن قرقیزستان در آسیای مرکزی و وجود مشترکات تاریخی و فرهنگی به دلیل عبور جاده ابریشم از هر دو کشور در گذشته ، این کشور برای ایران حائز اهمیت می‌باشد.
روابط سیاسی
در سال ۱۳۹۲ رئیس‌جمهور ایران ، حسن روحانی برای شرکت در نشست سران شانگهای به این کشور سفر کرده و با الماس‌بیگ آتامبایف رئیس‌جمهور وقت قرقیزستان دیدار کرد.
در شهریور سال ۱۳۹۴ رئیس‌جمهور قرقیزستان آتامبایف ، به همراه یک هیئت عالیرتبه به ایران سفر کرد و با رئیس‌جمهور ایران دیدار کرد. در این سفر ۶ سند همکاری‌های اقتصادی و سیاسی و مبارزه با مواد مخدر بین دو کشور به امضا رسید.در این سفر آتامبایف با علی خامنه‌ای دیدار و گفتگو کرد.
در دی ماه ۱۳۹۵ رئیس‌جمهور ایران ، حسن روحانی به همراه یک هیئت عالیرتبه به قرقیزستان سفر کردند و با رئیس‌جمهور قرقیزستان دیدار کرد. در دیدارهای هیئت ایرانی با مقامات قرقیزستان بر روی گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی توافقاتی صورت گرفت و هر دو طرف بر روی لغو ویزا به عنوان یک سیاست تأکید کردند.
در بهمن سال ۱۳۹۵ سفیر جدید قرقیزستان آوازبیک عبدالرزاق اف استوارنامه خود را تقدیم رئیس‌جمهور ایران حسن روحانی کرد. روحانی در این دیدار گفت که روابط و همکاری‌های ایران و قرقیزستان به نفع دو ملت و منطقه است.
در اواخر فرودین ۱۳۹۶ وزیر خارجه وقت ایران محمدجواد ظریف به همراه یک هیئت بلندپایه سیاسی در یک سفر منطقه‌ای از قرقیزستان نیز دیدار کرد. در این سفر ، ظریف با آتامبایف ، رئیس‌جمهور ، عبدالدایف وزیر خارجه و سورونیای بکوف نخست‌وزیر این کشور دیدار داشت.
در سال ۱۳۹۶ رئیس مجلس قرقیزستان به تهران سفر کرد و در این دیدار با وزیر امور خارجه ایران محمد جواد ظریف دیدار و گفتگو کرد. ظریف در این دیدار گفت که قرقیزستان از دوستان خوب ایران است و دو کشور روابط خوبی دارند.
روابط اقتصادی
قرقیزستان از لحاظ کشاورزی ، دامپروری ، معادن زیرزمینی و منابع آبی غنی می‌باشد. در مقابل در سایر بخش‌ها مانند صنعت و خدمات فنی مهندسی و کالاهای مصرفی وارد کننده است ، این ویژگی‌ها زمینه مناسبی را برای ایران فراهم می‌کند تا در زمینه‌های مختلف دست به سرمایه‌گذاری‌های مشترک در این کشور بزند. تا کنون ۱۱ سند کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی بین ایران و قرقیزستان به امضا رسیده‌است. حجم روابط تجاری ایران و قرقیزستان در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۴ میلیون دلار بود که نسبت به ظرفیت‌های دو کشور بسیار پایین می‌باشد.
ایران بیشتر پوشاک ، آجیل ، رنگ و مصالح اولیه کف سازی به قرقیزستان صادر می‌کند و گوشت ، حبوبات و آهن آلات از قرقیزستان وارد می‌کند. ۱۸۰ واحد صنعتی در حال حاضر در قرقیزستان در حال کار است. بر اساس گزارش وزارت دارایی ایران ، بر اساس قرارداد تجاری ترجیحی امضا شده می‌تواند به توافقنامه تجارت آزاد بین دو کشور تغییر پیدا کند.
دو کشور توافقنامه همکاری در زمینه‌های تجارت ، گمرک ، حمل و نقل و روابط اقتصادی امضا کرده‌اند. ایران و قرقیزستان در زمینه‌های آموزشی ، فرهنگی ، سفر ، سرمایه‌گذاری ، جنگ با قاچاق و جنایت به‌طور عام رابطه دارند.
دو کشور روابط تجاری در زمنیه کشاورزی و کالاهای اساسی دارند. در سال ۲۰۰۸ ، ایران به قرقیزستان قول ۲۰۰ میلیون یورو برای اجرای پروژه‌های اقتصادی داد. شرکتهای ایرانی در ساختن بزرگراه وصل بیشک به اوش شرکت دارند. ایران و قرقیزستان امیدوارند که سالانه تجارت خود را به ۱۰۰ میلیون دلار برسانند.
در ژوئیه سال ۲۰۱۲ در گفتگویی که آکیابک زاپاروف در بازدید از ایران داشت ، ایران اظهار داشته‌است که قصد دارد بیش از ۱ بیلیون دلار در پروژه‌های کوتاه مدت و ۱۰ بیلیون دلار در پروژه‌های دراز مدت در قرقیزستان سرمایه‌گذاری بکند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»

دادگاه «اتحادیه اروپا» حکم داد لغو تحریم بانک مرکزی ...
donya-e-eqtesad.com ۱۳۹۳/۰۶/۲۹ اقتصاد
دنیای اقتصاد: همزمان با آغاز دور جديد مذاكرات هسته‌اي ايران و 1+5 در نيويورك و در شرايطي كه اين مذاكرات به مرحله بسيار حساس و تعيين‌كننده‌اي رسيده است...ادامه مطلب»


EOF