افشای نام دیپلمات سعودی دخیل در حمله ۱۱ سپتامبر

افشای نام دیپلمات سعودی دخیل در حمله ۱۱ سپتامبر ...
fararu.com ۱۳۹۹/۰۲/۲۵ ارتش

کلیدواژه ها:#Fararu.com، #ارتباط، #اسلامی، #اف‌بی‌آی، #الجراح، #القاعده، #امام، #ایرنا، #تاریخ، #تحقیقاتی، #دادگستری، #دولت، #روحانی، #سعودی، #سند، #سپتامبر، #عربستان، #عربستان_سعودی، #عمر_البیومی، #لس_آنجلس، #مساعد_احمد_الجراح، #هواپیما، #واشنگتن، #وزارت_دادگستری، #وزیر، #وزیر_دادگستری، #ویلیام_بار، #پنهانکاری

اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) به صورت تصادفی نام یک دیپلمات سعودی را که از دو تن از عوامل حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر حمایت کرده بود ، فاش کرد.
تاریخ انتشار: ۲۳:۴۰ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹
« مایکل ایسیکوف » خبرنگار تحقیقی یاهونیوز چهارشنبه‌شب در گزارشی افشا کرد که یک مقام اف‌بی‌آی نام این دیپلمات سعودی را در یک پرونده قضایی مربوط به شکایت خانواده‌های قربانیان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر از عربستان سعودی آورده است.
به گزارش ایرنا ، این دیپلمات سعودی از سوی اف‌بی‌آی مشکوک به حمایت مستقیم و حیاتی از دو تن از اعضای القاعده که در حملات ۱۱ سپتامبر نقش داشتند ، بوده است.
« مایکل ایسیکوف » خبرنگار تحقیقی یاهونیوز چهارشنبه‌شب در گزارشی افشا کرد که یک مقام اف‌بی‌آی نام این دیپلمات سعودی را در یک پرونده قضایی مربوط به شکایت خانواده‌های قربانیان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر از عربستان سعودی آورده است.
اف‌بی‌آی نام این دیپلمات را ماه گذشته در ادعانامه‌ای که به یک دادگاه فدرال داده ، آورده است و این ادعانامه هفته گذشته از سوی این دادگاه انتشار عمومی یافته است.
« برت ایگلسون » سخنگوی خانواده‌های شاکی گفت که این اتفاق باعث شد که برای اولین بار به صورت رسمی تایید شد که ماموران اف‌بی‌آی که در حال تحقیق درباره حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر هستند ، ارتباطی میان عوامل آن و سفارت سعودی در واشنگتن یافته‌اند.
ایگلسون که پدرش در حادثه ۱۱ سپتامبر کشته شد ، همچنین گفت که این اتفاق حاکی از یک پنهانکاری تمام‌عیار از سوی دولت آمریکا درباره ارتباط عربستان با این حادثه تروریستی است.
وی افزود: این نشان می‌دهد که دستوری سلسله‌مراتبی در کار بوده است که از سفارت سعودی به وزارت امور اسلامی (در لس آنجلس) و از آنجا به عاملان ربودن هواپیما ابلاغ می‌شده است.
وزارت دادگستری آمریکا سال گذشته نام این دیپلمات سعودی را به شرط فاش نشدن به خانواده‌های قربانیان این حادثه تروریستی با این شرط که گفته بود ، اما یک مقام بلندپایه اف‌بی‌آی آمدن نام او در یک سند رسمی را نتیجه یک اشتباه دانست.
« ویلیام بار » وزیر دادگستری و « ریچارد گرنل » مدیر اطلاعات ملی آمریکا به تازگی نام این دیپلمات سعودی و همه اسناد مرتبط با آن را جزو « اسرار کشوری » اعلام کرده و افشای آن را باعث آسیب جدی به امنیت ملی آمریکا عنوان کرده بودند.
مامور اف‌بی‌آی در این ادعانامه به گزارشی اشاره کرده که در سال ۲۰۱۲ از طبقه‌بندی خارج شد و درباره تحقیقاتی پیرامون ارتباط احتمالی میان القاعده و مقام‌های سعودی بود.
در این تحقیق که وجود آن در سال‌های اخیر علنی شده ، « فهد الثمیری » مقام امور اسلامی سعودی و روحانی افراطی که امام مسجد ملک فهد در لس‌آنجلس بود به همراه « عمر البیومی » مامور سعودی کانون توجه بودند.
البیومی در سال ۲۰۰۰ خانه‌ای را در اختیار دو تن از عوامل حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر قرار داد ، به آن‌ها پول داد و برایشان حساب بانکی افتتاح کرد.
سند اف‌بی‌آی از نام « جراح » به عنوان دیپلمات سعودی نام برده که اشاره به « مساعد احمد الجراح » مقام وزارت خارجه عربستان دارد که از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ در سفارت این کشور در واشنگتن و مسئول نظارت بر عملکرد کارمندان وزارت امور اسلامی در مسجد ملک فهد در لس‌آنجلس بوده است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

جک استرا: غیررسمی به ایران مشورت می‌دهم ...
tabnak.ir ۱۳۹۵/۱۲/۲۷ سیاست
وزر امور خارجه پیشین انگلیس با مطلوب خواندن سطح روابط لندن- تهران گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درک صحیحی از اوضاع سیاسی و روابط بین الملل ندار...ادامه مطلب»

سخنگوی دولت: اقدامات عربستان سعودی نمی تواند اجرای برجام را مخدوش کند...
dolat.ir ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ اخبار
سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود به صورت مفصل دیدگاه های دولت جمهوری اسلامی ایران درباره حوادث اخیر سفارت عربستان و قطع رابطه این کشور با ایران را ت...ادامه مطلب»


EOF