نبرد فتح اصفهان

نبرد فتح اصفهان ...
parseed.ir 06/05/642 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #ارتباط، #اسپهبد، #اصفهان، #دوره_ساسانی، #راشدین، #ساسانی، #سپاه، #شهربراز، #عرب، #مردم، #مسلمان، #نظامی

جنگ اصفهان در سال ۶۴۲ میلادی بین خلفای راشدین و امپراتوری ساسانی درگرفت. اعراب که در طول جنگ یکی از فرماندهان خاندان مهران به نام شهروراز جادویه را کشتند ، پیروزی‌هایی را به‌دست آوردند. بعد از جنگ ، اعراب با فادهوسفان ، که اداره‌کنندهٔ شهر بود ، صلح کردند. به گفته یک مورخ عرب بعد از صلح ، اعراب بسیاری از مردم شهر را کشته و به بردگی گرفتند.
شهروراز جادویه یک افسر نظامی ساسانی از خاندان مهران بود. او با شهربراز اسپهبد دوره ساسانی در ارتباط و از یک خاندان بود. او در جنگ فتح اصفهان به دست اعراب به همراه فاذوسفان (پادوسپان) فرمانده سپاه اصفهان بودند و در جنگ با اعراب مسلمان شرکت داشتند؛ و در نهایت او در سنین پیری در جنگ فتح اصفهان کشته شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

شهر گُندی شاپور در ایران، با یورش سپاه اعراب، سقوط کرد ...
fa.wikipedia.org 05/06/636 تاریخ
تسخیر جندی شاپور *** شاپور بزرگ سوار بر اسب، سنگ‌نگاره ساسانی خان‌تختی در زمان فتوحات سپاه اسلام، هنگام فتح این شهر مقاومت‌هایی صورت می‌گیرد. در ابتدا...ادامه مطلب»

زیبای خفته در آغوش غربت ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۷ سرگرمی
هنگام سفر به ایلام، آنچه قبل از هر چیز به چشم می‌آید، طبیعت زیبای استان و آثار تاریخی شگفت انگیزی است که همه جا پراکنده‌اند و اگر کسی به خود زحمت دهد ...ادامه مطلب»

آغاز جنبش سیاه‌جامگان ...
parseed.ir 09/06/747 تاریخ
جنبش سیاه‌جامگان، دعوت عباسی یا انقلاب عباسی اشاره به سرنگونی بنی امیه، دومین خلافت از چهار خلافت بزرگ اسلامی دارد که به دست عباسیان انجام شد. امویان ...ادامه مطلب»


EOF