پایان نبرد هالیس در پی خورشید گرفتگی

پایان نبرد هالیس در پی خورشید گرفتگی ...
parseed.ir 28/04/585ق‌م تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #تاریخ، #ترکیه، #حکومت، #خورشید، #مادها، #مرز، #میانه، #هرودوت

نبرد هالیس (Halys) که به نبرد خورشیدگرفتگی نیز شهرت دارد. نبردی بود میان مادها و حکومت لیدیه به تاریخ ۲۸ مه سال ۵۸۵ پیش از میلاد در کنار رودخانه هالیس ، که اکنون به نام قزل ایرماق در کشور ترکیه شناخته می‌شود.
این نبرد که آخرین نبرد پس از سال‌ها جنگ بین هووخشتره از ماد و الیاتس لیدیه بود که به علت بروز خورشید گرفتگی جنگ در میانه کارزار متوقف شد و دو طرف صلح کردند ، و رودخانه هالیس به عنوان مرز بین ماد و لیدیه انتخاب شد. طبق گزارش هرودوت ، تاریخ این خورشیدگرفتگی را تالس پیش‌بینی کرده بود ، اما صحت گفته هرودوت مورد اختلاف است. اگر درست باشد ، این قدیمی‌ترین پیش‌بینی برای گرفتگی در تاریخ است.
نبرد هالیس تنها نبرد از نبردهای تاریخ باستان است که با محاسبه دوره‌های خورشیدگرفتگی تاریخ دقیق آن دردست است. در واقع چنان‌که ایزاک آسیموف اشاره کرده‌است ، این نبرد بنوعی قدیمی‌ترین رویدادی است که تاریخ دقیق آن در دسترس است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چرا فردوسی و شاهنامه ی او در جهان بی همتاست ؟ ...
shahnamehpajohan.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ هنر
مرتضی ثاقب فر چکیده : انگیزه در نوشتن این جستار (مقاله) اظهار نظری است که در نشستی ، از دو زبان شناس گرامی ایرانی شنیدم که این سخن را که « فردوسی آفری...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

چرا «همای» با ایرادات اش دوست داشتنی است؟ ...
bartarinha.ir ۱۳۹۵/۰۱/۰۶ مردم
«سعید جعفزاده احمد سرگورابی» را با نام هنری «پرواز همای» می شناسیم؛ همان کسی که یک دهه پیش، با آلبومی از اجرای کنسرتش در تهران، ناگهان سروصدایی به پا...ادامه مطلب»

داستان یک ترانه: آراز-آراز ...
radiozamaneh.com ۱۳۹۹/۱۰/۰۵ تاریخ
یونس لیثی دریلو 23 December 2020 با لهجه استانبولی زمزمه می‌کند: «آراز- آراز، خان آراز؛ سلطان آراز، خان آراز». چندین ساعت بعد، وزیران خارجه و رئیس جمه...ادامه مطلب»

گفت‌و‌گو با «مهدی حجت» درباره وضعیت میراث فرهنگی در آستانه پیروزی انقل...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۱/۲۰ اخبار
خاطرات «مهدی حجت » بنیانگذار سازمان میراث فرهنگی در جمهوری اسلامی و رئیس حال حاضر ایکوموس ایران، از دوران انقلاب و تلاش برای نگهداری میراث فرهنگی، شنی...ادامه مطلب»


EOF