نتایج یک بررسی: نور خورشید به سرعت ویروس کرونا را نابود می‌کند

نتایج یک بررسی: نور خورشید به سرعت ویروس کرونا را نابود می‌کند ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۲/۰۶ سلامت

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #آنلاین، #استرالیا، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #خورشید، #دانشمندان، #دولت، #سرد، #سلسیوس، #فرانسه، #نیمکره_جنوبی، #نیمکره_شمالی، #همشهری، #همشهری_آنلاین، #ویروس_کرونا، #پیشین

نتایج یک بررسی مقدماتی نشان می‌دهد که نور خورشید می‌تواند به سرعت ویروس جدید کرونا را از بین ببرد.
sunny weather

* * * به گزارش همشهری آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه این بررسی را که پژوهشگران دولت فدرال آمریکا آن را انجام داده‌اند و جزئیات آن علنی نشده است ، هنوز باید بوسیله پژوهشگران دیگر تایید شود.
ویلیام برایان ، مشاور ارشد علوم و تکنولوژی وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرد بررسی دانشمندان دولتی نشان داده است که پرتوهای ماورای بنفش نور خورشید چه در هوا و چه در روی سطوح تاثیری قوی در نابود کردن ویروس کرونا دارند ، بنابراین این احتمال مطرح می‌شود که شیوع این ویروس با رسیدن تابستان فروکش کند.
برایان گفت: « ما تاثیر مشابهی را با دما و رطوبت مشاهده کردیم ، به طوری که هر دوی افزایش دما و رطوبت عموما برای فعال ماندن ویروس مطلوب نیستند. »
البته هنوز مقاله این پژوهش برای بازبینی کارشناسان مستقل درباره روش‌شناسی آن منتشر نشده است.
اثر ضدعفونی‌کننده پرتوهای ماورای بنفش از مدت‌ها پیش شناخته شده است ، چرا که این پرتوها به ماده ژنتیکی ویروس آسیب می‌زنند و جلوی تکثیر آن را می‌گیرند.
اما پرسشی که مطرح می‌شود این است که چه شدت و طول موجی از پرتوهای ماورای بنفش در این بررسی استفاده شده است و آیا دقیقا شرایط نور طبیعی در تابستان شبیه‌سازی شده است یا نه.
اسلایدی که برایان درباره این پژوهش به خبرنگاران نشان داد ، نیمه‌ عمر ویروس (مدت زمانی لازم برای کاهش دادن نیمی از مقدار ویروس‌ها) در شرایط متفاوت اندازه‌گیری شده بود: این میزان در دمای ۲۱ تا ۲۴ درجه سلسیوس و با رطوبت ۲۰ درصد بر روی یک سطح غیر متخلل ۱۸ ساعت بود. چنین سطحی مشابه سطح دستگیره‌های در و سطوح استیل است.
اما هنگامیکه رطوبت به ۸۰ درصد رسیده بود ، نیمه عمر ویروس به شش ساعت افت کرده بود- و هنگامی که نور خورشید هم به این شرایط اضافه شده بود ، نیمه عمر ویروس فقط ۲ دقیقه بود.
هنگامی که ویروس به صورت هواپخش یعنی معلق در هوا درآمده بود ، نیمه‌عمر آن در دمای ۲۱ تا ۲۴ درجه سلسیوس و رطوبت ۲۰ درصد یک ساعت بود. در حضور نور خورشید نیمه عمر ویروس به فقط یک و نیم دقیقه افت کرده بود.
برایان با توجه به این یافته‌ها نتیجه‌گیری کرد که در شرایط شبیه تابستان سرایت ویروس کرونا می‌تواند کاهش یابد. البته او افوزد که کاهش سرایت ویروس به معنای از بین رفتن کامل آن نیست و قواعد فاصله‌گیری اجتماعی را نمی‌توان به طور کامل کنار گذاشت.
بررسی‌های پیشین هم نشان داده‌اند که ویروس کرونا در هوای سرد و خشک نسبت به هوای گرم و مرطوب ماندگاری بیشتری دارد و میزان پایین‌تر سرایت ویروس در کشورهای نیمکره جنوبی که در ابتدای پاییز هستند و هنوز هوایشان گرم است ، مشاهده شده است.
برای مثال ، استرالیا فقط حدود ۷۰۰۰ مورد ثابت‌شده عفونت ویروس کرونا و ۷۷ مرگ ناشی از آن را گزارش کرده است که بسیار کمتر از کشورهای نیمکره شمالی است.
تصور می‌شود دلیل این تفاوت از جمله این باشد که قطرک‌های تنفسی در آب‌وهوای سردتر برای مدت طولانی‌تری در هوا شناور باقی می‌ « انند و ویروس بر روی سطوح داغتر با سرعت بیشتری تجزیه می‌شود ، چرا لایه محافظ چربی که ویروس را احاطه می‌کند سریع‌تر خشک می‌شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

پشت پرده اخراج عجیب ۱۷ دانشجوی ایرانی از مجارستان | اخراج با غل‌ و زنج...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۱/۲۵ اخبار
خانواده دانشجویان روایت می‌کنند که «بعد از گذراندن دوره قرنطینه پلیس، همه دانشجویان را به اداره مهاجرت فرامی‌خوانند، مانند مجرمان شماره‌هایی به گردنشا...ادامه مطلب»

تشدید تلاش‌ها برای مسدودسازی اینستاگرام در آستانه مجلس یازدهم | استقبا...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۲/۱۴ اینترنت-آی.تی
۴۰۰ طلبه در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی خواستار برخورد با عاملان ولنگاری فضای مجازی از جمله محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری ا...ادامه مطلب»

کریمه‌ به جدایی از اوکراین رأی داد ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۲/۱۲/۲۶ اخبار
جهان > اروپا- همشهری آنلاین: مقام‌های انتخاباتی اعلام کردند که بیش از ۹۶.۷۷ درصد رأی‌دهندگان به نفع پیوستن به روسیه رأی داده‌اند. به گزارش خبرگزاری ...ادامه مطلب»

اعتقادات عجیب ترامپ درباره تغییراقلیم؛ توهمی است که چینی‌ها ساخته‌اند...
khabaronline.ir ۱۳۹۵/۰۷/۰۷ طبیعت
جامعه > محیط زیست - ترامپ معتقد است گرمایش جهانی، مفهومی است که توسط چینی ها و برای خودشان ساخته شده است تا آمریکا در تولیدات رقیب آنها نباشد. به گزا...ادامه مطلب»


EOF