توفان شن در تهران جان 5 نفر را گرفت

توفان شن در تهران جان 5 نفر را گرفت ...
1host2u.com ۱۳۹۳/۰۳/۱۲ تاریخ

کلیدواژه ها:#امام، #امام_خمینی، #ایران، #بیمارستان، #تهران، #خرداد، #خمینی، #خودرو، #ساوه، #طوفان، #فرود، #فرودگاه_بین‌المللی_امام_خمینی، #فرودگاه_مهرآباد، #قزوین، #قم، #مردم، #مهرآباد، #میدان، #هواشناسی

طوفان ۱۳۹۳ تهران عصر دوشنبه ۱۲ خرداد و در حوالی ساعت ۱۶:۵۰ بر اثر وزش تندبادی با سرعت بیش از یک صد و بیست کیلومتر به همراه گرد و خاک غلیظ و رگبار شدید باران رخ داد. برا اثر این طوفان شدید و کم‌سابقه که با رعد و برق همراه بود آسمان تهران برای دقایقی تاریک گردید. این سامانه توفانی که با ابر کومولونیمبوس همراه بود از جنوب غرب تهران آغاز شد و رشد آن قائمی بوده و تغییرات شدیدی در جهت باد داشت. سرعت این توفان که حدود ۲ ساعت پیش از شهر قزوین آغاز شده بود در ایستگاه مهرآباد ۳۲ متر در ثانیه (۱۱۵ کیلومتر در ساعت) ثبت گردید. این پدیده در قزوین بدون گرد و خاک و با سرعت باد ۲۰ متر بر ثانیه آغاز شد و شهرهای ساوه و فرودگاه پیام را همراه با باد شدید درنوردید و در حوالی تهران با گرد و خاک و یک سامانه هم رفتی شدیدی همراه شده‌است. سازمان هواشناسی ایران نیز گزارش داد که در زمان وزش طوفان میدان دید در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی به حدود صفر رسید.
پس از وقوع طوفان
ظهور و بروز این طوفان را حتی سازمان هواشناسی نیز پیش‌بینی نکرده بود و به علت عدم پیش‌بینی از سوی سازمان هواشناسی باعث غافلگیری مردم شد. رئیس انجمن مخاطره‌شناسی ایران با تأکید بر این که منشأ ، مسیر و سرعت توفان روز دوشنبه تهران تهران دقیقاً قابل پیش‌بینی بوده‌است ، اظهار داشت: ادعای هواشناسی مبنی بر غیرقابل پیش‌بینی بودن توفان روز دوشنبه که از فرودگاه مهرآباد تهران نیز عبور کرده به هیچ وجه قابل دفاع نیست چون رصد و دیده‌بانی چنین پدیده‌هایی که در فرود و برخست هواپیماها نقشی حیاتی دارند حداقل انتظاری است که از هواشناسی وجود دارد. با توجه به اینکه سازمان هواشناسی برای روزهای سه شنبه تا آخر هفته هم پیش‌بینی وزش باد شدید کرده بود ، انتظار دوباره طوفان می‌رفت ، اما طوفان تکرار نشد. مدیرکل پیش‌بینی سازمان هواشناسی در این رابطه اظهار داشت وقتی طوفانی پیش‌بینی نشده اتفاق می‌افتد و رسانه‌ها و مسوولان آن چنان موضع‌گیری می‌کنند ، ممکن است که یک کارشناس ما تحت فشارها بگوید طوفان تکرار می‌شود. او گفت: باز هم تکرار می‌کنم؛ پیش‌بینی طوفان در تهران با سرعت ۱۲۰ کیلومتر از چند روز قبل ، امکان‌پذیر نبود.
خسارات
بر اثر این توفان ۶ نفر کشته و بیش از سی نفر مجروح و مصدوم شدند. همچنین در اثر این توفان به ده‌ها خودرو خسارت وارد شد. بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران از ۱۲۰۰ خط ۲۰ کیلوولت ۶۵ خط در اثر این توفان قطع شد. همچنین سقوط درخت و وسایل اضافی بالکن‌ها روی شبکه برق بر اثر باد شدید ، از دلایل دیگر قطع برق بود. به گفته کارشناس روابط عمومی اورژانس تهران ، بیشتر صدمات به علت برخورد مصالح ساختمانی ، شکستن درخت و ضربه به سر بود. همچنین بیش از۲۰ خودرو به علت توفان در اتوبان قم با هم برخورد کردند که این تصادف ۱۰ مصدوم به جای گذاشت. در اثر این توفان همچنین برخی از درختان شهر تهران قطع یا شاخه‌های آن‌ها شکسته شد.
کشته‌شدگان
در این حادثه دو نفر به علت سقوط مصالح ساختمانی جانشان را از دست دادند. همچنین یک نفر به علت سقوط از پشت بام و یک نفر دیگر نیز به علت سقوط درخت جان باخت. نفر پنجم که بر اثر سقوط جسمی به سرش مصدوم و به بیمارستان انتقال داده شده بود بعد از چند روز بستری به دلیل شدت جراحات حاصله فوت می‌کند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
قیام ۱۵ خرداد ...
1host2u.com 06/06/1963 تاریخ
پانزده خرداد ۱۳۴۲ مجموعه وقایعی است که در پی بازداشت روح‌الله خمینی در انتقاد به لایحه ی انجمن های ایالتی وولایتی منجر به تظاهرات در تهران و قم علیه د...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»

مهمانداری که دست امام را روی پلکان هواپیما گرفت؛ جاسوس بود؟...
eghtesadonline.com ۱۳۹۸/۰۶/۱۶ سیاست
در بهمن سال ۱۳۸۸ مرکز اسناد انقلاب اسلامی مصاحبه‌ای را با فردی را که در پلکان هواپیمای ایرفرانس در فرودگاه مهرآباد دست امام خمینی را گرفته بود منتشر ...ادامه مطلب»

شاه رفت: روایت فرح از فرار شاه/ ماه‌ها بود خواب راحت نداشتیم ...
webzine.mehrnews.com ۱۳۵۷/۱۰/۲۶ تاریخ
ساعت دو بعد از ظهر 26دی ماه بود که خبر فرار شاه از رادیو پخش شد، فریاد شادمانی مردم ایران به هوا رفت، چراغ اتومبیل ها روشن شد، برف پاکن ها به رقص درآ...ادامه مطلب»


EOF