تأسیس باشگاه فوتبال برق شیراز

تأسیس باشگاه فوتبال برق شیراز ...
fa.wikipedia.org 15/05/1946 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آسیا، #ارتش، #اردیبهشت، #استخر، #استقلال، #اسلامی، #افشین، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایران، #ایرانی، #ایمان، #بهمن، #تاج، #تاریخ، #تخت_جمشید، #تراکتورسازی، #تهران، #تیم_ملی، #حافظیه، #داریوش_یزدانی، #داماش، #دولت، #رشت، #شیراز، #صدام، #عراق، #غنا، #فدراسیون، #فدراسیون_فوتبال، #فوتبال_ایران، #فوتسال، #مدیر_عامل، #مراکش، #موافقت، #والیبال، #پایتخت، #پرسپولیس، #پیکان، #چین، #کرج، #یزدانی

باشگاه فوتبال برق شیراز یک باشگاه فوتبال ایرانی است که در شیراز قرار دارد. برق یک بار به مقام قهرمانی و یک بار به مقام نایب قهرمانی در جام حذفی فوتبال ایران دست یافت.
تاریخچه
بنیانگذاری و سال‌های نخست (۱۳۵۰–۱۳۲۵)
در سال ۱۳۲۵ عده‌ای از جوانان ورزش‌دوست شیرازی که در « کارخانه چراغ‌برق شیراز » کار می‌کردند ، به رهبری « ابراهیم نعمت‌اللهی » تصمیم به تشکیل یک تیم فوتبال گرفتند. در روز ۲۵ اردیبهشت ۱۳۲۵ ، مهندس خمسی ، مدیر کارخانه در جلسه‌ای با تأسیس باشگاه برق موافقت کرد. برق شیراز از قدیمیترین باشگاه های فوتبال ایران است و قدیمیترین تیم شهرستانی.
باشگاه برق کار خود را با سرپرستی نعمت‌اللهی و مربیگری بهادر قهرمان آغاز کرد. حمایت‌های کارخانه و مدیریت آن از ابتدا غیرمالی بود ، اما همان کمک‌ها نیز چندان دوام نداشت و پس از مدت کوتاهی قطع شد. پس از آن نعمت‌اللهی با سرمایه شخصی عهده‌دار نیازهای مالی باشگاه شد. با افزایش مشکلات مالی بهادر قهرمان پس از ۶ تا ۷ ماه از تیم کناره‌گیری کرد و مسئولیت مربیگری هم بر دوش نعمت‌اللهی افتاد.
دوران جام تخت جمشید (۱۳۵۷–۱۳۵۰)
در سال ۱۳۵۶ برق شیراز با مربیگری عباس رضوی به عنوان بهترین تیم شهرستانی جام تخت جمشید دست یافت و به عنوان پاداش به جام استقلال چین اعزام شد. در این جام تیم‌های مقتدری ازجمله تیم ملی چین /مراکش/غنا/ مکزیک /فلیپین و برق شیراز حضور داشتند که در نهایت تیم برق شیراز به عنوان سومی دست یافت. بردهای پر گل این تیم مقابل دو تیم پر طرفدار آنروزها یعنی تاج و پرسپولیس موجب شگفتی کارشناسان بود حال آنکه ناتمام ماندن لیگ در این سال موجب قطع شدن نوار پیروزی‌های لاله‌های نارنجی مقابل سرخابی پایتخت شده و در ادامه این تیم به دومین بحران از سه بحران بزرگ تاریخ خود پا گذاشت ، بحران سال ۵۷ و سال‌های نخست پس از انقلاب که با تلاش‌های حسن منجمی این تیم به حیات خود در فوتبال کاملاً دولتی شده پس از انقلاب در ایران ادامه داد.
دهه ۶۰ و ۷۰ (۱۳۷۹–۱۳۵۸)
دهه هفتاد را دههٔ طلایی برق شیراز می‌دانند. سال‌هایی که بازیکنان بزرگی همچون غلام حسین پیروانی ، داریوش یزدانی ، رحمان آرامی ، رضا استواری ، افشین پیروانی ، مهدی شیری ، محسن رنجبران و… چهره قدرتمندی از فوتبال شیراز را به نمایش می‌گذاشتند کما این که در روزهای بازی برق در ورزشگاه ارتش شیراز هیچ جای خالی روی سکوها پیدا نمی‌شد.
این تیم در دههٔ هفتاد ۲ بار به فینال جام حذفی راه یافت و یک بار به قهرمانی دست یافت. درسال۱۳۷۴ برق با سردمداری جوانان برومند و باتجربه‌ در کنار ستاره‌های بی چون و چرای آن روزهای فوتبال ایران همچون داریوش یزدانی به فینال جام حذفی رسید ولی درفینال دربرابر تیم پرمهره استقلال تهران مغلوب شد وکاری از پیش نبرد. برق در سال بعد با پشت سرگذاشتن تیم‌های چون تراکتورسازی و پرسپلیس تهران در فینال جام حذفی به بهمن کرج پرستاره رسید. درتابستان داغ ۷۶ورزشگاه ارتش شیراز پذیرای بیش از بیست و پنج هزار تماشاچی برق بودتاجایی ک بر روی نورافکن‌ها ی ورزشگاه هام تماشاچیان نشسته بودند. بازی در وقت معمول و اضافه با تساوی به پابان رسید. در ضربات پنالتی دروازه‌بان وقت برف ، محمدرضامهربان کاری کرد کارستان ، سه پنالتی اول بهمن توسط وی مهارسد و با گل شدن هرسه پنالتی برق ، این تیم به مقام قهرمانی جام حذفی ایران رسید. در آن سال برق در دوراول با تیم پلیس عراق مواجه شد. بازی رفت درشیراز باتساوی به پایان رسید این تیم در جام باشگاه‌های آسیا به دلیل عدم همکاری دولت صدام فقط با ۱۳ بازیکن به عراق عازم شد و به توفیق نرسید و با شکست دربرابر پلیس از این رقابت‌ها حذف گردید. در آن زمان مصطفوی رءیس فدراسیون فوتبال ایران بود که رابطه بسیار بدی با تیم برق شیراز و مدیرانش داشت. مصطفوی تیم برق را فردای بازگشت از عراق وادار به بازی با استقلال کرد ، آنروز در حالی که یاران برق به سختی به عدد ۱۱ می‌رسیدنند شکست سختی از استقلال خوردند و در سراشیب سقوط به دسته ۲ قرار گرفتند و در همان سال در حالی که نماینده ایران در آسیا بودند به دسته دو سقوط کردند. در سال ۱۳۷۸ باتکیه بر جوانان خود همچون برادران عباسفرد ، مهدی شیری ، ناصرشیردل ، محمد منصوری ، محمد خلف مطوری ، ایمان امین ستارزارع… دوباره به سطح اول فوتبال ایران بازگشتند.
سقوط از لیگ برتر ۸۸–۸۷ به لیگ دسته یک
فصل باحضور ستاره‌هایی چون مهدی شیری ستارزارع برادران کریمیان و داریوش یزدانی آغاز گردید. درحالیکه برق در پایان هفته هفتم با شانزده امتیاز در رده اول جای داشت باجدایی برخی بازیکنان و اختلافات داخلی شدید همچنین عدم همکاری برق منطقه‌ای و مدیر عامل وقت مهندس مشفقیان درسراشیبی سقوط قرارگرفت ودرپایان فصل این تیم پس از کسب رتبه ۱۸ لیگ برتر ، به لیگ دسته اول سقوط کرد
رتبه سوم لیگ دسته یک در سال ۸۸–۸۹
تیم برق شیراز پس از کسب نتایج خوب پس از اولین سال سقوط به لیگ یک به علت کمبود یک امتیاز نسبت به تیم اول گروه و کمبود ۲ گل تفاضل نسبت به تیم دوم در جایگاه سوم قرار گرفت و از صعود دوباره به لیگ برتر بازماند.
امکانات باشگاه
در ابتدا این تیم در زمین معروف محلهٔ سعدی شیراز بازی می‌کرد که سالمندان شیرازی خاطرات بسیار زیادی از این زمین دارند. پیش از انقلاب اسلامی در دهه پنجاه ، باشگاه کنونی با امکانات استخر سرپوشیده ، زمین چمن استاندارد ، سالن‌های فوتسال وبدنسازی و زمین بسکتبال و والیبال در بلوار رازی ساخته شد که در زمان خود منحصربه‌فردترین امکانات در کشور برای یک تیم فوتبال محسوب می‌شد. بخشی از این امکانات در دهه هفتاد به باشگاه اضافه شد.
مجموعه افتخارات
بهترین تیم شهرستانی به عنوان نماینده ایران در تورنمنت بین‌المللی دیوار بزرگ چین ۱۳۵۶
بهترین تیم شهرستانی و بهترین خط دفاع ۱۳۷۳
قهرمانی جام حذفی ۱۳۷۶
نایب قهرمانی جام حذفی ۱۳۷۵
قهرمان اولین دوره جام اتحادیه کشور ۱۳۷۹
بهترین نتیجه تاریخ تیم برق شیراز برد ۶ بر صفر برابر استقلال رشت (داماش کنونی)۱۳۸۰-استادیوم حافظیه وضعیف‌ترین نتیجه این تیم شکست ۷ بر ۲ مقابل پیکان تهران ۱۳۸۴-پیکانشهر به ثبت رسیده شده.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

علی کریمی جادوگر و مارادونای آسیا ...
1host2u.com ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ مردم
محمد علی کریمی پاشاکی متولد 17 آبان ماه 1357 درکرج ؛ مشهور به علی کریمی ؛ بازیکن و مربی فوتبال ایران . کیست که او را نشناسد ؟ او نیاز به معرفی ندارد...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»


EOF