قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین

قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #ارتباطات، #امور_خارجه، #انقلاب، #اکونومیست، #ایران، #تزریق، #تهران، #جزیره_کیش، #جلب، #حسن_روحانی، #حسن_نوروزی، #خبر، #خزر، #دریای_خزر، #دلار، #دولت، #رئیس‌جمهور_ایران، #رباط، #روابط_ایران، #روحانی، #سرمایه_گذاری، #قالب، #محمدجواد، #محمدجواد_ظریف، #ملت، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #وزیر_امور_خارجه_ایران، #پتروشیمی، #پکن، #چین، #چینی، #کیش

قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین یا برنامه ۲۵ ساله همکاری های مشترک ایران و چین یک توافق بین ایران و چین برای سرمایه‌گذاری ۲۸۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلاری چینی‌ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است. به احتمال زیاد بخش قابل توجهی از این سرمایه‌گذاری چینی‌ها طی سال نخست اجرای قرارداد ۲۵ ساله با آن‌ها به صنعت نفت و گاز ایران تزریق می‌شود و مابقی آن به‌صورت مرحله‌ای و براساس توافق دو طرف از سوی پکن در ایران انجام می‌شود.
حسن روحانی ، رئیس‌جمهور پیش‌نویس نهایی برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین را ۰۳ تیر ۱۳۹۹ بررسی و تأیید کرد. در این نشست به وزارت خارجه مأموریت داده شد که طی مذاکرات نهایی با طرف چینی ، بر اساس منافع متقابل بلندمدت ، این برنامه را به امضای طرفین برساند.
مفاد قرارداد
وبسایت پترولیوم اکونومیست یک گزارش ادعا کرد چینی‌ها قرار است در قالب توافق شراکت جامع استراتژیک با ایران ۱۲۰ میلیارد دلار در حوزه توسعه زیر ساخت‌های تولید و حمل‌ونقل در ایران سرمایه‌گذاری کنند که بخش قابل توجهی از این سرمایه‌گذاری هم در پنج سال نخست انجام خواهد شد و مابقی آن دوره‌ای و براساس توافق دو کشور به بخش صنعت و حوزه حمل‌ونقل ایران تزریق می‌شود. در مقابل طرف چینی نفت و گاز را با سی درصد تخفیف و با مهلت باز پرداخت دوساله از ایران خریداری می‌کند و می‌تواند بازپرداخت را با یوان چینی انجام دهد. بر اساس همین گزارش ادعا شده طرف چینی می‌تواند تا ۵۰۰۰ نیروی امنیتی چین را با هدف محافظت از سرمایه گذاری خود به ایران بیاورد.
تارنمای پترولیوم اکونومیست مدعی شد که در سفر وزیر امور خارجه ایران ، تهران و پکن توافقی را که در سال ۲۰۱۶ به نام « مشارکت جامع استراتژیک چین و ایران » با رقم ۴۰۰ میلیارد دلار امضا کرده بودند ، توسعه داده و بندهای غیرعلنی به آن افزوده‌اند.
طبق نظرات رئیس‌جمهور ایران در دولت دوازدهم این همکاری ، زمینه‌ای برای مشارکت ایران و چین در پروژه‌های اساسی و زیرساخت‌های توسعه‌ای از جمله طرح بزرگ « کمربند – راه » است و فرصتی برای جلب سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله صنعت ، گردشگری ، فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود.
واکنش‌ها
منتقدان
محمود احمدی‌نژاد ، ریس‌جمهور سابق ایران به قرارداد ایران و چین انتقاد کرده و گفته « شنیده‌ام که در حال مذاکره هستند و می‌خواهند یک قرارداد جدید ۲۵ ساله با یک کشور خارجی منعقد کنند و هیچ‌کس هم خبر ندارد مگر شما مالک کشور هستید که بدون اطلاع ملت و از کیسه ملت به دیگران می‌بخشید؟ … انقلاب کردیم تا هیچ مسئله‌ای از ملت پنهان نباشد و کسانی خود را مالک ملت ندانند » .
حسن نوروزی ، نماینده رباط کریم: در مورد واگذاری جزیره کیش به چینی‌ها ، به رئیس‌جمهور ایران هشدار داد؛ و گفت: « مذاکراتی از سوی دولت در حال انجام بود که جزیره کیش به مدت ۲۵ سال به چینی‌ها واگذار شود. » او در همین زمینه به امتیاز صید ماهی در آب‌های جنوب کشور برای چینی‌ها اشاره کرد و گفت مذاکره‌هایی نیز دربارهٔ دریای خزر انجام شده‌است. مقامات در تهران واگذاری کیش و امتیاز صید بی‌رویه ماهی به چینی‌ها را رد کردند.
حامیان
محمدجواد ظریف ، وزیر امور خارجه: « این یک پیشنهاد برای روابط ۲۵ساله بین دو کشور است و هنوز بندهای آن نهایی نشده‌است. »
روابط ایران و چین
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

حملات تروریستی داعش در تهران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ تاریخ
حملات ۱۳۹۶ تهران به حملات تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سید روح‌الله خمینی در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ (۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی) در تهران اشاره دار...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»

انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»


EOF