ترکیه؛ مرگ دومین هنرمند موسیقی به دلیل اعتصاب غذا

ترکیه؛ مرگ دومین هنرمند موسیقی به دلیل اعتصاب غذا ...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۲/۰۷ مردم

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آزادی، #اتحادیه_اروپا، #اروپا، #اسفند، #اعتراضات، #اقلیت، #ایالات_متحده، #بهمن، #تاریخ، #ترکیه، #دولت، #فرانسوی، #قتل، #مردم، #مقاومت، #هلین_بولک، #گروپ_یوروم

وکلای این هنرمند در بیانیه‌ای ضمن اعلام مرگ او به دلیل « روزه مقاومت » نوشتند: « همه جهان باید بداند: دولت ترکیه مصطفی را به دلیل رد درخواستی منطقی به قتل رساند. »
"مصطفی کوچاک" دومین عضو گروه موسیقی « یوروم » پس از ۲۹۷ روز اعتصاب غذا در زندان ترکیه درگذشت.
به گزارش عصرایران به نقل از یورونیوز؛ هلین بولک یکی از خوانندگان این گروه موسیقی نیز پیش از این پس از ۲۸۸ روز اعتصاب غذا جان باخته بود.
مصطفی کوچاک عضو « گروپ یوروم » به حبس ابد محکوم شده بود و خواسته‌اش از مقامات ترکیه برگزاری « دادگاهی عادلانه » بود.
وکلای این هنرمند در بیانیه‌ای ضمن اعلام مرگ او به دلیل « روزه مقاومت » نوشتند: « مصطفی با تقاضای حق دادرسی عادلانه ، با مقاومت خود به سمت جاودانگی رفت. همه جهان باید بداند: دولت ترکیه مصطفی را به دلیل رد درخواستی منطقی به قتل رساند. »
عایشه کوچاک ، خواهر مصطفی کوچاک موفق شده بود لحظاتی پیش از مرگ این عضو گروه « یوروم » با او گفتگو کند. او به رسانه‌ها گفت: « متأسفانه تماس تلفنی که برقرار کردیم کامل نبود. برادرم در تلفن گفت که دیگر نمی تواند نفس بکشد و صحبت کند. »

* هلین بولک دیگر عضو گروه "یوروم" که 20 روز پیش پس از 288 روز اعتصاب غذا در بیرون از زندان جان باخت

* * * هلین بولک و ابراهیم کوگچک ، تنها اعضای این گروه موسیقی هستند که « روزه مقاومت » و یا همان اعتصاب غذای خود را بیرون از زندان ادامه دادند. خانم بولک حدود ۲۰ روز پیش درگذشت و حال عمومی ابراهیم کوگچک « وخیم » گزارش می شود.
ابراهیم گوکچک ، نوازنده گیتار بیس و یکی از مشهورترین اعضای این گروه است که در ماه فوریه (بهمن/اسفند) بدلیل بیماری با تودیع وثیقه از زندان آزاد شد. او هم پس از آزادی اعلام کرد به همراه هلین بولک اعتصاب غذا خواهد کرد.
ابراهیم گوکچک در مصاحبه با مجله فرانسوی پلیتیس گفت تصمیم به اعتصاب غذا بسیار سخت بوده است اما اعضای گروه معتقدند « برای ایستادن در برابر ظلم ، باید همیشه آماده مرگ بود. »
گروه موسیقی « یوروم » فعالیت هنری خود را در سال ۱۹۸۵ میلادی آغاز کرد. گروه در ابتدا توسط چهار دانشجو پایه گذاری شد و هدف آنها از کار هنری واکنش به کودتاگران در ترکیه بود.
چهار دانشجوی بنیانگذار « گروه یوروم » اعلام کردند که هنرشان را از این پس در خدمت « مردم سرکوب شده ترکیه و سراسر جهان » می گذارند و برای « آزادی همه بشریت » فعالیت خواهند کرد. ترکیه پنج سال پیش از تاسیس این گروه شاهد یکی از مهم‌ترین کودتاهای تاریخ خود بود.
اعضای « یوروم » از همان بدو تشکیل اعلام کردند که گروه آنها « سوسیالیست » ، « آنتی امپریالیست » و « انترناسیونالیست » است. آنها مهم‌ترین گروهی بودند که به یاد و در دفاع از کارگران معدن سوما در ترکیه ترانه خواندند. اغلب ترانه‌های آنها در راستای حمایت از گروه‌های اقلیت در ترکیه به زبان کردی و یا عربی بود.
« گروپ یوروم » به نوعی نماد مبارزات سازمان‌ها و اتحادیه‌های کارگری ترکیه طی چند دهه اخیر بود. اعضای این گروه بصورت فردی و متشکل در بسیاری از فعالیت‌های مبارزاتی ، اعتراضات خیابانی ، اعتصاب‌های کارگری شرکت می‌کردند. اعضای این گروه تاکید می‌کردند که این کار را « در پیوند با سایر خلق‌های مبارز در جهان » انجام می‌دهند.
« یوورم » در میان روشنفکران و گروه‌های کارگری محبوبیت بالایی دارد. در مقابل دولت ترکیه تاکید می‌کند که اعضای این گروه موسیقی به حزب سیاسی « جبهه انقلابی آزادی مردم » ، یکی از جریان‌های مارکسیست‌-لنینست فعال ترکیه ، تعلق خاطرداشته اند. اعضای گروه « یوروم » بارها ادعای دولت ترکیه را رد کرده‌اند.
حزب « جبهه انقلابی آزادی مردم » از سوی اتحادیه اروپا ، دولت ترکیه و ایالات متحده به عنوان گروهی « تروریستی » شناخته می‌شود.
« گروه یوروم » بعد از ۳۰ سال فعالیت و همکاری با ۷۰ هنرمند و ثبت ۲۳ آلبوم از سال ۲۰۱۵ به این طرف با تهدیدهای دولتی و بازداشت برخی از اعضای گروه ، ‌ عملا متلاشی شد.
اعضای این گروه در جریان سه دهه فعالیت بارها بدلیل حمایت از گروه‌های اقلیت و مخالفت با دولت‌های وقت ترکیه بازداشت شدند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

هلین بولک، خواننده «گروپ یوروم» ترکیه پس از ۲۸۸ روز اعتصاب غذا جان باخ...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ مردم
گروپ یوروم به نوعی نماد مبارزات سازمان‌ها و اتحادیه‌های کارگری در چند دهه اخیر ترکیه بود و در ترکیه در میان روشنفکران و گروه‌های کارگری محبوبیت بالای...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

بازداشت قطب زاده به اتهام طرح کودتا و ترور روح‌الله خمینی ...
1host2u.com ۱۳۶۱/۰۱/۱۷ تاریخ
قطب‌زاده بعد از آنکه در آبان ۱۳۵۹ با فشار مردم و روحانیون آزاد شده بود بار دیگر در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۶۱ این بار به اتهام طرح کودتا و تلاش برای قتل رو...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»


EOF