ماجرای عملیات تروریستی ناکام آلمانی‌ها در تهران

ماجرای عملیات تروریستی ناکام آلمانی‌ها در تهران ...
khabaronline.ir ۱۳۹۹/۰۲/۱۷ تاریخ

کلیدواژه ها:#Khabaronline.ir، #آلمانی، #اشغال، #ایران، #برلین، #تاریخ، #ترور، #تهران، #جنگ_جهانی_دوم، #جهانی، #خبر، #روایت، #طراحی، #متفقین، #مستند، #هیتلر

مهر نوشت: کارگردان مستند « پرش بلند » همزمان با ادامه اکران اینترنتی این مستند ، ضمن اشاره به مستندات تاریخی روایت این اثر ، از استفاده از تصاویر آرشیوی دیده نشده در آن خبر داد.
عطا پناهی کارگردان مستند « پرش بلند » در رابطه با چگونگی ساخت این مستند گفت: با توجه به اینکه ایران در جنگ جهانی دوم به گونه ایی حضور داشته است ، علاقه بسیار زیادی به جنگ جهانی دوم دارم و در همین راستا تلاش کردم تا مستندهایی با این مضمون جلوی دوربین ببرم ، یکی از مستندهای ساخته شده در این زمینه مجموعه مستند « نامه‌های کارستن » بود.
وی بیان کرد: « نامه‌های کارستن » درباره تاریخ اشغال ایران توسط متفقین است. یک خلبان آلمانی به نام کارستن که هم‌ زمان با جنگ جهانی دوم به قصد جاسوسی وارد ایران می‌شود و در زمان فعالیتش در کشور ما برای همسرش لیانا در برلین نامه می‌نویسد.
این کارگردان مستند تاکید کرد: بعد از تحقیقات و پژوهش درباره ایران در جنگ جهانی دوم به یک سوژه جالب رسیدم که در هیچ کتابی ندیده و در مورد آن چیزی نخوانده بودم. در ابتدا فکر کردم این سوژه تخیلی است تا یک اتفاق مستند؛ زمانی که بیشتر تحقیق کردم متوجه شدم در آن دوره زمانی که قرار بود نشست سه‌جانبه سران متفقین در تهران برگزار شود ، هیتلر از این نشست باخبر می‌شود و نقشه ترور سران متفقین در تهران را طراحی می‌کند.
وی توضیح داد: همین مساله جرقه خوبی بود تا بتوانم آن را تبدیل به یک سوژه بسیار خوب برای فیلمم کنم. به همین دلیل پژوهش‌های بسیاری در این زمینه صورت گرفت و کتاب‌هایی بسیار قدیمی و جدید را خواندم و در نهایت سناریو آن را نوشتم تا به مرحله تولید رسید.
کارگردان مستند « بازگشت رویایی » تاکید کرد: در کنار این امر با پدرام بهرامی تدوین‌گر به آرشیوی دست پیدا کردیم که کمتر کسی به این آرشیو دسترسی داشته است ، به عنوان مثال یک فیلم رنگی از نشست سه جانبه متفقین را با کیفیت بالا پیدا کردیم و در کنار آن به آرشیوهای دیگری نیز دسترسی پیدا کردیم.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
هاینریش هیملر، فرمانده اس‌اس آلمان نازی، پس از دستگیری توسط بریتانیایی...
fa.wikipedia.org 23/05/1945 تاریخ
هاینریش هیملر( Heinrich Himmler) (زاده ۷ اکتبر ۱۹۰۰ - درگذشته ۲۳ مه ۱۹۴۵) فرمانده اِس اِس و یکی از بانفوذترین افراد آلمان نازی. او اِس اِس و سازمان‌ه...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

چرا «همای» با ایرادات اش دوست داشتنی است؟ ...
bartarinha.ir ۱۳۹۵/۰۱/۰۶ مردم
«سعید جعفزاده احمد سرگورابی» را با نام هنری «پرواز همای» می شناسیم؛ همان کسی که یک دهه پیش، با آلبومی از اجرای کنسرتش در تهران، ناگهان سروصدایی به پا...ادامه مطلب»

مرگ رضاشاه بنیانگذار سلطنت پهلوی در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی ...
1host2u.com 26/07/1944 تاریخ
رضاشاه سرانجام پس از دومین سکتهٔ قلبی در ژوهانسبورگ در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۲۳ در گذشت. با وقوع جنگ جهانی دوم ایران اعلام بی طرفی کرد و حتی برای ندادن بهان...ادامه مطلب»

آخرین شماره نشریه‌های فارسی‌زبان "کاوه" در برلین ...
khabaronline.ir 30/03/1922 تاریخ
"یک تیر و دو نشان" ملیون ایرانی در برلین زمان جنگ جهانی اول یکی از تأثیرگذارترین نشریه‌های فارسی‌زبان در تاریخ سیاسی و ادبی ایران "کاوه" است که در سال...ادامه مطلب»


EOF