نبرد فتح اصفهان

نبرد فتح اصفهان ...
parseed.ir 06/05/642 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #ارتباط، #اسپهبد، #اصفهان، #دوره_ساسانی، #راشدین، #ساسانی، #سپاه، #شهربراز، #عرب، #مردم، #مسلمان، #نظامی

جنگ اصفهان در سال ۶۴۲ میلادی بین خلفای راشدین و امپراتوری ساسانی درگرفت. اعراب که در طول جنگ یکی از فرماندهان خاندان مهران به نام شهروراز جادویه را کشتند ، پیروزی‌هایی را به‌دست آوردند. بعد از جنگ ، اعراب با فادهوسفان ، که اداره‌کنندهٔ شهر بود ، صلح کردند. به گفته یک مورخ عرب بعد از صلح ، اعراب بسیاری از مردم شهر را کشته و به بردگی گرفتند.
شهروراز جادویه یک افسر نظامی ساسانی از خاندان مهران بود. او با شهربراز اسپهبد دوره ساسانی در ارتباط و از یک خاندان بود. او در جنگ فتح اصفهان به دست اعراب به همراه فاذوسفان (پادوسپان) فرمانده سپاه اصفهان بودند و در جنگ با اعراب مسلمان شرکت داشتند؛ و در نهایت او در سنین پیری در جنگ فتح اصفهان کشته شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز جنبش سیاه‌جامگان ...
parseed.ir 09/06/747 تاریخ
جنبش سیاه‌جامگان، دعوت عباسی یا انقلاب عباسی اشاره به سرنگونی بنی امیه، دومین خلافت از چهار خلافت بزرگ اسلامی دارد که به دست عباسیان انجام شد. امویان ...ادامه مطلب»

زیبای خفته در آغوش غربت ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۶/۱۷ سرگرمی
هنگام سفر به ایلام، آنچه قبل از هر چیز به چشم می‌آید، طبیعت زیبای استان و آثار تاریخی شگفت انگیزی است که همه جا پراکنده‌اند و اگر کسی به خود زحمت دهد ...ادامه مطلب»

جنگ جلولاء و شکست ایرانیان ...
parseed.ir 01/04/637 تاریخ
جنگ جلولا شدیدترین جنگ میان امپراتوری ساسانی و خلافت راشدین بود که درماه اوریل 637 میلادی و پس از گشایش تیسپون پایتخت ساسانیان روی داد. فرجام این جنگ...ادامه مطلب»

جنگ شوشتر بین ارتش ایران و خلافت راشدین ...
fa.wikipedia.org 20/04/641 تاریخ
جنگ شوشتر به یکی از رشته جنگ‌های حملهٔ مسلمانان به ایران که در سال ۱۷ هجری بین ارتش ایران و مسلمانان در شوشتر به وقوع پیوسته‌است، اشاره دارد. پیشینهٔ...ادامه مطلب»


EOF