انتشار کاغذ اخبار نخستین نشریهٔ فارسی‌زبان در تهران.

انتشار کاغذ اخبار نخستین نشریهٔ فارسی‌زبان در تهران....
fa.wikipedia.org 01/05/1837 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #اردیبهشت، #ایران، #بریتانیا، #ترکمن، #تهران، #شاهنشاه، #فارسی، #فارسی_زبان، #فارسی‌زبان، #فرمان، #قاجار، #محرم، #میرزا، #میرزا_صالح، #کاغذ_اخبار

کاغذ اخبار نخستین نشریهٔ ادواریِ ایران است که 70 سال پیش از صدور فرمان مشروطهٔ ایران آغاز به انتشار کرد. این نشریه به‌طور ماهانه در دورهٔ پادشاهی محمدشاه قاجار توسط میرزا صالح شیرازی در تهران منتشر می‌شد.
نمونه کاغذ اخبار اولین نشریه فارسی زبان

* * * نخستین شمارهٔ این نشریه ، که در روز دوشنبه ۲۵ محرم ۱۲۵۳ قمری ، برابر با ۱۱ اردیبهشت ۱۲۱۶ خورشیدی ، یکم مهٔ ۱۸۳۷ ترسایی (میلادی) به فرمان محمدشاه منتشر شد ، نام بخصوصی نداشت و به ترجمه از واژهٔ فرنگیِ "Newspaper" ، « کاغذ اخبار » نامیده می‌شد. در نخستین شمارهٔ کاغذ اخبار ، اخباری چون اقدامات شاهنشاه ، کشتار و سرکوب طایفهٔ ترکمن گوکلان و یموت (که پیوسته به خاک و اتباع ایران حمله می‌کردند) و کوچ اجباریِ زنان و کودکانشان به دارالخلافهٔ (تهران) آمده بود.
بااینکه کاغذ اخبار دست‌کم سه سال به صورت ماهانه منتشر می‌شده‌است ، اما اکنون شماره‌ها و نوشته‌های بسیار محدود و پراکنده‌ای از آن در دست مانده‌است.
در حال حاضر تنها دو نسخه از کاغذ اخبار موجود است که در کتابخانه بریتانیا نگهداری می‌شود.
---
اول ماه مه 1837 انتشار نشریه کاغذ اخبار در تهران
اولین نشریه فارسی زبان در موزه بریتانیا نمونه ای که در ایران نیست: هوشمندی و خرد جمعی انگلیسی ها بسیار تامل برانگیز است.
برگ درختان سبز در نظر هوشیار
هر ورقش دفتری است معرفت کردگار
---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

شش نفر ایرانی برای تحصیل به انگلستان فرستاده شدند...
parseed.ir 19/04/1815 تاریخ
میرزا صالح در ۱۰ جمادی‌الثانی ۱۲۳۰ (۱۹ آوریل ۱۸۱۵) به اتفاق چهار نفر دیگر، به فرمان عباس میرزا نایب‌السلطنه و وزیر او میرزا عیسی قائم‌مقام برای تحصیل ...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

لغو امتیاز تنباکو ...
fa.wikipedia.org 06/01/1892 تاریخ
ناصرالدین شاه در پنجم جمادی‌الثانی ۱۳۰۹ در دستخطی به امین‌السلطان لغو کامل امتیاز تنباکو را اعلام کرد قیام تنباکو، قیام تحریم تنباکو، جنبش تحریم تنبا...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»


EOF