نبرد ری

نبرد ری...
parseed.ir 10/05/651 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #ارتش، #اسپهبد، #اسپهبدان، #ایران، #خراسان، #خلافت، #راشدین، #ساسانی، #سرزمین_ماد، #طبرستان، #عرب، #فلات، #قزوین، #مسلمان، #هرمز، #وزیر، #یزدگرد، #یزدگرد_سوم

نبرد ری نام یک درگیری بود که دو گروه از خاندان‌های ساسانی و همچنین دسته‌ای از مبارزان خلافت راشدین در سال ۶۵۱ میلادی در آن شرکت داشتند. این جنگ در نتیجه اختلاف دو خاندان پهلو (پارتی) یعنی اسپهبدان و مهران رخ داد.
زمینه
در سال ۶۴۲/۶۴۳ ، اعراب مسلمان به سرزمین ماد حمله کرده و بخش بزرگی از فلات ایران را فتح کردند. در سال ۶۵۱ ، فرخزاد هرمز ، اسپهبد خراسان و وزیر یزدگرد سوم ، او را ترک کرده و به سمت طبرستان رفت. او در راه طبرستان با سردار فاتح عرب ، نعمان بن مقرن ، در نزدیکی قزوین دیدار کرد و با او تفاهم صلحی بست. او همچنین به عرب‌ها قول مساعدت در سرکوب سیاوخش را داد که پیشتر در سال ۶۳۱ پدر او را کشته بود.
شرح نبرد
گروه متحد عرب-اسپهبدان در شب حمله به ارتش سیاوخش در پای کوه خارج از ری مستقر شدند. فرخزاد بعضی از سواره نظام نعیم را با یک مسیر شناخته شده به شهر هدایت کرد و از آنجا به سمت عقب مدافعان حمله کرد و باعث کشتار ایشان شد. نعمان دستور تخریب شهر قدیمی ، که توسط اعراب « العطیه » نامیده می‌شود ، را صادر کرد. با این حال ، شهر بعداً توسط فرخزاد هرمز بازسازی شد ، و او به حاکم ری تبدیل شد.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز جنبش سیاه‌جامگان ...
parseed.ir 09/06/747 تاریخ
جنبش سیاه‌جامگان، دعوت عباسی یا انقلاب عباسی اشاره به سرنگونی بنی امیه، دومین خلافت از چهار خلافت بزرگ اسلامی دارد که به دست عباسیان انجام شد. امویان ...ادامه مطلب»

جنگ جلولاء و شکست ایرانیان ...
parseed.ir 01/04/637 تاریخ
جنگ جلولا شدیدترین جنگ میان امپراتوری ساسانی و خلافت راشدین بود که درماه اوریل 637 میلادی و پس از گشایش تیسپون پایتخت ساسانیان روی داد. فرجام این جنگ...ادامه مطلب»

نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

نبرد نمارق...
1host2u.com 08/05/634 تاریخ
نبرد نمارق یکی دیگر از جنگ‌های مرزی ساسانیان با اعراب است که ما اطلاع زیادی دربارهٔ جنگ نمارق نداریم ولی بنابر نوشت مورخان عرب، پس از سقوط حیره، مثنی ...ادامه مطلب»


EOF