تصویب تاسیس شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان

تصویب تاسیس شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان ...
fa.wikipedia.org 13/01/1966 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آفریقایی، #آلمان، #آلمانی، #اراک، #ارتباط، #اردشیر، #اروپایی، #استان_اصفهان، #اشغال، #اصفهان، #امیرکبیر، #انقلاب، #ایران، #بازار، #برج_میلاد، #بورس_کالای_ایران، #بوشهر، #تاریخ، #تهران، #تومان، #حرارتی، #خاورمیانه، #خلیج_فارس، #دانشگاه، #دانشگاه_امیرکبیر، #دولت، #ذوب_آهن، #سلطنت، #شهرستان، #شهریور، #شوروی، #شیبانی، #صادرات، #صنعتی، #طراحی، #عبدالحمید، #غربی، #فارس، #قاجار، #ماشین_آلات، #مجلس، #موافقت، #نیروگاه، #وارداتی، #پهلوی، #چهارشنبه، #چهارچوب، #کرج، #یزدی

ایران در قرون و اعصار گذشته از جهت آشنایی با نحوه به دست آوردن آهن و فولاد همسطح و همتراز دیگر جوامع و تمدن‌های بزرگ بود. اما در سه قرن اخیر به لحاظ افزایش سرعت تحولات در زمینه تکنولوژی تولید فولاد در کشورهای صنعتی و نیاز روزافزون به محصولات فولادی ، ایران در زمره وارد کنندگان محصولات فلزی قرار گرفت و ایجاد یک کارخانه ذوب آهن که مادر صنایع محسوب می‌شود به عنوان یک آرمان ملی از دوره قاجار مطرح بود که همواره با موانع متعددی روبه رو شد؛ و حتی برای اینکه مجوز بگیرند خیلی زیاد طول کشید.
در آغاز سلطنت رضاشاه پهلوی ، متخصصانی از شرکت کروپ آلمان برای بررسی احداث کارخانه ذوب‌آهن به ایران دعوت شدند. هدف اولیه از ساخت این کارخانه ، تأمین ریلهای مورد نیاز برای راه اندازی شبکه راه‌آهن سراسری بود که قرار بود احداث آن بزودی آغاز شود. این متخصصان هزینه ساخت کارخانه ذوب آهن را دوازده میلیون تومان برآورد کردند که برای دولت ایران مقرون به صرفه نبود. قرار بر این شود که دولت ، ساخت راه‌آهن را با ریل وارداتی آغاز کند و همزمان ، ساخت کارخانه ذوب‌آهن کوچکی را پی بگیرد که هزینه ساخت آن چهار و نیم میلیون تومان و مدت زمان ساخت ، پنج سال برآورد می شد.
در سال ۱۳۱۷ کارخانه ذوب آهن ۵۳ هزار تنی از شرکت کروپ آلمان خریداری شد و تا شهریور ۱۳۲۰ که ایران اشغال شده بود ، هشت هزار تن از این ماشین آلات به کارخانه‌ای که در کرج در حال ساخت بود ، رسید. ساختمان کارخانه نیز در دست احداث بود. اما با اشغال ایران و به اسارت گرفتن مهندسان آلمانی شاغل در کارخانه ، عملیات متوقف شد و تنها ساختمان بخشی از کارخانه که قرار بود ماشین آلات در آن انبار شود ادامه یافت.
کارخانه ذوب‌آهن کرج هیچ‌گاه ساخته نشد تا اینکه در چهارچوب پروتکل همکاری‌های فنی و اقتصادی بین دولت ایران و شوروی سابق ، احداث کارخانه ذوب آهن مورد توافق قرار گرفت و موافقت نامه ای به امضاء رسید که در ۲۳ دی ماه ۱۳۴۴ به تصویب مجلس رسید و عملیات اجرایی آن توسط شرکت تیاژپروم اکسپورت (Тяжпромэкспорт) آغاز گردید.
کارهای اجرایی احداث ساختمان واحدهای مختلف کارخانه از سال ۱۳۴۶ آغاز و با ایجاد کارگاه‌های کک سازی ، اگلومراسیون و کوره بلند شماره ۱ در نیمه اول دی ماه ۱۳۵۰ ، بهره‌برداری از مجتمع با تولید چدن آغاز شد و تولید محصولات فولادی نیز با راه‌اندازی بخش فولادسازی و مهندسی نورد در دی ماه ۱۳۵۱ با ظرفیت ۵۵۰ هزار تن در سال شروع شد. متعاقب آن در سال ۱۳۵۱ کارهای ساختمانی و اجرایی طرح توسعه برای رسیدن به ظرفیت ۰۰۰/۹۰۰ /۱ تن فولاد در سال با احداث کوره بلند شماره ۲ و توسعه بخش‌های مختلف آگلومراسیون ، کک سازی ، فولاد سازی ، نورد و … شروع گردید؛ و عملیات ساختمانی کمپلکس چدن در سال ۱۳۵۷ به اتمام رسید.
شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان که تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ کارخانه ذوب‌آهن آریامهر نام داشت ، اولین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران است. همچنین ذوب‌آهن اصفهان ، بزرگترین شرکت فولاد در ایران است که با ظرفیت ۲٫۸ میلیون تن محصول پایانی ، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. در سال ۱۳۴۴ طبق موافقت‌نامه‌ای که بین ایران و شوروی بسته شد ، روس‌ها متعهد شدند درازای صادرات گاز به آن کشور ، شرکت ذوب‌آهن اصفهان و ماشین‌سازی اراک را تأسیس کنند. این کارخانه در جنوب غربی استان اصفهان و در شمال مرکز شهرستان لنجان قرار گرفته‌است.
بر طبق برنامه ، با بهره‌برداری از طرح توازن تولیدات این شرکت به ۳٫۶ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت. محصولات کارخانجات این شرکت به بیش از ۲۳ کشور اروپایی ، آسیایی و آفریقایی صادر می‌شود و در بازار داخل این محصولات در پروژه‌های بزرگی همچون برج میلاد تهران ، نیروگاه هسته‌ای بوشهر ، سدهای بزرگ و مترو مورد استفاده قرار گرفته‌است.
مدیران عامل
مدیران عامل شرکت ذوب آهن اصفهان از بدو تأسیس به ترتیب بدین شرح می‌باشند:
عبدالحمید شیبانی
محمد متقی
محمد مانی
حسین نیلی
داریوش شهیدی
احمد صادقی
محمود اسلامیان
محمد رضا فرقدانی
مسعود ابکا
بهرام سبحانی
حکم‌الله بابایی
صفر علی براتی
اردشیر سعد محمدی
احمد صادقی
منصور یزدی زاده
تولیدات
انواع فولادهای ساختمانی
انواع تیرآهن بال‌نیم‌پهن موازی (I- BEAM) و بال‌پهن موازی (H- BEAM) که برای اولین بار در کشور در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان طراحی و تولید گردیده‌است. در حال حاضر محصول تیرآهن ذوب آهن اصفهان با علامت اختصاری Esco بر روی جان بال به صورت برجسته قابل شناسایی است.
تیرآهن بال نیم پهن I در اندازه‌های ۱۲۰ تا ۳۰۰ و تیرآهن بال‌پهن موازی H در سایز ۱۶۰ میلی‌متر.
انواع نبشی‌های بال مساوی در اندازه‌های ۸۰ و ۹۰ و ۱۰۰ و انواع ناودانی در اندازه‌های ۱۴۰ و ۱۶۰ میلی‌متر.
انواع میل‌گردهای ساده و آجدار از سایز ۵٫۵ تا ۳۲ میلی‌متر ، به صورت شاخه‌ای و کلاف.
انواع میل‌گرد ساده از اندازه ۳۲ میلی‌متر به بالا.
انواع چهارگوش ۱۰۰x۱۰۰ تا ۲۵۰x۲۵۰ میلی‌متر.
ریل U۳۳: تولید این ریل در خاورمیانه برای اولین بار در شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان در سال ۱۳۸۷ صورت پذیرفته‌است.
ریل UIC۶۰ نیز در سال ۹۵ به مرحله تولید اولیه رسید.
بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیقات ذوب آهن ، وسعت ویرانی‌های ناشی از زلزله حتی در میان ساختمان‌های نوساز با اسکلت به ظاهر مستحکم نیز بسیار بالا است که یکی از دلایل این امر استفاده از مصالح غیر استاندارد است. کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس مقررات بسیار سخت‌گیرانه‌ای نسبت به فولاد ساختمانی اعمال می‌نمایند؛ لذا بخشی از محصولاتی که در بازار جنوب خلیج فارس امکان عرضه ندارند به بازار ایران وارد می‌شوند. بر مبنای تحقیقات به عمل آمده توسط دانشگاه امیرکبیر ، حدود ۴۰ درصد از استفاده‌کنندگان میل‌گرد ، محصولات دیگری را به اشتباه به جای میل گردهای آجدار ذوب آهن مورد استفاده قرار می‌دهند. وجود نشان شرکت سهامی ذوب آهن بر روی تیرآهن‌های تولیدی ، معیار شناخت محصول واقعی از تقلبی است.
انواع فولادهای صنعتی
انواع فولادهای صنعتی با مشخصه‌های B USD7,RSD7,RST34–2,C۶۷٬۷۰CR2,CK45,CK35,SWRH۲۷- که به منظور تولید محصولات صنعتی از قبیل مفتول الکترود ، مفتول فنر ، مفتول سیم طوقه و مفتول کششی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
فراورده‌های فرعی
فراورده‌های جانبی کارخانه عبارتند از: چدن جامد ، قطران ، زایلین ، تولوئن ، سولفات‌آمونیوم ، زغال کک ، سرباره کوره بلند ، لجن صنعتی ، آهک ، اکسیژن و ازت مایع و گوگرد.
مکانیسم فروش و قیمت‌گذاری محصولات
شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان محصولات ساختمانی خود را از طریق بورس کالای ایران به فروش می‌رساند و قیمت محصولات از طریق مکانیسم عرضه و تقاضا در بورس تعیین می‌گردد. بخشی از محصولات فولادی این شرکت به کشورهای خارجی نیز صادر می‌گردد. به دلیل نوسان در مصرف داخلی فولاد ، این شرکت به منظور کنترل قیمت‌ها هنگام افزایش تقاضا در بازار داخلی ، صادرات خود را متوقف می‌نماید.
زمان عرضه در بورس کالا یکشنبه و چهارشنبه هر هفته تعیین گردیده‌است. لیست محصولات ۲۴ ساعت قبل از عرضه در سایت اینترنتی این شرکت از طریق « منوی مدیریت - ارتباط با مشتریان » قابل مشاهده است.
فروش به یکی از این دو طریق قابل انجام است:
مشتری با یک کارگزار در بورس مذاکره نموده و درخواست خود را به ایشان می‌دهد. سپس کارگزار با شرکت ذوب آهن اصفهان هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهد.
مشتری درخواست خود را مستقیماً برای مدیریت فروش و پشتیبانی شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان ارسال می‌نماید ، پاسخ قیمت و تاریخ فروش محصولات به مشتری اعلام می‌گردد ، و سپس مشتری با هماهنگی با کارگزار بورس اقدام به خرید می‌نماید.
مجموعه کارگاه‌ها
فولادسازی (شامل کارگاه‌های آهن قراضه ، کنورتور ، سرباره ، تعمیر پاتیل ، ریخته‌گری و کارگاه انبار شمش)
نیروگاه‌ها (شامل نیروگاه مرکزی ، نیروگاه حرارتی ، نیروگاه ۱۱۰ مگاواتی و نیروگاه گازی با ظرفیت اسمی تولید ۳۵۰ مگاوات) که وظیفه تولید برق ، بخار و… را بر عهده دارند.
کارگاه اکسیژن (تولید اکسیژن)
کوره بلند (سه کوره یک ، دو و سه)
تولیدات کک و مواد شیمیایی
آگلومراسیون
نوردها (شامل نورد ۳۰۰ ، ۵۰۰ ، ۳۵۰ و ۶۵۰)
خط ریل آهن
کارگاه‌های نت مکانیک (نگهداری و تعمیرات مکانیک) شامل کارگاه ۴۷٬۴۸٬۵۱ و…
نت راه و ساختمان (نگهداری و تعمیرات راه و ساختمان) دارای کارگاه تولید قطعات بتنی پیش ساخته ، کارگاه تولید بتن آماده ، کارگاه نجاری ، کارگاه آهنگری ، شیشه بری ، قفل سازی و …
و ده‌ها کارگاه جانبی دیگر
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

دیدار هیات دیپلماتیک ژاپن با ناصرالدین شاه ...
bbc.com 27/09/1880 تاریخ
روابط ایران و ژاپن (به ژاپنی: 日本とイランの関係) گذشته از سوابق تاریخی، با بستن یک قرارداد دوستی در سال ۱۳۰۸ (خورشیدی) به صورت رسمی برقرار شد. در روابط ایران ...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»


EOF