تصویب قانون ثبت علائم و اختراعات

تصویب قانون ثبت علائم و اختراعات ...
fa.wikipedia.org 23/06/1931 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #ایران، #بازرگانی، #بهمن، #تاریخ، #صنعتی، #طراحی، #مالکیت_فکری_در_ایران، #مجلس، #وزارت_مالیه

قانون ثبت علائم و اختراعات دومین قانون مالکیت فکری در ایران است که در دوره هشتم مجلس شورای ملی به تصویب رسیده و مشتمل بر ۵۱ ماده ، ۲ تبصره و ۴۱ بند است و تا زمان تصویب قانون ثبت اختراعات ، طرح‌های صنعتی و علائم تجاری در سال ۱۳۸۶ پابرجا بود. پس از این قانون ، چندین لایحه برای ایجاد قانون حق تکثیر به مجلس رفت اما به دلیل کاستی‌های که داشتند ، همگی رد شدند تا سرانجام در سال ۱۳۴۸ قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان به تصویب مجلس برسد.
بر طبق این قانون ، یک نماد بازرگانی شامل هرگونه نشان‌واره ، طراحی ، شماره ، حرف ، عبارت ، مهر ، لفاف بسته‌بندی ‏(en)‏ و غیره است. ماده ۳۰ قانون می‌گوید که هر مخترعی که گواهی ثبت اختراع در خارج از ایران داشته باشد ، در صورتی که تاریخ انقضای آن گواهی هنوز به پایان نرسیده ، می‌تواند برای ثبت اختراع در داخل ایران نیز درخواست کند. اما اگر پیش از آن که وی به ثبت اختراع خود در ایران اقدام کند ، شخص یا مؤسسه‌ای اقدام به استفاده از اختراع مذکور کرده باشد و یا حتی مقدمات استفاده را انجام داده باشد ، مخترع نمی‌تواند از عملیات آن شخص یا مؤسسه جلوگیری کند.
تلاش برای ثبت علامت‌های صنعتی و تجاری از بهمن ۱۲۹۸ با تصویب لایحهٔ پیشنهادی وزارت فلاحت ، تجارت و فوائد عامه تحت عنوان « لایحهٔ استقرار و حفظ نام شرکت تجارت‌خانه‌ها و جلوگیری از تقلید علامت کارخانه‌ها » آغاز شد و با طرح قانون علامت‌های تجاری در سال ۱۳۰۰ توسط وزارت مالیه ادامه پیدا کرد. از تصویب قانون علامات صنعتی و تجاری ، به عنوان نخستین اقدام برای سازماندهی اقتصاد تجاری ایران در فاصلهٔ سال‌های ۱۳۰۳ تا ۱۳۰۹ نام برده می‌شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تصویب تأسیس سازمان تلویزیون ملی ایران ...
fa.wikipedia.org 27/06/1967 تاریخ
در تاریخ ششم تیر ماه سال ۱۳۴۶ مجلس شورای ملی لایحه دولت دربارهٔ تشکیل سازمان تلویزیون ملی ایران را - که پیشتر به تصویب مجلس شورای ملی رسیده و مجلس سنا...ادامه مطلب»

برگزاري اولين دوره كنكور سراسري در كشور توسط وزارت علوم(1348 ش)...
rasekhoon.net 02/08/1969 تاریخ
برگزاری اولین دوره كنكور سراسری در كشور توسط وزارت علوم(1348 ش) کنکور یا کانکور (به فرانسوی: Concours)، نام آزمونی است که برای سنجش آموزش‌های داوطلبان...ادامه مطلب»

مجلس از توضیحات ظریف قانع شد ...
dolat.ir ۱۳۹۳/۱۰/۱۶ سیاست
پس از پاسخ وزیر امور خارجه به سوالات نمایندگان؛ مجلس از توضیحات ظریف قانع شد محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه گفت: دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای هیچ ...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»


EOF