طرز تهیه بستنی اکبر مشتی؛ اولین بستنی سنتی زعفرانی ایران

طرز تهیه بستنی اکبر مشتی؛ اولین بستنی سنتی زعفرانی ایران ...
hamshahrionline.ir ۱۳۹۹/۰۳/۲۷ تغذبه

کلیدواژه ها:#Hamshahrionline.ir، #ایران، #ایرانی، #بستنی، #بومی، #تهران، #ثعلب، #زعفران، #سرد، #شل، #نوش_جان، #پایتخت، #پسته، #گلاب

اولین بستنی‌ساز ایرانی توانست بستنی ، این خوراکی تازه فرنگی را بومی و پرآوازه کند. در این مطلب طرز تهیه بستنی سنتی اکبر مشتی آموزش داده شده است.
۸۰ سال پیش وقتی « اکبر جعفری » برای پیدا کردن کار و یک زندگی بهتر پایش را به تهران گذاشت ، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد مرد جوان ملایری روزی تبدیل به یکی از مشهورترین آدم‌های پایتخت شود. اولین بستنی‌ساز ایرانی توانست بستنی ، این خوراکی تازه فرنگی را آن‌قدر بومی کند که آوازه‌ بستنی‌هایش حتی به کشورهای دور برود و بستنی سنتی زعفرانی را تا ابد به نام خودش ثبت کند تا هوادارانش را از هر جای پایتخت برای خوردن یک بستنی به در مغازه‌اش بکشاند.‌

نام اصلی اکبرمشتی « اکبر جعفری » است. آن زمان رضاشاه چند نفر را برای یادگرفتن غذاها و خوراکی‌های فرنگی به خارج از کشور می‌فرستد که فردی به نام « محمد ریش » هم با آنها می‌رود و آنجا بستنی‌سازی یاد می‌گیرد. محمدریش وقتی برمی‌گردد این فن را به اکبرمشتی یاد می‌دهد و چون اکبرمشتی خیلی کاری و زحمتکش بوده ، با هم در محله خیابان ری در سال ۱۳۲۰ یک بستنی‌فروشی راه می‌اندازند؛ اما محمد ریش خودش بعد دو سال کنار می‌کشد و نام اکبرمشتی روی بستنی‌فروشی می‌ماند.
مواد لازم
یک لیتر شیر
۳۰۰ گرم شکر
۲ قاشق چای‌خوری ثعلب
۲ قاشق غذاخوری زعفران دم‌کرده
یک استکان گلاب
۱۰۰ گرم خامه صبحانه
به اندازه لازم پسته و بادام
حواستان به اندازه ثعلب هم باشد ، اگر کم بریزید بستنی شل می‌شود؛ مثل ماست. اگر هم زیاد بریزید بیش از حد سفت و سخت می‌شود.
شکر را زیاد یا کم نکنید. اندازه‌ها را رعایت کنید. اگر شکر بیشتر از مقدار گفته شده باشد بستنی‌ شل می‌شود.

► مرحله اول
سپس یک قابلمه مناسب بردارید و شیر را خوب بجوشانید. وقتی شیر خوب قل زد و جوشید باید دست به کار اضافه کردن مواد شوید.
► مرحله دوم
ثعلب را با شکر مخلوط کنید و خوب هم بزنید و بعد بریزید توی شیر در حال جوش. حواستان باشد شیر را از روی حرارت برندارید ، همین‌طور که ثعلب و شکر را می‌ریزید در شیر ، با یک دست دیگر خوب شیر را هم بزنید تا شکر و ثعلب در شیر حل شوند. بعد که خوب هم زدید شیر را از روی حرارت بردارید.
► مرحله سوم
‌باید شیر را به حال خودش رها کنید تا خوب سرد شود. وقتی سرد شد ، شیر را از صافی رد کنید تا یکدست شود.
حالا باید زعفران و گلاب را به شیر اضافه کنید و خوب هم بزنید. بعد ظرف شیر را بذارید داخل فریزر تا شیر خودش را بگیرد.
► مرحله چهارم
در این مرحله هر یک ساعت باید شیر را از فریزر دربیارید و خوب هم بزنید و دوباره بگذارید سرجایش. این کار را باید ۴ - ۵ بار انجام بدهید.
► مرحله پنجم
خامه را با کمی شیر رقیق کنید ، بعد که خوب هم زدید بریزید روی سینی و خوب پخش کنید و بگذارید داخل فریزر تا خوب یخ بزند. وقتی خامه یخ زد آن را از سینی جدا و خردش کنید ، بعد بریزید توی بستنی و با قاشق چوبی هم بزنید و دوباره بستنی را بگذارید در فریزر.
بستنی بعد از یک ساعت آماده خوردن است. در همین مرحله هم می‌توانید پسته و بادام را اضافه کنید. نوش جان.
منبع: آشپزی مثبت - مهر
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
قدیمی‌ترین بستنی‌فروشی تهران...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۵/۰۵ تاریخ
سال قبل، وقتی اکبر جعفری برای یافتن کسب‌وکار آبرومندانه پا به تهران گذاشت، کسی تصورش را هم نمی‌کرد که مرد جوان ملایری بعدها یکی از مشهورترین ساکنان پا...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چرا «همای» با ایرادات اش دوست داشتنی است؟ ...
bartarinha.ir ۱۳۹۵/۰۱/۰۶ مردم
«سعید جعفزاده احمد سرگورابی» را با نام هنری «پرواز همای» می شناسیم؛ همان کسی که یک دهه پیش، با آلبومی از اجرای کنسرتش در تهران، ناگهان سروصدایی به پا...ادامه مطلب»


EOF