جنگ ایران و عراق: رویداد یواس‌اس استارک

جنگ ایران و عراق: رویداد یواس‌اس استارک ...
parseed.ir ۱۳۶۶/۰۲/۲۷ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آواکس، #ارتباط، #انگلیسی، #ایالات_متحده، #ایران، #ایرانی، #این_زمان، #بغداد، #تاریخ، #تاکتیکی، #جنگ_ایران_و_عراق، #حکومت، #خلیج_فارس، #دریایی، #دلار، #رونالد_ریگان، #سعودی، #عراق، #عراقی، #عربستان، #عربستان_سعودی، #فارس، #فرود، #نظامی، #هواپیما، #کشف، #کنگره

رویداد یواس‌اس استارک (انگلیسی: USS Stark incident‎) در ۱۷ مه ۱۹۸۷ و در خلال جنگ ایران و عراق روی داد. در این روز جت نیروی هوایی عراق دو فروند موشک اگزوسه به ناوچه آمریکایی یواس‌اس استارک (اف‌اف‌جی-۳۱) شلیک و آن را مورد هدف قرار می‌دهد. در این رخداد ۳۷ آمریکایی کشته و ۲۱ نفر مصدوم می‌شوند.
ماموریت این ناو که مورد اصابت موشک عراقی ها قرار گرفت این بود که ساعتها یکی از ناوچه های ایرانی را که از ماموریت شمال خلیج فارس بازمیگشت را زیر نظر داشته و در واقع جاسوسی اطلاعات مسیر حرکت ناوچه ایرانی را با برنامه از قبل طرح ریزی شده آمریکا و کشورهای عربی حامی عراق برای ضربه زدن به ایران اطلاعات را به عراقی ها داده و خود از منطقه متواری میشود قافل از اینکه ایران از ارتباط صوتی این ناو با کشور عراق اطلاع کامل را از قبل کشف نموده و سریعتر از ناو آمریکایی محل را به سمت لنگرگاه های کشورهای عربی ترک نموده و هواپیمای میراژ عراقی نمیتواند هدف را تشخیص دهد و ناو آمریکایی را به جای ناو ایرانی مورد حمله قرار میدهد .
در بعدازظهر ۱۷ می ۱۹۸۷ یک فروند هواپیمای داسو میراژ اف۱ از پایگاه هوایی شعیبیه در نزدیکی بغداد به هوا خاست. جنگنده عراقی تقریباً در تمام طول پرواز توسط هواپیمای آواکس ِ ای-۳ سنتری متعلق به نیروی هوایی آمریکا که بر فراز ظهران عربستان سعودی در حال پرواز بود ، رهگیری می‌شد. هواپیمای ای-۳ سنتری جنگنده عراقی را اولین بار در ساعت ۷:۵۵ بعدازظهر شناسایی کرد. همچنین متوجه شد که جنگنده در مسیر ۱۵۵ درجه به طرف جنوب شرق در حال پرواز است. از این زمان به بعد هواپیمای هشدار سریع و فرماندهی هوایی موقعیت جنگنده میراژ را دائماً گزارش می‌کرد. حدوداً یک ساعت بعد ، جنگنده میراژ از آخرین خط شناسایی (خطی که تقریباً در مدار ۲۷ درجه و ۳۰ دقیقه از وسط خلیج فارس کشیده می‌شد ، عبور کرد. هواپیمای عراقی در ارتفاع ۱۰۰۰ پایی ، در ۱۵مایلی ساحل عربستان سعودی و با سرعت ۳۰۰ مایل پرواز می‌کرد و سپس رو به شمال به طرف خاک ایران تغییر جهت داد. پس از این تغییر مسیر ، هواپیمای آواکس فرکانس گزارش‌دهی خود را تقویت کرده و گزارش‌های دریافتی مستقیماً از طریق سیستم اطلاعات فنی نیروی دریایی به نزدیکترین کشتی ، یعنی ناوچه یواس‌اس کونتز (به انگلیسی: USS Coontz) و پس از آن به ناوچه استارک بازپخش می‌گردید. به دلیل ارتفاع نسبتاً کم میراژ ، ناوهای آمریکایی موجود در منطقه قادر به رهگیری آن نبودند. جنگنده عراق برای اولین بار در ساعت ۸:۴۳ دقیقه بعد از ظهر ، زمانیکه در ۱۲۰ مایل دریایی ناوچه استارک قرار داشت به وسیلهٔ رادارهای ناوچه یواس‌اس کونتز در جهت ۲۸۵ درجه شناسایی شد. ناو استارک با تغییر جهت آنتن خود توانست هواپیما را در ساعت ۸:۵۵ شناسایی کند. هواپیما در فاصله تقریباً ۷۰ مایلی و در زاویه ۲۶۰ درجه ناوچه‌ای قرار داشت.
در همین زمان سرپرست دیده‌بانی ناوچه استارک به افسر عملیات تاکتیکی اطلاع داد که هواپیما تقریباً در ۴۳ مایلی کشتی قرار دارد. ساعت ۹:۰۵ جنگنده میراژ مستقیماًً به طرف ناوچه استارک تغییر مسیر داد و در فاصله ۵٫۳ مایلی کشتی قرار گرفت. پس از چند لحظه خدمه استارک دریافتند که رادار جنگنده بر روی آن‌ها قفل کرده‌است. زمانیکه هواپیمای میراژ وارد محدوده ۵٫۲ مایلی کشتی شد و اولین موشک اگزوست خود را به طرف ناوچه شلیک کرد. در ساعت ۹:۰۹ دقیقه ، برج دیده‌بانی سمت چپ کشتی گزارش داد اولین موشک به ناوچه نزدیک می‌شود. تا این لحظه رادار کشتی هنوز نتوانسته بود موشک را شناسایی کند.
ناوچه استارک پنج ثانیه بعد مورد اصابت موشک ضد کشتی اگزوسه قرار گرفت. اولین موشک به سمت چپ کشتی و بر روی عرشه دوم فرود آمد. موشک فوق منفجر نشد اما به دو بخش تقسیم شد که در حدود ۳۰۰ پوند سوخت قابل اشتعال آن وارد اقامتگاه خدمه کشتی شد که ملوانان در آن لحظه در محل مزبور حضور داشتند و پس از عبور از آرایشگاه و دفتر پستی تا سمت دیگر کشتی پیش رفت. برق مرکز اطلاعات رزمی برای لحظه‌ای قطع شد اما بیشتر خدمه متوجه نشدند که کشتی مورد هدف قرار گرفت. موشک دوم چند ثانیه بعد شلیک و در ساعت ۹:۱۰ دقیقه بعد از ظهر منفجر شد. موشک دوم نیز به همان مکان عمومی در اقامتگاه خدمه کشتی برخورد کرد که در نزدیکی مرکز اطلاعات رزمی کشتی قرار داشت. انفجار موشک دوم باعث شد تا سوخت به جای مانده از موشک اول نیز به آتش کشیده شود و در نهایت ۶۰۰ پوند سوخت دو موشک در محل اقامت خدمه کشتی مشتعل گردد.
در ساعت ۱۱:۳۰ یدک‌کش نجات سر رسید که برای خنک کردن مخازن کشتی با خود تانکر و شلنگ آب آورده بود. آن‌ها موفق شدند با تخلیه مخازن آب یدک‌کش نجات در مسیر پیشروی آتش ، از انفجار احتمالی کشتی جلوگیری کنند.
بعد از حادثه
حکومت وقت عراق از انجام این حمله عذرخواهی کرد و غرامت جانباختگان را پرداخت کرد. اما ایالات متحده ایران را متهم کرد که با گسترش جنگ در خلیج فارس موجبات این قبیل حوادث را به‌وجود آورده است.
بعد از حادثه ، سناتور رابرت دل در اظهاراتش عنوان داشت:
ما باید در مورد آنچه که امروز در خلیج فارس انجام می‌دهیم تجدید نظر کنیم.
در ادامه کنگره آمریکا از رونالد ریگان خواست تا در مورد استراتژی و اهداف حضور نظامیان در خلیج فارس توضیح دهد. کنگره همچنین عربستان سعودی را به دلیل انجام ندادن اقدامی در مقابل حضور جنگنده عراقی در خاک کشورش مورد انتقاد قرار داد.
استارک در تاریخ ۵ اوت ۱۹۸۷ وارد پایگاه نظامی دریایی می‌پورت شد و مورد بازسازی قرار گرفت. هزینه بازسازی این کشتی ۱۴۲ میلیون دلار ارزیابی شد. این کشتی در ادامه فعالیت کوتاه خود در نیروی دریایی ، تنها به مرزبانی دریایی در محدوده آب‌های سرزمینی آمریکا گماشته شد. این کشتی در نوامبر ۱۹۹۹ از سرویس‌دهی خارج شد و در ۲۶ آوریل ۲۰۰۶ اوراق شد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

آغاز رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران....
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تاریخ
عراق در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ (۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰) حمله به ایران را آغاز کرد. نیروهای عراقی به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده بودند که نواحی بزرگی از غرب ایران را اشغ...ادامه مطلب»

سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریکایی در خلیج فارس ...
parseed.ir ۱۳۶۷/۰۴/۱۲ تاریخ
پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شناسه «IR655» از بندر عباس به مقصد دبی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ (۳ ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی) در حرکت بود که ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF