سازمان آزادگان، ناوچه ایرانی تبرزین را به فرانسه تحویل داد

سازمان آزادگان، ناوچه ایرانی تبرزین را به فرانسه تحویل داد ...
1host2u.com ۱۳۶۰/۰۵/۲۹ تاریخ

کلیدواژه ها:#آریانا، #آزادگان، #آینده_ایران، #ارتش، #انقلاب، #ایران، #ایرانی، #تنگه، #حکومت، #دریایی، #دودمان، #روزنامه_نگاران، #سلطنت، #سلطنت_مشروطه، #سپهبد، #سیا، #شاه، #فرانسه، #مشروطه_خواه، #نظامی، #پاریس، #پهلوی، #کورش

سازمان آزادگان گروه سلطنت‌طلب ایرانی و خواهان بازگردانی دودمان پهلوی به قدرت در پی انقلاب ۱۳۵۷ ایران بود. این گروه که برجسته‌ترین گروه « سلطنت مشروطه خواه » پس از انقلاب توصیف شده از سوی ارتشبد بهرام آریانا ، رئیس سابق ستاد بزرگ‌ارتشتاران تأسیس شد.
با پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ در ایران بهرام آریانا از نظامیان حکومت پهلوی تلاش کرد نظامیان ، روزنامه نگاران ، سرمایه داران را حول خود در سازمان آزادگان جمع کند. او سودای رهبری ایران را داشت و پسر خود کورش آریانا را در قامت نخست‌وزیر آینده ایران می‌دانست. این گروه نشریه ای به نام آزادگان نیز منتشر کردند. این گروه ارتشی هم برای خود تشکیل داده بود که در سر فرماندهی آن افرادی همچون سپهبد علی امیری ، رئیس اداره مهندسی ارتش و مدتی رئیس اداره حسابرسی ارتش شاهنشاهی و سپهبد مینو سپهر معاون فرمانده نیروی هوایی و دریادار حبیب الهی فرمانده نیروی دریایی شاه و سرهنگ کریم شمس ـ که در مراسم جشن‌های ۲۵۰۰ ساله برای سران کشورها گزارش نظامی می‌دادـ حضور داشتند.
در سال ۱۹۸۱ رهبری این گروه متشکل از ۴۵–۵۰ کوماندو در پاریس را کمال حبیب‌اللهی بر عهده داشت که در تنگه جبل الطارق به یک گروه از سه کشتی ایرانی حمله کردند و ناوچه تبرزین را ربودند. تبرزین یک قایق تهاجم سریع ۲۴۹ تنی بود. ایران سیا را به دست داشتن در این حمله متهم کرد.
ربایندگان پس از مدتی مذاکره این ناوچه را به فرانسه تحویل دادند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چرا فردوسی و شاهنامه ی او در جهان بی همتاست ؟ ...
shahnamehpajohan.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ هنر
مرتضی ثاقب فر چکیده : انگیزه در نوشتن این جستار (مقاله) اظهار نظری است که در نشستی ، از دو زبان شناس گرامی ایرانی شنیدم که این سخن را که « فردوسی آفری...ادامه مطلب»

دیدار هیات دیپلماتیک ژاپن با ناصرالدین شاه ...
bbc.com 27/09/1880 تاریخ
روابط ایران و ژاپن (به ژاپنی: 日本とイランの関係) گذشته از سوابق تاریخی، با بستن یک قرارداد دوستی در سال ۱۳۰۸ (خورشیدی) به صورت رسمی برقرار شد. در روابط ایران ...ادامه مطلب»


EOF