محاصره و نبرد بیشاپور

محاصره و نبرد بیشاپور ...
parseed.ir 28/04/643 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #استان_فارس، #ایران، #ایرانی، #بصره، #بیشاپور، #ساسانیان، #سپاه، #عرب، #فارس، #فرماندار، #مسلمان، #موفقیت، #میانه، #نظامی، #پارسی، #کرمان

نبرد بیشاپور در خلال حملهٔ اعراب مسلمان به ایران و در استان فارس کنونی رخ داد. در نتیجهٔ این جنگ ، بیشاپور به تصرف اعراب درآمد. پس از ورود نیروهای عرب از بصره ، بیشاپور محاصره گشت و پس از چند هفته ، محاصره با موفقیت به پایان رسید و شهر به کنترل اعراب افتاد. پس از آن اعراب پیشروی به سوی کرمان را آغاز کردند.
شهرگ یا شهرک ، از اشراف ایرانی در دوره ساسانیان بود. او در حمله اعراب به ایران ، فرماندار پارس بود. نام او نخستین بار در سال ۶۴۴ یاد شده و گفته شده که او علاء بن الحضرمی فرمانده سپاه اعراب را در نزدیکی اصطخر شکست داده است. کمی بعد ، Uthman ibn Abi al-'As یک دژ نظامی در Tawwaj بنیان می‌نهد و اندکی پس از آن هم شهرگ را در نزدیکی Rew-shahr شکست داده و می‌کُشد. ولی منابع دیگری هم هستند که نوشته‌اند شهرک را برادر خودش کشته است.
بیشاپور (به پارسی میانه: vēhšābuhr یا bēšābūr, به پارسی میانهٔ سنگ‌نبشته‌ای: ...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»

جنگ جمل فتنه اول ...
fa.wikipedia.org 07/11/656 تاریخ
جنگ جمل یا نبرد جمل در جمادی‌الاولی یا جمادی الثانی سال ۳۶ هجری قمری بین عایشه، طلحه و زبیر از یک سو و علی، خلیفه وقت، از سوی دیگر رخ داد. این نبرد، ن...ادامه مطلب»

تقابل علی و عایشه در نبرد جمل ...
fa.wikipedia.org 04/11/656 تاریخ
جنگ جمل یا نبرد جمل در جمادی‌الاولی یا جمادی الثانی سال ۳۶ هجری قمری بین عایشه، طلحه و زبیر از یک سو و علی، خلیفه وقت، از سوی دیگر رخ داد. این نبرد، ن...ادامه مطلب»


EOF