مرگ فیلم‌ساز منتقد رئیس جمهور مصر در زندان قاهره/ انجمن قلم آمریکا: این مرگ سرکوب آزادی هنری است

مرگ فیلم‌ساز منتقد رئیس جمهور مصر در زندان قاهره/ انجمن قلم آمریکا: این مرگ سرکوب آزادی هنری است...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ ارتش

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آزادی، #اردیبهشت، #ایران، #بهار_عربی، #بیمارستان، #توییتر، #حسنی_مبارک، #حقوق_بشر، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #زندانی_سیاسی، #سوئد، #عصر_ایران، #غیرقانونی، #فرانسه، #قاهره، #مرسی، #مصر، #مصری، #نشر_اکاذیب، #وکیل، #ویروس_کرونا، #کنون

فیلم‌ساز مصری قبل از مرگ: "این زندان نیست که مرگبار است ، تنهایی ما را می‌کشد. من هر روز به آرامی می‌میرم".
یک فیلم‌ساز جوان مصری که پیشتر به دلیل ساخت موزیک ویدئوی انتقادی علیه "عبدالفتاح سی‌سی" رئیس‌جمهور این کشور زندانی شده بود ، در زندان قاهره درگذشت.
به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه ، "احمد الخاقا" وکیل "شادی حبش" 24 ساله بدون اعلام دلیلی مشخص از مرگ موکلش خبر داد.
او در این باره گفت که در چند روز گذشته حال موکل 24 ساله‌اش چندان خوب نبود و به همین دلیل در بیمارستان بستری شد. حبش عصر دیروز ( شنبه 13 اردیبهشت) به زندان بازگشت و در نیمه‌های شب درگذشت.
"حبش" در ماه مارس سال 2018 به "نشر اکاذیب" و "همکاری با سازمان‌های غیرقانونی" متهم و بازداشت شد.
موزیک ویدئو به گونه‌ای پیش می‌رود که "سی‌سی" در آن "جاهل" لقب می‌شود. "جاهل" نام یکی از کاراکترهای "بدنام و دروغگو" در یک فیلم معروف مصری است.
"رامی عصام" محبوبیت خود را در جریان "بهار عربی" مصر و به دلیل انتقاد از "حسنی مبارک" در سال 2011 به دست آورد. او از آن زمان کشورش را ترک کرده و در سوئد زندگی می‌کند. بسیاری بر این باورند که "رامی عصام" تبعید خودخواسته را انتخاب کرده است.
ویدئوی "حبش" تا کنون بیش از 5 میلیون بار در یوتیوب دیده شده است.
شبکه عربی "اطلاعات حقوق بشر" (ANHRI) در حساب کاربری توییتر خود نوشت: "حبش" به دلیل "سهل‌انگاری و بی‌عدالتی" درگذشت.
گروه‌های حقوق بشری بارها در مورد وضعیت بد زندان مصر هشدار داده‌اند.
"پن آمریکا" انجمن قلم آمریکا مرگ حبش در زندان را "سرکوب آزادی هنری" توصیف کرد.
"جودی تربالت" مدیر انجمن قلم آمریکا در برنامه "ریسک" گفت: سی‌سی با مرگ حبش سیگنالی نگران کننده را به بقیه نقاط جهان ارسال کرده است.
از اوایل ماه مارس و همزمان با آغاز شیوع ویروس کرونا مقامات ملاقات در زندان و کار در دادگاه‌ها را به حالت تعلیق درآورده و زندانیان را بیشتر از قبل منزوی کردند.
او در این نامه نوشت: "این زندان نیست که مرگبار است ، تنهایی ما را می‌کشد. من هر روز به آرامی می‌میرم".
مدافعان حقوق بشر به خاطر نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌های پرازدحام خواستار آزادی زندانیان سیاسی و بازداشتیانی شدند که در انتظار دادگاه هستند.
براساس آمار و گزارش‌های چندین سازمان غیردولتی حدود 60 هزار بازداشتی در مصر زندانی سیاسی هستند و فعالان سکولار ، روزنامه‌نگاران ، وکلا ، دانشگاهیان و اسلامگرایان در میان آنها دیده می‌شوند. اکثر این افراد از سال 2013 و پس از برکناری "محمد مرسی" رئیس جمهور وقت دستگیر شده‌اند.
---فیلم‌ساز مصری قبل از مرگ: ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

دیکتاتور مصر آزاد و مرسی در بند/ مبارک کیست؟ + تصاویر...
dana.ir ۱۳۹۲/۰۶/۰۱ اخبار
بعد از انقلاب مردم مصر در سال 25 ژانویه در سال 2011و سرنگونی مبارک، وی که بیش از دو سال را به اتهام‌های متعدد در زندان حضور داشته، امروز با بررسی آخری...ادامه مطلب»

"روز کوروش کبیر": کوروش بخواب که همسایه‌ها بیدارند! ...
dw.com ۱۳۹۸/۰۸/۰۷ ارتش
با فرارسیدن ۷ آبان، کاربران شبکه‌های اجتماعی از نسخه قدیمی حکومت ایران در برخورد با گردهمایی‌های بزرگداشت روز کوروش می‌نویسند: احضار، تعهد و استقرار ن...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
www.parseed.ir ۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»


EOF