طرح پمپئو برای «بازگشت» به برجام و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

طرح پمپئو برای «بازگشت» به برجام و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۲/۰۹ سیاست

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #اسلامی، #اوباما، #ایران، #برجام، #تایمز، #تحریم، #ترامپ، #تهران، #جمهوری_اسلامی، #خبر، #دولت، #دویچه_وله، #روسیه، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سلاح، #شورای_امنیت، #صادرات، #ملل_متحد، #نیویورک، #نیویورک_تایمز، #وزیر، #وزیر_خارجه، #چین

این بخشی از یک استراتژی پیچیده برای فشار بر شورای امنیت سازمان ملل است تا به وسیله آن تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران طولانی‌تر و یا حتی سخت‌گیرانه‌تر شوند.
وزیر خارجه آمریکا به دنبال تدوین ادله حقوقی است که بر مبنای آن آمریکا هم‌چنان در توافق هسته‌ای با ایران باقی می‌ماند تا بتواند شورای امنیت را برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه این کشور تحت فشار بگذارد.
به گزارش عصرایران به نقل از دویچه وله ، روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه ۲۶ آوریل در گزارشی خبر داد که به‌رغم خروج دونالد ترامپ ، رئيس جمهوری آمریکا از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ مایک پمپئو ، وزیر خارجه او همراه با تیمی در حال تدوین متنی حقوقی است که بر اساس آن آمریکا به عنوان یکی از طرف‌های برجام به شمار می‌رود و می‌تواند مانع از پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل در اکتبر سال جاری میلادی شود.
طرح پمپئو برای « بازگشت » به برجام و تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

* * * به گزارش این روزنامه ، این بخشی از یک استراتژی پیچیده برای فشار بر شورای امنیت سازمان ملل است تا به وسیله آن تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران طولانی‌تر و یا حتی سخت‌گیرانه‌تر شوند.
بنابر این گزارش ، مقام‌های دولت آمریکا این استراتژی را در چند روز اخیر توضیح داده‌اند. آن‌ها از قطعنامه‌ جدیدی در شورای امنیت سازمان ملل سخن گفته‌اند که پس از لغو تحریم تسلیحاتی کنونی در ماه اکتبر ، مانع از صادرات تسلیحات به ایران ‌شود.
بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد هرگونه داد و ستد تسلیحاتی با ایران تا ۱۸ اکتبر امسال (۲۷ مهر) ممنوع است. این قطعنامه در پیوند با توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ و برای یک بازه زمانی پنج ساله تصویب شد و یکی از مواردی بود که از سوی دولت ترامپ و مخالفان توافق هسته‌ای با ایران در آمریکا به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.
نیویورک تایمز در گزارش خود نوشته است که تلاش آمریکا قطعا با مخالفت روسیه و چین روبرو خواهد شد زیرا روسیه مایل است فروش تسلیحات به ایران را از سر گیرد و این را به مقام‌های آمریکا نیز اعلام کرده است.
براساس این گزارش ، در صورتی که تحریم تسلیحاتی علیه ایران تمدید نشود ، آنگاه آمریکا می‌تواند به‌عنوان عضوی از برجام از حق خود به منظور اعمال فشار برای بازگرداندن تحریم‌های گسترده علیه ایران که پیش از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ اعمال شده بودند ، استفاده کند. تحریم‌هایی که مانع از فروش نفت و تبادلات بانکی می‌شد.
در همین رابطه مایک پمپئو به نیویورک تایمز گفته است که آمریکا نمی‌تواند اجازه دهد که جمهوری اسلامی ظرف شش ماه آینده بتواند سلاح خریدای کند. او می‌افزاید: « اوباما هرگز نباید توافق می‌کرد که به تحریم تسلیحاتی آمریکا پایان دهد. ما آماده‌ایم که از همه گزینه‌های دیپلماتیک خود برای اطمینان از ماندگاری تحریم تسلیحاتی شورای امنیت استفاده کنیم » . او در توییتی از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بود که تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

---این بخشی از یک استراتژی پیچیده برای فشار بر شورای امنیت سازمان ملل است تا به وسیله آن تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران طولانی‌تر و یا حتی سخت‌گیرانه‌تر شوند. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»

«هواوی» اتهامات آمریکا را رد کرد ...
aftabnews.ir ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ اینترنت-آی.تی
بزرگترین سازنده تلفن های هوشمند در جهان اعلام کرد که بر خلاف آنچه آمریکا مدعی شده، در خصوص ارسال و صادرات تجهیزات به سوریه و برخی کشورهای دیگر هیچ جرم...ادامه مطلب»


EOF