پایان نبرد هالیس در پی خورشید گرفتگی

پایان نبرد هالیس در پی خورشید گرفتگی ...
parseed.ir 28/04/585ق‌م تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #تاریخ، #ترکیه، #حکومت، #خورشید، #مادها، #مرز، #میانه، #هرودوت

نبرد هالیس (Halys) که به نبرد خورشیدگرفتگی نیز شهرت دارد. نبردی بود میان مادها و حکومت لیدیه به تاریخ ۲۸ مه سال ۵۸۵ پیش از میلاد در کنار رودخانه هالیس ، که اکنون به نام قزل ایرماق در کشور ترکیه شناخته می‌شود.
این نبرد که آخرین نبرد پس از سال‌ها جنگ بین هووخشتره از ماد و الیاتس لیدیه بود که به علت بروز خورشید گرفتگی جنگ در میانه کارزار متوقف شد و دو طرف صلح کردند ، و رودخانه هالیس به عنوان مرز بین ماد و لیدیه انتخاب شد. طبق گزارش هرودوت ، تاریخ این خورشیدگرفتگی را تالس پیش‌بینی کرده بود ، اما صحت گفته هرودوت مورد اختلاف است. اگر درست باشد ، این قدیمی‌ترین پیش‌بینی برای گرفتگی در تاریخ است.
نبرد هالیس تنها نبرد از نبردهای تاریخ باستان است که با محاسبه دوره‌های خورشیدگرفتگی تاریخ دقیق آن دردست است. در واقع چنان‌که ایزاک آسیموف اشاره کرده‌است ، این نبرد بنوعی قدیمی‌ترین رویدادی است که تاریخ دقیق آن در دسترس است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چرا فردوسی و شاهنامه ی او در جهان بی همتاست ؟ ...
shahnamehpajohan.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ هنر
مرتضی ثاقب فر چکیده : انگیزه در نوشتن این جستار (مقاله) اظهار نظری است که در نشستی ، از دو زبان شناس گرامی ایرانی شنیدم که این سخن را که « فردوسی آفری...ادامه مطلب»

چرا «همای» با ایرادات اش دوست داشتنی است؟ ...
bartarinha.ir ۱۳۹۵/۰۱/۰۶ مردم
«سعید جعفزاده احمد سرگورابی» را با نام هنری «پرواز همای» می شناسیم؛ همان کسی که یک دهه پیش، با آلبومی از اجرای کنسرتش در تهران، ناگهان سروصدایی به پا...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»

برنامه لوكزامبورگ برای معدنكاری فرازمینی ...
steelpedia.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۱ اقتصاد
به گزارش ماین نیوز، اگر لوکزامبورگ، چنین مبلغی را به معدن کاری فضایی اختصاص دهد، کشوری پیشگام در عرصه استخراج معادن فضایی خواهد بود. نکته مهم در زمینه...ادامه مطلب»


EOF