نبرد فتح اصفهان

نبرد فتح اصفهان ...
parseed.ir 06/05/642 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #ارتباط، #اسپهبد، #اصفهان، #دوره_ساسانی، #راشدین، #ساسانی، #سپاه، #شهربراز، #عرب، #مردم، #مسلمان، #نظامی

جنگ اصفهان در سال ۶۴۲ میلادی بین خلفای راشدین و امپراتوری ساسانی درگرفت. اعراب که در طول جنگ یکی از فرماندهان خاندان مهران به نام شهروراز جادویه را کشتند ، پیروزی‌هایی را به‌دست آوردند. بعد از جنگ ، اعراب با فادهوسفان ، که اداره‌کنندهٔ شهر بود ، صلح کردند. به گفته یک مورخ عرب بعد از صلح ، اعراب بسیاری از مردم شهر را کشته و به بردگی گرفتند.
شهروراز جادویه یک افسر نظامی ساسانی از خاندان مهران بود. او با شهربراز اسپهبد دوره ساسانی در ارتباط و از یک خاندان بود. او در جنگ فتح اصفهان به دست اعراب به همراه فاذوسفان (پادوسپان) فرمانده سپاه اصفهان بودند و در جنگ با اعراب مسلمان شرکت داشتند؛ و در نهایت او در سنین پیری در جنگ فتح اصفهان کشته شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جنگ جلولاء و شکست ایرانیان ...
parseed.ir 01/04/637 تاریخ
جنگ جلولا شدیدترین جنگ میان امپراتوری ساسانی و خلافت راشدین بود که درماه اوریل 637 میلادی و پس از گشایش تیسپون پایتخت ساسانیان روی داد. فرجام این جنگ...ادامه مطلب»

زیبای خفته در آغوش غربت ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۷ سرگرمی
هنگام سفر به ایلام، آنچه قبل از هر چیز به چشم می‌آید، طبیعت زیبای استان و آثار تاریخی شگفت انگیزی است که همه جا پراکنده‌اند و اگر کسی به خود زحمت دهد ...ادامه مطلب»

شهر گُندی شاپور در ایران، با یورش سپاه اعراب، سقوط کرد ...
fa.wikipedia.org 05/06/636 تاریخ
تسخیر جندی شاپور *** شاپور بزرگ سوار بر اسب، سنگ‌نگاره ساسانی خان‌تختی در زمان فتوحات سپاه اسلام، هنگام فتح این شهر مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد. در ابتدا...ادامه مطلب»

جنگ شوشتر بین ارتش ایران و خلافت راشدین ...
fa.wikipedia.org 20/04/641 تاریخ
جنگ شوشتر به یکی از رشته جنگ‌های حملهٔ مسلمانان به ایران که در سال ۱۷ هجری بین ارتش ایران و مسلمانان در شوشتر به وقوع پیوسته‌است، اشاره دارد. پیشینهٔ...ادامه مطلب»


EOF