پیروزی قاطع خلافت عباسیان بر ارمنیان در نبرد باگرواند

پیروزی قاطع خلافت عباسیان بر ارمنیان در نبرد باگرواند ...
1host2u.com 25/04/775 تاریخ

کلیدواژه ها:#ارمنستان، #ارمنی، #ارمنیان، #اشغال، #اشکانی، #خلافت، #خلافت_عباسیان، #درهم، #دوین، #سلسله_اشکانی، #سپاه، #شورش، #عباسیان، #عرب، #فرمان، #قفقاز، #لاتین، #مسلح، #مقاومت، #نمایندگان

شاهزادگان ارمنی در سال ۷۷۴ سر به شورش برداشتند و با سپاه خود به تعداد ۵۰۰۰ تن ، ۴۰۰۰ سوار عرب را که پادگان دوین بودند ، درهم شکستند. پس از این پیروزی مرکز ارمنستان را به اشغال خود درآوردند. لیکن اعراب سپاهی مرکب از چهل هزار تن به جنگ او فرستادند. ارمنی ها پس از یک مقاومت سخت شکست خوردند. این شکست راه را بر ورود اسلام به قفقاز هموار کرد و موجب تجزیه امیرنشین مامیگونیان و تقسیم آن بین امیرنشین‌های دیگر گردید.
مامیکونیان یا مامیکونیان‌ها (به ارمنی: Մամիկոնեան ; به لاتین: Mamikonian) در سده‌های چهارم و پنجم میلادی ، که سلسله اشکانی ارمنستان بر ارمنستان فرمان می‌راندند ، مقام سپاهبدی از امتیازات مامیکونیان‌ها بود و نمایندگان این خانواده بزرگ وظیفهٔ سرداری و سپاهبدی نیروهای مسلح را بر عهده داشتند.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نبرد آوارایر - پیروزی یزدگرد دوم ساسانی ...
fa.wikipedia.org 26/05/451 تاریخ
نبرد آوارایر جنگی است که در دوم ژوئن (۱۲ خرداد) ۴۵۱ میلادی بین رزم‌آوران ساسانی و ارمنیان وفادار از یک سو و ارمنیان شورشی بر ضد یزدگرد دوم درگرفت. علت...ادامه مطلب»

جنگ جهانی اول با ایران چه کرد؟ ...
p.dw.com ۱۳۹۷/۰۸/۲۲ تاریخ
ایران در جنگ جهانی اول بی‌طرف بود، اما به دلیل ضعف قوای دولتی،‌ این بی‌طرفی رعایت نشد و کشور از شمال و جنوب و غرب به اشغال شد. فجایع این جنگ در شمال‌غ...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه سلطان حسین ...
1host2u.com 06/08/1694 تاریخ
شاه سلطان حسین، یا شاه حسین یکم، (زاده ۱۰۴۷ – درگذشته ۲۴ آبان ۱۱۰۱ ش/ اکتبر ۱۶۶۸ – ۱۵ نوامبر ۱۷۲۶ م) نهمین پادشاه سلسله صفویان بود. او فرزند و جانشین ...ادامه مطلب»

تاجگذاری شاه اسماعیل صفوی در چهارده سالگی در تبریز...
fa.wikipedia.org 20/03/881 تاریخ
شاه اسماعیل یکم با نام کامل اسماعیل بن سلطان حیدر بن شیخ جنید ملقب به ابوالمظفر بهادرخان حسینی، و معروف به شاه اسماعیل ختایی (زاده ۱۷ ژوئیه ۱۴۸۷ - درگ...ادامه مطلب»


EOF