ترور نافرجام علی خامنه‌ای

ترور نافرجام علی خامنه‌ای ...
1host2u.com ۱۳۶۰/۰۴/۰۶ تاریخ

کلیدواژه ها:#ارتش، #اسلامی، #امام، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایران، #ترور، #تهران، #طراحی، #مدرس، #کیهان

ترور نافرجام سید علی خامنه‌ای یک برنامه ترور طرح‌ریزی شده توسط رهروان فرقان بود که بازماندهٔ گروه فرقان بودند. در این ترور بمبی در ضبط‌صوتی که بر میز سخنرانی سیدعلی خامنه‌ای در مسجد ابوذر تهران بود ، کار گذاشتند. این بمب ۶ تیر ۱۳۶۰ (درست یک روز پیش از حادثه هفتم تیر) هنگام سخنرانی او منفجر شد. امام جمعهٔ تهران و نمایندهٔ رهبر انقلاب در شورای‌عالی دفاع ، از این سوءقصد که ممکن بود به مرگ وی بینجامد ، جان سالم به در برد ولی جراحات شدیدی بر او وارد شد. براساس اخبار منتشره در همان زمان ، سید علی خامنه‌ای « از نقطه بالای کتف راست و بالای ران سمت راست » مجروح شد و « استخوان ترقوه » اش شکست و با قطع چند رگ و عصب دست راست وی ، دچار مشکل حرکتی شد. دست راست او از آن هنگام از کار افتاده‌است.
بر طبق گزارش روزنامهٔ کیهان در شماره فردای ترور در داخل ضبط صوت نوشته شده‌بود: « هدیهٔ گروه فرقان » . اعضای گروه فرقان پس از ترورهای سال ۱۳۵۸ دستگیر و اعدام شده‌بودند ، اما برخی از پیروان آنها گروه رهروان فرقان را تأسیس کردند و قاسم اسلامی و سید علی خامنه‌ای را ترور کردند. مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز این ترور را کار بازماندگان گروه فرقان می‌داند با این تفاوت که نام عامل اصلی را امیرمسعود تقی‌زاده می‌داند. از طرفی دیگر ، معاون وقت دادستانی انقلاب به این مطلب اشاره نموده است که محمد جواد قدیری مدرس از جمله افرادی است که در طراحی انفجار مسجد ابوذر شرکت داشت. قدیری عضوی قدیمی و دارای اهمیت در سازمان و همچنین فردی نفوذی در کمیته انقلاب مستقر در (اداره دوم) ستاد ارتش کشور بود که البته پس از سوءقصد نافرجامی که علیه سید علی خامنه‌ای انجام داد متواری شد و از ایران فرار کرد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

كشف كودتاي عناصر ضد انقلاب براي براندازي جمهوري اسلامي ايران (1361 ش) ...
rasekhoon.net ۱۳۶۱/۰۱/۲۲ تاریخ
تقویم تاریخ: كشف كودتای عناصر ضد انقلاب برای براندازی جمهوری اسلامی ایران (1361 ش) آیت الله ری شهری رئیس دادگاه انقلاب اسلامی ارتش در اطلاعیه ای از دس...ادامه مطلب»

داستان 9 ماه حسرت برای ثبت‌نام درهنرستان ...
ion.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۹ تاریخ
ایرج محمدی در بهمن ماه 1324 در تهران به دنیا آمد. او مجسمه‌ساز و عضو هیأت ‌مؤسس انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران است. محمدی بنا به استعداد ذاتی، از همان...ادامه مطلب»

بازخوانی 30 خرداد 1360؛ چرا پارتیزان‌های خلقی علیه مردم ایران دست به ا...
mashreghnews.ir ۱۳۶۰/۰۳/۳۰ تاریخ
در سه سال اول، مشکلاتی نظیر شورش‌های جدایی‌طلب، کودتا، تظاهرات خیابانی و ... باعث ناامنی در فضای داخلی کشور شده بود. یکی از گروه‌های که تا سال 1360 به...ادامه مطلب»


EOF