نبرد کرج ابی دلف

نبرد کرج ابی دلف ...
1host2u.com 11/05/651 تاریخ

کلیدواژه ها:#ابی، #ارتش، #اصفهان، #اعتراض، #حکومت، #خواجه، #سیستان، #شورش، #عمان، #عموی، #فارس، #قتل، #ملکشاه، #موصل، #مکران، #میانه، #هجری، #همدان، #کرج، #کرمان، #یزد

نبرد کرج ابی‌دلف ، نبردی است که در سال ۴۶۵ هجری بین ارتش سلجوقیان کرمان به رهبری قاورد و سلجوقیان بزرگ به رهبری ملکشاه در نزدیکی کرج ابی‌دلف به علت دعوی حکومت قاورد و شورش بر ضد ملکشاه رخ داد که پس از ۳ روز نبرد ، سرانجام سلاجقه کرمان شکست خوردند و قاورد نیز دستگیر و پس از مدتی به قتل رسید.
شرح جنگ
پس از قدرت‌یابی قاورد در منطقه کرمان و مکران و فتح مناطقی همچون سیستان ، عمان و فارس ، درگیری‌های بین سلجوقیان کرمان و سلاجقه بزرگ (آلب‌ارسلان) رخ داد که در آخر قاورد سر بر اطاعت از بردار خود برداشت اما بعد از مرگ آلب‌ارسلان و به تخت نشستن ملکشاه ، قاورد نسبت به این کار اعتراض کرد و حکومت را حق خود می‌دانست اما پس از نامه‌نگاری‌های فراوان بین طرفین با جواب مساعدی از طرف ملکشاه روبه‌رو نشد بنابراین سرپیچی خود را علنی کرد. وی برای رسیدن به حکومت و ادعای خود ارتش را مهیا ساخت و آماده حرکت به سمت ری شد تا آن‌جا را متصرف شود. وی توانست در میانه راه یزد و اصفهان ضمیمه حکومت خود کند اما قبل از رسیدن به ری ، ملکشاه راه را بر وی بست و این دو در همدان (کرج ابی‌دلف) به هم رسیدند. سرانجام نبرد سختی بین طرفین روی داد که چندین روز طول کشید. ملکشاه در این جنگ از هم‌پیمانان خود یعنی اعراب موصل ، حله و جزیره کمک خواست و سرانجام توانست پس از ۳ روز نبرد ، عموی خود ، قاورد ، و پسرش سلطان‌شاه را اسیر کند و پس چند روز از زندانی کردن وی ، با مشورت خواجه نظام‌الملک او را با سم به قتل رساند تا این‌چنین دیگر هواخواهان حکومت بترساند تا شورشی علیه وی نشود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»

درگذشت الله‌وردی خان گرجی سپهسالار امپراتوری صفوی...
fa.wikipedia.org 03/06/1613 تاریخ
الله‌وردی خان اونْدیلادْزِ (به گرجی: ალავერდი ხანი უნდილაძე) معروف به الله‌وردی خان گرجی سپهسالار امپراتوری صفوی، حاکم ایالت فارس امپراتوری صفوی و بان...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی لطفعلی‌خان زند ...
parseed.ir 10/05/1789 تاریخ
لطفعلی‌خان زند (زادهٔ ۱۱۴۸ – درگذشته ۱۱۷۳ شمسی) یا لطفعلی‌شاه زند نهمین و آخرین فرمانروای زند بود که در میان سال‌های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی به مدت شش سا...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه سلطان حسین ...
1host2u.com 06/08/1694 تاریخ
شاه سلطان حسین، یا شاه حسین یکم، (زاده ۱۰۴۷ – درگذشته ۲۴ آبان ۱۱۰۱ ش/ اکتبر ۱۶۶۸ – ۱۵ نوامبر ۱۷۲۶ م) نهمین پادشاه سلسله صفویان بود. او فرزند و جانشین ...ادامه مطلب»


EOF