آغاز سهمیه‌بندی بنزین در ایران

آغاز سهمیه‌بندی بنزین در ایران ...
1host2u.com ۱۳۸۶/۰۴/۰۶ تاریخ

کلیدواژه ها:#آبان، #آذر، #اردیبهشت، #ارومیه، #اسلامی، #اصفهان، #اعتراضات، #اعتراضات_آبان، #اعتراضات_آبان_۱۳۹۸، #اهواز، #ایران، #ایرانی، #اینترنت، #بابل، #بسیج، #بندرعباس، #بهبهان، #بهمن، #بوشهر، #بوکان، #بیرجند، #تاریخ، #تایمز، #تلفات، #تلفن_همراه، #تهران، #تومان، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جیرفت، #حکومت، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فرانسه، #خرداد، #خرمشهر، #خودرو، #خوزستان، #دادستان، #دولت، #دولت_تدبیر_و_امید، #رحمانی_فضلی، #روحانی، #رویترز، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سلاح، #سنندج، #سهمیه‌بندی_بنزین، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سیاست، #سیاست_خارجی، #سیرجان، #شبکه_بانکی، #شهرداری، #شهرها، #شورای_امنیت، #شورش، #شوشتر، #شیراز، #غیرقانونی، #فرانسه، #فرمان، #قانونی، #قزوین، #ماهشهر، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #مردم، #مریوان، #مشهد، #ملل_متحد، #نظامی، #نیویورک، #نیویورک_تایمز، #هوشمند، #وزارت_نفت، #وزارت_کشور، #وزیر، #پاسداران، #پتروشیمی، #پمپ_بنزین، #کاربر، #کازرون، #کرمان، #کرمانشاه، #گچساران

سهمیه‌بندی سوخت در ایران طرحی برای هدف‌مندی مصرف سوخت در کشور بود که از تیر ۱۳۸۶ تا خرداد ۱۳۹۴ اجرا شد. به همین منظور برای تمامی خودروها در ایران کارت هوشمند سوخت صادر گردید و تمامی تلمبه‌های جایگاه‌های سوخت مجهز به دستگاه‌های کارت‌خوان و پین پد شدند. در سوم خرداد ۱۳۹۴ ، بنزین تک‌نرخی شد و به این ترتیب ، سهمیه‌بندی متوقف گردید. با این حال در آبان ماهِ سالِ ۱۳۹۸ ، مجدداً بنزین سهمیه بندی و دو نرخی شد.
کارت هوشمند سوخت
کارت هوشمند سوخت که بیشتر با عنوان کارت سوخت شناخته می‌شود کارتی است از خانواده کارت‌های هوشمند تماسی که در ایران برای سهمیه‌بندی سوخت در جایگاه‌های عرضه استفاده می‌گردد. بر روی این کارت‌ها برنامه‌هایی به منظور سهمیه‌بندی سوخت و همین‌طور پرداخت خرد در جایگاه‌های عرضه سوخت ایران نصب گردیده‌است. از آن‌جایی که تمامی تلمبه‌های جایگاه‌های سوخت در ایران مجهز به دستگاه‌های ترمینال (کارت‌خوان و پین پد) می‌باشد ، تمام خودروهایی که در ایران بخواهند در جایگاه‌ها سوخت بزنند می‌بایست از این نوع کارت داشته باشند.
کنترل میزان برداشت برای هر کاربری با توجه به نوع کاربری مشخص شده بر روی کارت و جدول سهمیه‌ای است که از طریق مرکز داده سامانه هوشمند سوخت به جایگاه‌های کشور ارسال می‌گردد. این جدول برای هر نوع کاربری خودرو محدودیت‌ها و میزان سهمیه روزانه یا ماهانه آن را مشخص می‌کند و نرم‌افزار ترمینال با توجه به محدودیت‌های مشخص شده و سوختگیریهای قبلی کارت میزان قابل برداشت سوخت را در هر سوختگیری برای کاربر مشخص می‌نماید.
سهمیه‌بندی بنزین
با اجرای سهمیه‌بندی سوخت در ایران در دولت احمدی‌نژاد از تیر ماه ۱۳۸۶ هر لیتر بنزین سهمیه‌ای با نرخ ۱۰۰ تومان و بنزین آزاد ۴۰۰ تومان عرضه شد. مرحله بعدی افزایش قیمت بنزین در ۲۸ آذر ۱۳۸۹ با اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران کلید خورد و هر لیتر بنزین سهمیه‌ای به ۴۰۰ تومان و بنزین آزاد ۷۰۰ تومان افزایش یافت. افزایش بعدی قیمت بنزین در سال ۱۳۹۳ در دولت تدبیر و امید با اجرای مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران هر لیتر بنزین سهمیه‌ای را به ۷۰۰ تومان و بنزین آزاد ۱۰۰۰ تومان رساند؛ که با تک نرخی شدن بنزین در سال ۱۳۹۴ به قیمت ۱۰۰۰ تومان پرونده بنزین سهمیه‌ای بسته شد.
سهمه‌بندی بنزین بعد از ۴ سال مجددا در تاریخ ۲۴ آبان ۱۳۹۸ مجدداً آغاز شد و قیمت بنزین سهمیه‌ای از ۱۰۰۰ تومان به ۱۵۰۰ و قیمت بنزین آزاد ۳۰۰۰ تومان اعلام شد و استفاده از کارت سوخت الزامی شد.
خبر سهمیه‌بندی بنزین و بازداشت‌ها
اعتراضات ۱۳۹۸ ایران مجموعهٔ اعتراضات مردمی و ضد حکومتی در سراسر ایران بود که از ماه آبان به‌دنبال انجام مجدد سهمیه‌بندی سوخت و افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین آغاز شد. شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران ، بدون اطلاع و اعلام قبلی ، در نیمه‌شب ۲۴ آبان ۱۳۹۸ اعلام کرد سهمیه‌بندی بنزین دوباره آغاز شده و قیمت هر لیتر بنزین سهمیه‌ای ۱۵۰۰ تومان ، و نرخ هر لیتر بنزین آزاد از ۱۰۰۰ به ۳۰۰۰ تومان افزایش یافت. به دنبال اعلام این خبر ، از شامگاه ۲۴ آبان اعتراضات در شهرهای مشهد ، تهران ، اهواز ، کرمانشاه ، سنندج ، جوانرود ، مریوان ، ارومیه ، بوکان ، سیرجان و شیراز آغاز شد و به بندرعباس ، اصفهان ، کرمان ، قزوین ، شهرک اندیشه ، ماهشهر ، گچساران ، خرمشهر ، بابل ، بیرجند ، جیرفت ، شوشتر ، اندیمشک ، کازرون ، بهبهان ، بوشهر و دهدشت گسترش یافت. در همان روز اینترنت تلفن همراه در شهرهای مشهد ، اهواز ، بهبهان و امیدیه مختل و ضعیف شد. از شنبه ۲۵ آبان به دستور شورای امنیت کشور قطعی سراسری اینترنت آغاز شد. مقام‌های ایرانی اعلام کردند اینترنت به‌دلایل امنیتی قطع است و زمان بازگشت آن هم مشخص نیست. اعتراضات نخست در واکنش به افزایش سه‌برابری قیمت بنزین آغاز شد ولی سپس حکومت جمهوری اسلامی و رهبران روحانی ایران را هدف گرفت. بر اساس گزارش نهادهای امنیتی ایران ، ۲۹ استان و صدها شهر دستخوش ناآرامی‌های پس از افزایش قیمت بنزین بودند. تصاویر فراوانی که توسط شهروندان گرفته شده‌است ، نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی ، سپاه پاسداران و بسیج با استفاده از سلاح‌های جنگی در نقاط مختلف کشور ، به سوی معترضان به صورت مستقیم و هدفمند تیراندازی مستقیم کرده‌اند. عفو بین‌الملل در گزارشی که مبتنی بر تحقیقات چند ماهه است ذکر می‌کند که « به جز چهار مورد ، همه قربانیان بر اثر اصابت گلوله‌های نیروهای امنیتی – از جمله اعضای سپاه پاسداران و بسیج و مأموران نیروی انتظامی – جان باخته‌اند؛ گلوله‌های مرگبار این نیروها اغلب به سمت سر یا بالاتنهٔ قربانیان شلیک شده ، و این نشان می‌دهد که هدف آنان شلیک به قصد کشتن بوده‌است. »
در موردی همچون ماهشهر ، تصاویر نشان می‌دهد که نیروهای سپاه پاسداران با استفاده از سلاح‌های نیمه سنگین جنگی ، همچون دوشکا و تیربار ، معترضان را هدف قرار دادند. تلویزیون ایران معترضان در ماهشهر را اغتشاش‌گرانی خواند که قصد تصرف پتروشیمی ماهشهر را داشتند. همچنین برخی گزارش‌های شهروند خبرنگاران نشان می‌دهد که با حمله نیروهای امنیتی به معترضان که اقدام به بستن جاده ماهشهر کرده بودند ، آن‌ها به سمت نیزار حاشیه شهرک چمران گریخته و در آنجا با رگبار سنگین نیروهای امنیتی مواجه شدند.
خبرگزاری فرانسه در گزارشی تحقیقی نشان می‌دهد که بیش از ۷۵۰ تصویر و ویدئو از تیراندازی توسط نیروهای امنیتی و کشته و زخمی شدن معترضان به جای مانده‌است. خبرگزاری‌ها و سازمان‌های حقوق بشری خارج از کشور ، بر اساس تحقیقات و منابع خود ، تعداد کشته‌ها را از چند صد نفر تا ۱۵۰۰ نفر اعلام کردند. این در حالی است که مقامات رسمی جمهوری اسلامی ایران از اعلام کردن تعداد کشته شدگان سر باز می‌زنند. در ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ وزیر کشور در یک برنامهٔ تلویزیونی گفت « حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان آبان ، افرادی بودند که با سلاح‌های غیر سازمانی کشته شدند » . از این سخن چنین بر می‌آید که بین ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر که در اعتراضات آبان ۱۳۹۸ کشته شده‌اند ، ۸۰ درصد آن‌ها با شلیک نیروهای دولتی جان خود را از دست داده‌اند. در مورد بازداشت شدگان نیز ، آمار دقیقی در دسترس نیست ، اما جمع‌بندی سخنان مقامات رسمی جمهوری اسلامی و همچنین گزارش نهادهای حقوق بشری نشان می‌دهد که دست کم ۸۶۰۰ نفر در ۲۲ استان ایران بازداشت شده‌اند.
اعتراضات که عمدتاً در محلات کارگری و فقیرنشین شهری متمرکز و در ابتدا نسبتاً مسالمت‌آمیز بود ، به تدریج به یک شورش خشونت‌آمیز علیه نظام تبدیل شد. زمانی که نیروهای امنیتی اقدام به سرکوب خشن اعتراضات کردند ، اعتراض‌کنندگان جسورتر شدند و در بسیاری از شهرها ، خیابان‌ها به صورت منطقه جنگی درآمد و ساختمان‌های دولتی ، خودروها ، خودروهای پلیس ، بانک‌ها و بعضی از مغازه‌ها توسط معترضان و نیروهای امنیتی تخریب و جریان عادی کسب‌وکار و آمد و شد مختل شد. در برخی مناطق شهری شبکه بانکی ، مخابراتی ، سوخت رسانی و ترابری شهری تخریب و فروشگاه‌های دولتی غارت شدند.
تلفات روز اول اعتراضات (جمعه ۲۴ آبان) یک کشته و یک مجروح در شهر سیرجان بود. به گفتهٔ خبرگزاری‌های داخل ایران وسعت اعتراض‌های روز جمعه در استان‌های خوزستان و کرمان بیشتر از نقاط دیگر بود. مسئولان انتظامی و امنیتی ادعا کردند که در سیرجان معترضان سعی داشتند انبار نفت شهر را آتش بزنند که با واکنش نیروی انتظامی مواجه شدند. در مشهد هم ، نیروهای امنیتی برای مقابله با معترضان به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شدند.
با گسترش تجمعات اعتراضی در روز شنبه ۲۵ آبان ، نهادهای امنیتی ایران با ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به مشترکین تلفن‌های همراه بعضی شهروندان شرکت کرده در تجمعات ، آن‌ها را تهدید به « پیگرد قانونی » در صورت تکرار شرکت در تجمعات غیرقانونی کردند. هم‌زمان محمدجعفر منتظری (دادستان وقت کل ایران) معترضان به افزایش قیمت بنزین را « اخلال‌گر » خواند و تهدید کرد که با آنان برخورد جدی خواهد شد. ۲ روز پس از سه برابر شدن قیمت بنزین ، علی خامنه‌ای از تصمیم سران قوا مبنی بر افزایش قیمت بنزین حمایت کرد. او آتش‌زدن بانک‌ها و ایجاد ناآرامی را به اشرار و ضدانقلاب و دشمنان ایران نسبت داد و با اشاره به جان باختن تعدادی از معترضان ، اجرای طرح افزایش قیمت سوخت را ضروری دانست. خامنه‌ای در این سخنرانی پنج بار بر سررشته نداشتن یا تخصص نداشتنش در مورد مسائل اقتصادی تأکید کرد. سخنان خامنه‌ای در روز ۲۶ آبان از سوی مخالفانش به فرمان « سرکوب اعتراضات » تعبیر شد اما افراد نزدیک به حکومت صحبت‌های او را « فداکارانه » و « باعث پایان آشوب‌ها » ارزیابی کردند.
خبرگزاری رویترز در گزارش ویژهٔ خود بتاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۱۹ نوشت رهبر ایران در جلسه‌ای با حضور مقامات امنیتی و دولتی ، از آن‌ها خواسته تا به هر قیمتی که شده اعتراضات مردم را متوقف کنند. رویترز در این گزارش از قول سه مقام رسمی وزارت کشور جمهوری اسلامی و بدون بیان نام این افراد ، تعداد کشته شدگان را ۱۵۰۰ نفر شامل ۴۰۰ زن ، ۱۷ نوجوان و تعدادی از مأموران امنیتی و پلیس اعلام کرد. بنابر آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل روز و شب ۲۵ آذر ۱۳۹۸ ، در جریان اعتراضات بیش از ۳۰۴ تن از معترضان کشته شده‌اند. در این گزارش آمده بیشتر قربانیانی که عفو بین‌الملل مرگ آن‌ها را ثبت کرده ، بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سر ، قلب ، گردن و سایر ارگان‌های حیاتی بدن کشته شده‌اند که « به معنی آن است که نیروهای امنیتی به قصد کشت ، آن‌ها را زده‌اند » . طبق گزارش عفو بین‌الملل عمدهٔ قربانیان با شلیک سلاح گرم ، یک نفر به‌دلیل ضرب و جرح و یک نفر هم با شلیک گاز اشک‌آور کشته شده‌اند. از سوی دیگر ، مقام‌های حکومت ایران تاکنون مرگ هفت نفر از مأموران امنیتی یا اداری شامل سه نفر بسیجی ، دو نفر افسر پلیس ، یک نفر کارمند شهرداری و یک نفر کارمند جهاد دانشگاهی را تأیید کرده‌اند. حسین نقوی حسینی ، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تاریخ ۵ آذر ۱۳۹۸ آمار بازداشت شدگان را تا هنگام مخابره خبر ، حدود ۷۰۰۰ نفر اعلام کرد. بنا بر گزارش وزیر کشور بیش از ۵۰ پایگاه و پاسگاه نظامی مورد حمله قرار گرفت و ۳۴ آمبولانس ، ۷۳۱ بانک ، ۱۴۰ مکان عمومی ، ۹ مرکز مذهبی ، ۷۰ پمپ بنزین ، ۳۰۷ خودرو شخصی ، ۱۸۳ خودرو نظامی و ۱۰۷۶ موتور سیکلت شخصی آتش زده یا تخریب شد. نیویورک تایمز اول دسامبر ۲۰۱۹ در گزارشی شمار کشته‌ها در این اعتراضات را حداقل ۱۸۰ نفر برآورد کرد و اعتراضات آبان ۱۳۹۸ را « بزرگترین ناآرامی » در ایران طی ۴۰ سال گذشته توصیف کرد.
۱۶ گزارشگر ویژه و کارشناسان سازمان ملل متحد در ۲۰ دسامبر از مقامات جمهوری اسلامی خواستند که تمامی افرادی که در جریان اعتراضات اخیر ، به‌طور خودسرانه زندانی شده و مورد بدرفتاری قرار گرفته‌اند را آزاد کنند. آن‌ها همچنین در مورد بیش از صدها نفری که کشته شده‌اند ابراز نگرانی کردند.
در روزهای ۱۹ دی و ۶ بهمن ۱۳۹۸ ، دو نفر از مجروحین اعتراضات آبان درگذشتند و در ۱۶ بهمن ، دو تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان به ۱۲ سال زندان محکوم شدند.
در ۲۰ مه ۲۰۲۰ عفو بین‌الملل از سازمان ملل خواست در مورد کشتار بی‌رحمانه معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در آبان ۱۳۹۸ تحقیق کند.
رحمانی فضلی شمار کشته‌شدگان را کمتر از ۲۲۵ نفر اعلام کرد ، در حالی که صدای آمریکا در مقایسه آمار بین‌المللی با آمار مقامات جمهوری اسلامی به‌نقل از خبرگزاری رویترز نوشت؛ در این اعتراضات ۱۵۰۰ نفر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.
بدنبال انتشار خبر آغاز سهمیه‌بندی بنزین در اردیبهشت ۱۳۹۸ رسانه‌ها از بازداشت سخنگوی شرکت ملی پخش و پالایش مواد نفتی ایران ، و چند مقام دیگر وزارت نفت خبر دادند. روز ۱۵ اردیبهشت ، یک سخنگو از مجلس شورای اسلامی گفت که موضوع سهمیه‌بندی بنزین « فعلاً متوقف شده‌است. »
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

اشغال ایران در جنگ جهانی دوم ...
1host2u.com 25/08/1941 تاریخ
پس از آغاز جنگ جهانی دوم در ۹ شهریور ۱۳۱۸ (۱ سپتامبر ۱۹۳۹)، ایران بی‌طرفی خود را اعلام کرد، اما به دلیل گستردگی مرز ایران با اتحاد جماهیر شوروی و درگی...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»


EOF