نبرد عین‌التمر

نبرد عین‌التمر ...
fa.wikipedia.org 05/05/633 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #ابی، #انجیل، #ایران، #ایرانی، #بهرام_چوبین، #حیره، #خالد_بن_ولید، #خبر، #ساسانی، #ساسانیان، #سپاه، #عراق، #غربی، #فرات، #مسلمان، #مسیحیان، #موافقت، #موسی، #میانه، #ولید، #پارسی، #پارسیان، #کرمانشاه، #کودکان، #یزدگرد، #یزدگرد_سوم

جنگ عین‌التمر (به عربی: معركة عين التمر) این جنگ در عراق رخ داده‌است و یکی از رشته جنگ‌های صدر اسلام است که بین ایران و اعراب در سال ۶۳۳ میلادی به وقوع پیوسته‌است. « عین تمر » نام مکانی است در نزدیکی انبار و بر جانب غربی فرات با نخلستان‌ها و قریه‌هایی چند در کنارهٔ صحرا. این شهر در اختیار ساسانیان بود و ایرانیان در آنجا سلاح‌گاه داشتند.
بعد از سقوط حیره به دست خالد بن ولید ، خالد رهسپار ناحیهٔ « عین التمر » شد. گویند پسر بهرام چوبین بنام « مهران بن بهرام » در آن ناحیه فرمانروا بوده‌است. مهران فرمانده سربازان پارسی بود. عرب‌های مسیحی که با ساسانیان هم‌پیمان بودند و مشتمل بودند از ، قبیله‌های « النمر » و « تغلب » و « ایاد » تحت فرماندهی عقه بن ابی عقه در آنجا فراوان بودند. « عقه » به « مهران » سردار ساسانی پیشنهاد کرد که در این جنگ خود به تنهایی و بدون کمک قشون پارسیان با مسلمانان بجنگد ، وی به « مهران » گفت که ما عرب‌ها بیشتر از دیگران با نبرد عرب‌ها آشنا هستیم ، مهران چون دید این مسئله به نفع سربازان ایرانی است واگر سربازان در جنگ شرکت نکنند آسیبی نمی‌بینند ، با رأی عقه موافقت کرد. « عقه بن ابی عقه » با لشکر خود به تنهایی به ملاقات خالد رفت ، جنگ بین دو طرف درگرفت ، ولی دیری نگذشت که خالد توانست عقه را اسیر کند ، پس از اسارت عقه بدست خالد سپاه عقه فرو پاشید و خالد در جنگ پیروز شد. مهران چون این خبر را شنید جای درنگ ندید و راه گریز را پیش گرفت. یاران عقه نیز گریختند و در شهر حصاری شدند. خالد شهر را در حصار افکند و کار بر آنها تنگ گرفت. اعراب امان خواستند ، خالد نپذیرفت آخر شهر را به جنگ گرفت و عقه و یارانش را هلاک کرد و اسیر و غنیمت بسیار بدست آورد.
درون قلعه خالد دید که ۴۰ کودک از کودکان مسیحیان در اتاقی در حال آموزیدن انجیل هستند ، و درب اتاق را بروی ایشان بسته‌اند ، درب را شکست و کودکان بیرون آورد. از بین این کودکان یکی « سیرین » پدر محمد ابن سیرین بود که یکی از نامدارترین خواب‌گزاران مسلمان در سده‌های میانه بود. ودیگری « نصیر » بود ، پدر موسی بن نصیر فاتح اندلس بود.
این نبرد در زمان یزدگرد سوم پادشاه 8 ساله ساسانی صورت گرفت
نگاره‌ای از یزدگرد سوم ، کاشی کاری‌های تکیه معاون‌الملک ، کرمانشاه ، ایران

* * * --- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نبرد نمارق...
1host2u.com 08/05/634 تاریخ
نبرد نمارق یکی دیگر از جنگ‌های مرزی ساسانیان با اعراب است که ما اطلاع زیادی دربارهٔ جنگ نمارق نداریم ولی بنابر نوشت مورخان عرب، پس از سقوط حیره، مثنی ...ادامه مطلب»

پیروزی ایرانیان در نبرد پل ...
1host2u.com 20/10/634 تاریخ
جنگ پل یا جنگ جسر به یکی از رشته جنگ‌های صدر اسلام که بین ایران و اعراب به وقوع پیوست، گفته‌می‌شود. وقوع این جنگ در سال ۶۳۴ میلادی بوده‌است. پیشینه جن...ادامه مطلب»

نبرد الیس بین سردار ایرانی بهمن جاپان و خالد بن ولید ...
fa.wikipedia.org 24/04/633 تاریخ
جنگ اُلیس (به انگلیسی: Battle of Ullais) این جنگ به نهر الدم نیز مشهور است. در ماه صفر (در صحت این تاریخ جای تردید است) سال دوازدهم هجری ۶۳۳ میلادی و ...ادامه مطلب»


EOF