تاسیس بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان‌های ایران

تاسیس بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان‌های ایران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۵۳/۰۴/۰۶ تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آموزشی، #ارتش، #اروپایی، #اسلامی، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #ایران، #ایرانی، #بازرگانی، #تاریخ، #تحقیقاتی، #تهران، #تیرماه، #دانشگاه، #دانشگاه_تهران، #زبان_فارسی، #سپهبد، #شفق، #علوم_اجتماعی، #فارسی، #فرهنگ، #فرهنگستان، #فرهنگستان_زبان_و_ادب_فارسی، #مجلس، #مرداد، #میانه، #همت، #هنر، #چتر

بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان‌های ایران سازمانی پژوهشی متشکل از فرهنگستان زبان ایران و فرهنگستان ادب و هنر ایران بود. این بنیاد در ششم تیرماه ۱۳۵۳ تأسیس شد و قرار شد فرهنگستان‌های دیگر که وزارت فرهنگ و هنر ایران در آن دوران ، پس از فراهم آوردن امکانات به تأسیس آن‌ها اقدام کند ، جزو بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان‌های ایران باشند.
در مصوبهٔ مجلس شورای ملی برای تأسیس بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان‌های ایران ، هدف از تأسیس آن « پیشرفت در رشته‌های گوناگون فرهنگ و هنر و دانش و شناسایی کامل فرهنگ باستانی کشور » عنوان شده بود. « تصویب بودجهٔ تفصیلیِ فرهنگستان‌ها بر اساس اعتبارات مصوب در بودجهٔ سالانهٔ کل کشور با رعایت هدف و وظایف و اختیارات آنها » از دیگر وظایف این بنیاد بود.
فرهنگستان علوم ایران یکی از فرهنگستان‌های ایران بود که در زیر چتر بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان‌های ایران بنیاد گذارده شد.
فرهنگستان ادب و هنر ایران ، بنیادی پژوهشی بود که در سال ۱۳۴۷ تأسیس شد و همراه با فرهنگستان زبان ایران تحت پوشش وزارت فرهنگ و هنر و بنیاد شاهنشاهی فرهنگستان‌های ایران قرار داشت.
فرهنگستان ادب و هنر ایران متشکل از چندین پژوهشگاه بود که در زمینه‌های ادبیات ، تحقیقات ایرانی ، فرهنگ عامه ، و موسیقی‌شناسی فعالیت می‌کردند.
فرهنگستان ادب و هنر ایران در سال ۱۳۶۰ با ده مرکز و سازمان تحقیقاتی دیگر ادغام شد و مؤسسهٔ مطالعات و تحقیقات فرهنگی (پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) را پدید آورد.
فرهنگستان زبان ایران که به فرهنگستان دوم مشهور است ، در سال ۱۳۴۷ تأسیس شد. این فرهنگستان تا سال ۱۳۵۷ دایر بود.
محمّد مقدّم ، پایه‌گذار گروه‌های آموزشی زبان‌شناسی دانشگاه تهران ، در سال ۱۳۴۲ ، نُه سال پس از تعطیل شدن فرهنگستان ایران (فرهنگستان اول) ، دربارهٔ خطر حضور و هجوم واژه‌های بیگانه به زبان فارسی هشدار داد. در رسانهها نیز بحث‌هایی دربارهٔ لزوم حراست از زبان فارسی و پروراندن آن برای جواب‌گویی ، به‌مقتضای پیشرفت‌های علمی و فنّی جدید ، درگرفت. با این مقدّمات ، زمینهٔ بازگشایی فرهنگستان فراهم شد و در پنجم مرداد سال ۱۳۴۷ فرهنگستان زبان ایران (فرهنگستان دوم) تأسیس شد. در این دوره ، فرهنگستان در پی تشکیل جلسه‌های شورای خود در سال ۱۳۴۹ ، چهار پژوهشکدهٔ واژه‌گزینی ، گردآوری واژه‌های فارسی ، زبان‌های باستانی و فارسی میانه و دستور را ، به همت وزارت فرهنگ و هنر و ده نفر از اعضای پیوسته ایجاد کرد.
برخی از اعضای پیوستهٔ فرهنگستان زبان ایران عبارت بودند از: صادق کیا ، محمّد مقدّم ، ذبیح بهروز ، صادق رضازاده شفق ، محمود حسابی ، حسین گل‌گلاب ، یحیی ماهیار نوابی ، جمال رضایی ، سپهبد علی کریملو ، و مصطفی مقربی.
این فرهنگستان ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ، مدتی فعّال بود؛ سپس در سال ۱۳۶۰ ، با ادغام یازده مرکز و سازمان تحقیقاتی ، که فرهنگستان دوم نیز جزو آن‌ها بود ، مؤسّسهٔ مطالعات و تحقیقات فرهنگی (پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) پدید آمد.
در فرهنگستان دوم دو برنامهٔ عمده در نظر بود:
برنامهٔ واژه‌گزینی ، که به گزینش معادل‌های فارسی برای واژگان و اصطلاحات بیگانه ، اعم از اروپایی و عربی ، اختصاص داشت؛
بررسی و مطالعه دربارهٔ زبان‌ها و گویشهای ایرانی.
طرح‌های تحقیقاتی فرهنگستان زبان ایران در نُه پژوهشگاه سازمان یافت. وسیع‌ترین فعّالیت این فرهنگستان درزمینهٔ واژه‌گزینی بود و تا سال ۱۳۵۱ ، گروه‌های تخصّصیِ واژه‌گزینی ، مجموعاً ۶۶۵۰ واژهٔ فارسی دربرابر واژه‌های بیگانه پیشنهاد کردند. گروه واژه‌گزینی از نُه کمیسیون علمی و فنّی ، پزشکی و کشاورزی و طبیعی ، زبان و ادب ، تاریخ ، فلسفه و علوم اجتماعی و تربیتی و روان‌شناسی ، هنرهای زیبا ، ارتش ، اقتصاد و بازرگانی ، حقوق و علوم اداری و سیاسی و جغرافیا تشکیل می‌شد.
بسیاری از واژه‌های ساخته‌شده به‌وسیلهٔ این فرهنگستان به زبان روزمرهٔ فارسی وارد شده و در غنای زبان فارسی نقش سودمند داشته‌اند. حتی فرهنگستان زبان و ادب فارسی (فرهنگستان سوم) ، که پس از انقلاب تشکیل شد ، بسیاری از این واژه‌ها را رسمیت داد و آن‌ها را پذیرفت. این فرهنگستان درزمینهٔ پژوهش‌های زبانی و چاپ آثار نیز موفقیت‌های چشمگیری داشت.
مجموعهٔ فرهنگ‌های بسامدیِ فرهنگستان زبان ایران نیز از کارهای درخشان این فرهنگستان به‌شمار می‌روند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

سقوط كابينه عوام فريب "جعفر شريف امامي" (1357 ش) ...
rasekhoon.net ۱۳۵۷/۰۸/۱۴ تاریخ
سقوط كابینه عوام فریب "جعفر شریف امامی" (1357 ش) پس از كشتار بی‏رحمانه 17 شهریور 1357 در میدان شهدای تهران كه به كشته و زخمی شدن هزاران نفر انجامید، ا...ادامه مطلب»


EOF