دولت آمریکا رادیوی اروپای آزاد را بکار انداخت که یک ابراز جنگ سرد توصیف شده‌است.

دولت آمریکا رادیوی اروپای آزاد را بکار انداخت که یک ابراز جنگ سرد توصیف شده‌است. ...
fa.wikipedia.org 04/07/1950 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آزادی، #آسیا، #آسیای_میانه، #آلمان، #اتحاد_جماهیر_شوروی، #ارمنی، #اروپا، #اروپایی، #استقلال، #اسلواکی، #اعتبار، #افغانستان، #امور_خارجه، #انگلیسی، #ایالات_متحده، #بخش_فارسی، #بومی، #تاریخ، #ترکمنی، #جمهوری_چک، #جنگ_سرد، #جهانی، #حقوق_بشر، #خاورمیانه، #خبر، #دامنه، #دولت، #رادیو، #رادیو_اروپای_آزاد/رادیو_آزادی، #رادیو_فردا، #روسیه، #سانسور، #سرد، #سیا، #سیاست، #شوروی، #عراق، #غربی، #غیرقانونی، #فارسی، #قالب، #قانونی، #قزاقستان، #مراکشی، #مردم، #مونیخ، #میانه، #نیویورک، #هلسینکی، #وب‌گاه، #وزارت_امور_خارجه، #وزارت_امور_خارجه_آمریکا، #پایتخت، #پراگ، #پرده، #کمونیسم، #کمیته_ملی، #کنگره، #گردش_آزاد_اطلاعات

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی (به انگلیسی: Radio Free Europe/Radio Liberty ، مخفف: RFE/RL) یک سازمان خبررسانی مستقل است که توسط کنگره ایالات متحده از طریق هیئت مدیران شورای اطلاع‌رسانی بین‌المللی آمریکا یا « بی.بی.جی » حمایت می شود و برای کشورهای واقع در اروپای شرقی ، آسیای میانه ، و خاورمیانه « که گردش آزاد اطلاعات در آنها یا توسط مقامات دولتی ممنوع شده یا کاملاً توسعه نیافته » خبر ، اطلاعات و تحلیل ارائه می‌دهد. آژانس رسانه‌های جهانی ایالات متحده بر رادیو آزادی نظارت می‌کند.
رادیو اروپای آزاد/ رادیوآزادی برپایه قوانین ایالات متحده ملزم شده است با خبرنگاری حرفه‌ای ، بی‌طرفانه و مبتنی بر واقعیات به مخاطبانش خدمات‌رسانی کند. مقام‌های ایالات متحده ، از جمله مدیر ارشد اجرایی « بی.بی.جی. » ، از دخالت در نحوه گزارشگری اخبار از سوی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی منع شده‌اند. ماموریت این سازمان گسترش ارزش‌ها و نهادهای دمکراتیک است برای ارائه آنچه که بسیاری از مخاطبان در محل زندگی خود به آن دسترسی ندارند ، یعنی اخبار سانسور نشده ، گفتگوی مسئولانه و بحث آزاد.
این رسانه به عنوان منبعی خبری برای جریان پروپاگاندا در ۱۹۴۹ توسط کمیته ملی ، برای اروپا تأسیس شد و تا ۱۹۷۲ از سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) تأمین بودجه می‌شد. در جریان اولین سال‌های حیات رادیو اروپای آزاد ، سیا و وزارت امور خارجه آمریکا رهنمودهای سیاستی وسیعی صادر کردند و سیستمی توسعه یافت که در آن سیاست سخن پراکنی از طریق مذاکرات بین سیا ، وزارت امور خارجه و کارکنان این رادیو تعیین می‌شد.
رادیو اروپای آزاد هنوز در اروپا و خاورمیانه حضور فعال دارد و برنامه‌های خود را به مدت هزار ساعت در هفته ، روی امواج کوتاه ، AM ، FM رادیویی و یک وب‌گاه و به ۲۸ زبان زنده دنیا از جمله آلبانیایی ، ارمنی ، عربی ، آذربایجانی ، بوسنیایی ، چچنی ، دری ، قزاقی ، مراکشی ، پشتو ، فارسی ، روسی ، تاجیکی ، ترکمنی ، اوکراینی و رومانیایی ارائه می‌کند.
تاریخچه
پس از تأسیس کمیته ملی اروپای آزاد در سال ۱۹۴۹ در نیویورک ، نیاز به وجود یک ابزار رسانه‌ای احساس می‌شد. از این رو مدیران کمیته اقدام به راه اندازی دفتر مرکزی رادیو اروپای آزاد در مونیخ آلمان کردند. این رادیو نخستین برنامه خود را با موج کوتاه در تاریخ ۴ ژوئیه ۱۹۵۰ روی حوزه چک و اسلواکی مخابره کرد.
رادیو اروپای آزاد از همان ابتدا (تاکنون) بودجه خود را از کنگره آمریکا دریافت می‌کرد و تا سال ۱۹۷۱ کارکنان آن باید حتماً از سوی سازمان سیا گزینش می‌شدند. در حقیقت برنامه‌های این رادیو بخشی از پروژه جنگ روانی سیا را علیه پرده آهنین کمونیسم تشکیل می‌دادند.
موضوع تأمین هزینه‌های رادیو توسط سیا تا سال ۱۹۷۱ یعنی زمانی که اساسنامه سازمان تحت قوانین موسسه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی بازنویسی شد ، افشای عمومی نشده بود.
در سال ۱۹۷۶ ، رادیو اروپای آزاد با یک سازمان مشابه دیگر به نام رادیو آزادی که فعالیت‌های ضد کمونیستی داشت و بودجه‌اش توسط کنگره آمریکا تأمین می‌شد ، ادغام و از آن پس ، رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی (RFE/RL) نام گرفت. گفتنی است رادیو آزادی با ماهیتی کاملاً مشابه در سال ۱۹۵۱ و توسط کمیته آمریکایی موسوم به « آزادی مردم روسیه » تأسیس شده بود.
مقام‌های اتحاد جماهیر شوروی برای مقابله با برنامه‌های این رادیو از هیچ تلاشی فروگذار نبودند که از آن جمله می‌توان به پارازیت انداختن روی امواج اشاره کرد. به علاوه گوش کردن به برنامه‌های این رادیو در اغلب کشورهای کمونیستی شرق اروپا غیرقانونی و با دشواری همراه بود.
مجموعه این تدابیر و اقدام‌ها تا سال ۱۹۸۸ ادامه داشت. در مقابل ، سازمان سیاست گسترش و توسعه فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کرد که اجرای برنامه به زبان افغانی در قالب رادیو آزاد افغانستان بین سال‌های ۸۵ تا ۹۳ از آن جمله بود. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه ۹۰ به کاهش بودجه رادیو منجر شد. مقر مرکزی رادیو در سال ۹۵ به پراگ ، پایتخت جمهوری چک منتقل و از حجم برنامه‌های اروپایی کاسته شد.
در مقابل ، خاورمیانه به صدر دستور کار رادیو منتقل شد. به‌طوری‌که دو سرویس جدید رادیو عراق آزاد (به عربی) و بخش فارسی از سال 1382 شمسی آغاز به کار کردند. یک سال بعد سرویس رادیو کوزوو راه اندازی و در سال ۲۰۰۲ رادیو افغانستان آزاد مجدداً فعالیت خود را سر گرفت. هم‌زمان سرویس فارسی رادیو اروپای آزاد به رادیو فردا تغییر نام یافت.
موقعیت فعلی
در حال حاضر ، رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی به رغم دریافت بودجه از کنگره آمریکا ، با هدف اشاعه و گسترش اصول دموکراسی ، به‌طور مستقل و غیر دولتی و بدون وابستگی به طیف‌های خاص سیاسی برنامه‌های بین‌المللی خود را به مناطق شرق و جنوب شرق اروپا ، روسیه ، قزاقستان ، آسیای میانه ، خاورمیانه و جنوب غربی آسیا مخابره می‌کند.
این رادیو در ۱۹ کشور مختلف دنیا دفتر دارد و علاوه بر پرسنل ثابت و ژورنالیست‌هایی که در این دفترها استقرار یافته‌اند ، از همکاری بیش از ۷۵۰ گزارشگر حق‌التحریری (غیر ثابت) محلی و بومی در کشورهای مختلف بهره می‌گیرد.
این رادیو از سال ۹۶ به این سو ، فعالیت خود را براساس همکاری و مشارکت با ۲۴۰ سازمان مختلف بین‌المللی پایه نهاده و با بهره‌گیری از ابزارهای جدید رسانه‌ای و فناوری ، بر دامنه مخاطبان خود افزوده است.
براساس نظرسنجی رادیو از مخاطبان ، ۵۸ درصد از مجموع شنوندگان از ۱۸ کشور تحت پوشش ، به‌طور مستمر و همیشگی ، شنونده این رادیو هستند. تارنمای اینترنتی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی با ارائه برنامه‌های چند زبانه و چند رسانه‌ای (متن و تصویر و صدا) در افزایش مخاطبان آن تأثیر چشمگیری داشته ، به‌طوری‌که تنها در ماه مارس ۲۰۰۷ صفحات خبری سایت به تقریب ۵/۲۰ میلیون بازدیدکننده داشته‌اند.
در حال حاضر ریاست رادیو بر عهده دکتر « جفری جدمین » است که از ۲ فوریه ۲۰۰۷ به این سمت منصوب شده‌است. وی پیش از آن به عنوان کارشناس امور سیاسی و بین‌الملل در انستیتو امریکن اینتر پرایز فعالیت می‌کرد.
اصول
تمام گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد – رادیو آزادی ملزم به رعایت اصول زیر هستند:
دقت در نشر اخبار
گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، تمام تلاش خود را می‌کنند تا مطالب و اخباری که در بخش‌های مختلف این رسانه منتشر می‌شود بر پایه واقعیات و اطلاعات دقیق باشد. در مواردی که تردید یا اختلاف نظری هست ، مطالب خبری باید با استناد به حداقل دو منبع مستقل تهیه شود.
گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد - رادیوآزادی ، اخبار و مطالبی را که منبع آن شایعات و اطلاعات غیرقابل تأیید باشد ، منتشر نمی‌کنند.
هر گونه اشتباه در انتشار وقایع و اخبار به‌سرعت تصحیح خواهد شد.
اصل بی‌طرفی
اطلاعات و اخبار بر اساس چارچوب‌هایی واقعی منتشر می‌شوند که به درک وقایع و موضوعات خبری کمک کنند ، بدون آنکه هیچ خدشه‌ای در انتشار واقعیات یا جانب‌داری درآنها وجود داشته باشد.
گزارشگران و خبرنگاران ما دیدگاه‌های مختلف و متضاد را با دقت و رعایت اصل احترام به تعادل در نشر اطلاعات منتشر می‌کنند. در مواردی که یکی از طرف‌های درگیر در موضوعی از اظهار نظر خودداری می‌کند ، این نکته باید در خبر یا گزارش مربوطه گنجانده شود.
رادیو اروپای آزاد – رادیو آزادی ، از احزاب یا گروه‌های سیاسی حاکم یا مخالف دولت استقلال کامل دارد و به منافع و گروه‌های اقتصادی یا مذهبی در داخل یا خارج از کشورهایی که در پوشش برنامه‌های این رسانه هستند وابسته نیست. این رسانه از دیدگاه‌ها یا منافع ویژه هیچ گروه سیاسی ، اقتصادی یا مذهبی دفاع نمی‌کند.
تحلیل ، تفسیر ، سرمقاله
تمام مطالب این رسانه ، باید دربردارنده توضیحات کافی و سوابق موضوع باشد تا به مخاطبان برای درک اهمیت انتشار هر خبر و عواقب وقایعی که مورد پوشش قرار می‌گیرند کمک کند. روزنامه‌نگاران نباید دیدگاه‌ها یا قضاوت‌های شخصی خود را در گزارش‌های خبری بگنجانند. در مجموع باید از تفسیر پرهیز کرد.
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، برای تحلیل و تفسیر موضوعات به دیدگاه‌های فردی کارشناسان بیرون از این رسانه تکیه می‌کند. مفسران و تحلیل‌گران این رسانه فقط در مواردی بسیار استثنایی مطالب تحلیلی منتشر می‌کنند که آن هم باید با تأیید سردبیر یا یکی از معاونان او منتشر شود.
در تفاسیر یا تحلیل‌هایی که توسط مفسران خارج از کادر این رسانه تهیه می‌شوند باید اصول و استانداردهای حرفه‌ای رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی رعایت شود.
لحن ، زبان متعادل ، اصل احترام
تمام مطالب این رسانه باید با لحن و زبانی ملایم و میانه‌رو تهیه شده و منعکس‌کننده روشی متمدنانه ، مباحثه بر پایه استدلال‌های منطقی و رعایت اصل احترام به حقوق انسانی تمام افراد مورد بحث باشد. در مطالب این رسانه به هیچ وجه نباید موارد توهین‌آمیز به اعتقادات دینی ، فرهنگی یا قومی افراد و گروه‌ها وجود داشته باشد و موازین عمومی احترام و ادب باید رعایت شوند.
در مطالب این رسانه نباید نکات تحریک‌آمیز یا موضوعاتی باشد که می‌توانند تشویق به خشونت تعبیر شوند. حوادث خشونت‌بار یا موضوعات حساسی نظیر آنها باید با رعایت اصل بی‌طرفی ، تعادل و تکیه بر واقعیات گزارش شوند.
پرهیز از تهییج
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، از دموکراسی و اصول حقوق بشر رایج در نظام‌های دموکراتیک دفاع می‌کند ، اما مبلغ سیاست خاص یا مدافع نظام سیاسی یا قانونی خاص نیست و مطالب و جهت‌گیری آن در پوشش خبری نباید در تأیید یا مخالفت با یک نامزد یا گروه انتخاباتی خاص باشد.
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، از حق تمامی مردم برای تعیین سرنوشت سیاسی خویش آن طور که در منشور هلسینکی ، مصوب شورای همکاری و امنیت اروپا ، قید شده دفاع می‌کند. با این حال در مطالب خود نباید از جدایی‌طلبی دفاع کند.
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، از حق تمامی مردم برای سفر و مهاجرت بر اساس موازین پذیرفته بین‌المللی حمایت می‌کند ، اما مجاز نیست فرار از نظام‌های سیاسی یا مهاجرت را تشویق کند.
موازین اخلاقی
کارکنان و همکاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، باید عالی‌ترین موازین اخلاقی را در رفتار و کار حرفه‌ای خود رعایت کنند. آنها باید در مناسبات خود با گروه‌های سیاسی و اقتصادی یا افراد چه در داخل و چه در خارج از حریم کار خود ، به ویژه اصل پرهیز از تداخل منافع شخصی با کار حرفه‌ای را محترم بشمارند.
کارکنان و همکاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، به هیچ وجه نباید از موقعیت حرفه‌ای یا نام و اعتبار این رسانه برای پیشبرد منافع شخصی خود سوءاستفاده کنند.
--رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی (به انگلیسی: Radio Free Europe/Radio Liberty ، مخفف: RFE/RL) یک سازمان خبررسانی مستقل است که توسط کنگره ایالات متحده از طریق هیئت مدیران شورای اطلاع‌رسانی بین‌المللی آمریکا یا « بی.بی.جی » حمایت می شود و برای کشورهای واقع در اروپای شرقی ، آسیای میانه ، و خاورمیانه « که گردش آزاد اطلاعات در آنها یا توسط مقامات دولتی ممنوع شده یا کاملاً توسعه نیافته » خبر ، اطلاعات و تحلیل ارائه می‌دهد. آژانس رسانه‌های جهانی ایالات متحده بر رادیو آزادی نظارت می‌کند.
رادیو اروپای آزاد/ رادیوآزادی برپایه قوانین ایالات متحده ملزم شده است با خبرنگاری حرفه‌ای ، بی‌طرفانه و مبتنی بر واقعیات به مخاطبانش خدمات‌رسانی کند. مقام‌های ایالات متحده ، از جمله مدیر ارشد اجرایی « بی.بی.جی. » ، از دخالت در نحوه گزارشگری اخبار از سوی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی منع شده‌اند. ماموریت این سازمان گسترش ارزش‌ها و نهادهای دمکراتیک است برای ارائه آنچه که بسیاری از مخاطبان در محل زندگی خود به آن دسترسی ندارند ، یعنی اخبار سانسور نشده ، گفتگوی مسئولانه و بحث آزاد.
این رسانه به عنوان منبعی خبری برای جریان پروپاگاندا در ۱۹۴۹ توسط کمیته ملی ، برای اروپا تأسیس شد و تا ۱۹۷۲ از سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) تأمین بودجه می‌شد. در جریان اولین سال‌های حیات رادیو اروپای آزاد ، سیا و وزارت امور خارجه آمریکا رهنمودهای سیاستی وسیعی صادر کردند و سیستمی توسعه یافت که در آن سیاست سخن پراکنی از طریق مذاکرات بین سیا ، وزارت امور خارجه و کارکنان این رادیو تعیین می‌شد.
رادیو اروپای آزاد هنوز در اروپا و خاورمیانه حضور فعال دارد و برنامه‌های خود را به مدت هزار ساعت در هفته ، روی امواج کوتاه ، AM ، FM رادیویی و یک وب‌گاه و به ۲۸ زبان زنده دنیا از جمله آلبانیایی ، ارمنی ، عربی ، آذربایجانی ، بوسنیایی ، چچنی ، دری ، قزاقی ، مراکشی ، پشتو ، فارسی ، روسی ، تاجیکی ، ترکمنی ، اوکراینی و رومانیایی ارائه می‌کند.
تاریخچه
پس از تأسیس کمیته ملی اروپای آزاد در سال ۱۹۴۹ در نیویورک ، نیاز به وجود یک ابزار رسانه‌ای احساس می‌شد. از این رو مدیران کمیته اقدام به راه اندازی دفتر مرکزی رادیو اروپای آزاد در مونیخ آلمان کردند. این رادیو نخستین برنامه خود را با موج کوتاه در تاریخ ۴ ژوئیه ۱۹۵۰ روی حوزه چک و اسلواکی مخابره کرد.
رادیو اروپای آزاد از همان ابتدا (تاکنون) بودجه خود را از کنگره آمریکا دریافت می‌کرد و تا سال ۱۹۷۱ کارکنان آن باید حتماً از سوی سازمان سیا گزینش می‌شدند. در حقیقت برنامه‌های این رادیو بخشی از پروژه جنگ روانی سیا را علیه پرده آهنین کمونیسم تشکیل می‌دادند.
موضوع تأمین هزینه‌های رادیو توسط سیا تا سال ۱۹۷۱ یعنی زمانی که اساسنامه سازمان تحت قوانین موسسه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی بازنویسی شد ، افشای عمومی نشده بود.
در سال ۱۹۷۶ ، رادیو اروپای آزاد با یک سازمان مشابه دیگر به نام رادیو آزادی که فعالیت‌های ضد کمونیستی داشت و بودجه‌اش توسط کنگره آمریکا تأمین می‌شد ، ادغام و از آن پس ، رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی (RFE/RL) نام گرفت. گفتنی است رادیو آزادی با ماهیتی کاملاً مشابه در سال ۱۹۵۱ و توسط کمیته آمریکایی موسوم به « آزادی مردم روسیه » تأسیس شده بود.
مقام‌های اتحاد جماهیر شوروی برای مقابله با برنامه‌های این رادیو از هیچ تلاشی فروگذار نبودند که از آن جمله می‌توان به پارازیت انداختن روی امواج اشاره کرد. به علاوه گوش کردن به برنامه‌های این رادیو در اغلب کشورهای کمونیستی شرق اروپا غیرقانونی و با دشواری همراه بود.
مجموعه این تدابیر و اقدام‌ها تا سال ۱۹۸۸ ادامه داشت. در مقابل ، سازمان سیاست گسترش و توسعه فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کرد که اجرای برنامه به زبان افغانی در قالب رادیو آزاد افغانستان بین سال‌های ۸۵ تا ۹۳ از آن جمله بود. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه ۹۰ به کاهش بودجه رادیو منجر شد. مقر مرکزی رادیو در سال ۹۵ به پراگ ، پایتخت جمهوری چک منتقل و از حجم برنامه‌های اروپایی کاسته شد.
در مقابل ، خاورمیانه به صدر دستور کار رادیو منتقل شد. به‌طوری‌که دو سرویس جدید رادیو عراق آزاد (به عربی) و بخش فارسی از سال 1382 شمسی آغاز به کار کردند. یک سال بعد سرویس رادیو کوزوو راه اندازی و در سال ۲۰۰۲ رادیو افغانستان آزاد مجدداً فعالیت خود را سر گرفت. هم‌زمان سرویس فارسی رادیو اروپای آزاد به رادیو فردا تغییر نام یافت.
موقعیت فعلی
در حال حاضر ، رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی به رغم دریافت بودجه از کنگره آمریکا ، با هدف اشاعه و گسترش اصول دموکراسی ، به‌طور مستقل و غیر دولتی و بدون وابستگی به طیف‌های خاص سیاسی برنامه‌های بین‌المللی خود را به مناطق شرق و جنوب شرق اروپا ، روسیه ، قزاقستان ، آسیای میانه ، خاورمیانه و جنوب غربی آسیا مخابره می‌کند.
این رادیو در ۱۹ کشور مختلف دنیا دفتر دارد و علاوه بر پرسنل ثابت و ژورنالیست‌هایی که در این دفترها استقرار یافته‌اند ، از همکاری بیش از ۷۵۰ گزارشگر حق‌التحریری (غیر ثابت) محلی و بومی در کشورهای مختلف بهره می‌گیرد.
این رادیو از سال ۹۶ به این سو ، فعالیت خود را براساس همکاری و مشارکت با ۲۴۰ سازمان مختلف بین‌المللی پایه نهاده و با بهره‌گیری از ابزارهای جدید رسانه‌ای و فناوری ، بر دامنه مخاطبان خود افزوده است.
براساس نظرسنجی رادیو از مخاطبان ، ۵۸ درصد از مجموع شنوندگان از ۱۸ کشور تحت پوشش ، به‌طور مستمر و همیشگی ، شنونده این رادیو هستند. تارنمای اینترنتی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی با ارائه برنامه‌های چند زبانه و چند رسانه‌ای (متن و تصویر و صدا) در افزایش مخاطبان آن تأثیر چشمگیری داشته ، به‌طوری‌که تنها در ماه مارس ۲۰۰۷ صفحات خبری سایت به تقریب ۵/۲۰ میلیون بازدیدکننده داشته‌اند.
در حال حاضر ریاست رادیو بر عهده دکتر « جفری جدمین » است که از ۲ فوریه ۲۰۰۷ به این سمت منصوب شده‌است. وی پیش از آن به عنوان کارشناس امور سیاسی و بین‌الملل در انستیتو امریکن اینتر پرایز فعالیت می‌کرد.
اصول
تمام گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد – رادیو آزادی ملزم به رعایت اصول زیر هستند:
دقت در نشر اخبار
گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، تمام تلاش خود را می‌کنند تا مطالب و اخباری که در بخش‌های مختلف این رسانه منتشر می‌شود بر پایه واقعیات و اطلاعات دقیق باشد. در مواردی که تردید یا اختلاف نظری هست ، مطالب خبری باید با استناد به حداقل دو منبع مستقل تهیه شود.
گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد - رادیوآزادی ، اخبار و مطالبی را که منبع آن شایعات و اطلاعات غیرقابل تأیید باشد ، منتشر نمی‌کنند.
هر گونه اشتباه در انتشار وقایع و اخبار به‌سرعت تصحیح خواهد شد.
اصل بی‌طرفی
اطلاعات و اخبار بر اساس چارچوب‌هایی واقعی منتشر می‌شوند که به درک وقایع و موضوعات خبری کمک کنند ، بدون آنکه هیچ خدشه‌ای در انتشار واقعیات یا جانب‌داری درآنها وجود داشته باشد.
گزارشگران و خبرنگاران ما دیدگاه‌های مختلف و متضاد را با دقت و رعایت اصل احترام به تعادل در نشر اطلاعات منتشر می‌کنند. در مواردی که یکی از طرف‌های درگیر در موضوعی از اظهار نظر خودداری می‌کند ، این نکته باید در خبر یا گزارش مربوطه گنجانده شود.
رادیو اروپای آزاد – رادیو آزادی ، از احزاب یا گروه‌های سیاسی حاکم یا مخالف دولت استقلال کامل دارد و به منافع و گروه‌های اقتصادی یا مذهبی در داخل یا خارج از کشورهایی که در پوشش برنامه‌های این رسانه هستند وابسته نیست. این رسانه از دیدگاه‌ها یا منافع ویژه هیچ گروه سیاسی ، اقتصادی یا مذهبی دفاع نمی‌کند.
تحلیل ، تفسیر ، سرمقاله
تمام مطالب این رسانه ، باید دربردارنده توضیحات کافی و سوابق موضوع باشد تا به مخاطبان برای درک اهمیت انتشار هر خبر و عواقب وقایعی که مورد پوشش قرار می‌گیرند کمک کند. روزنامه‌نگاران نباید دیدگاه‌ها یا قضاوت‌های شخصی خود را در گزارش‌های خبری بگنجانند. در مجموع باید از تفسیر پرهیز کرد.
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، برای تحلیل و تفسیر موضوعات به دیدگاه‌های فردی کارشناسان بیرون از این رسانه تکیه می‌کند. مفسران و تحلیل‌گران این رسانه فقط در مواردی بسیار استثنایی مطالب تحلیلی منتشر می‌کنند که آن هم باید با تأیید سردبیر یا یکی از معاونان او منتشر شود.
در تفاسیر یا تحلیل‌هایی که توسط مفسران خارج از کادر این رسانه تهیه می‌شوند باید اصول و استانداردهای حرفه‌ای رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی رعایت شود.
لحن ، زبان متعادل ، اصل احترام
تمام مطالب این رسانه باید با لحن و زبانی ملایم و میانه‌رو تهیه شده و منعکس‌کننده روشی متمدنانه ، مباحثه بر پایه استدلال‌های منطقی و رعایت اصل احترام به حقوق انسانی تمام افراد مورد بحث باشد. در مطالب این رسانه به هیچ وجه نباید موارد توهین‌آمیز به اعتقادات دینی ، فرهنگی یا قومی افراد و گروه‌ها وجود داشته باشد و موازین عمومی احترام و ادب باید رعایت شوند.
در مطالب این رسانه نباید نکات تحریک‌آمیز یا موضوعاتی باشد که می‌توانند تشویق به خشونت تعبیر شوند. حوادث خشونت‌بار یا موضوعات حساسی نظیر آنها باید با رعایت اصل بی‌طرفی ، تعادل و تکیه بر واقعیات گزارش شوند.
پرهیز از تهییج
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، از دموکراسی و اصول حقوق بشر رایج در نظام‌های دموکراتیک دفاع می‌کند ، اما مبلغ سیاست خاص یا مدافع نظام سیاسی یا قانونی خاص نیست و مطالب و جهت‌گیری آن در پوشش خبری نباید در تأیید یا مخالفت با یک نامزد یا گروه انتخاباتی خاص باشد.
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، از حق تمامی مردم برای تعیین سرنوشت سیاسی خویش آن طور که در منشور هلسینکی ، مصوب شورای همکاری و امنیت اروپا ، قید شده دفاع می‌کند. با این حال در مطالب خود نباید از جدایی‌طلبی دفاع کند.
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، از حق تمامی مردم برای سفر و مهاجرت بر اساس موازین پذیرفته بین‌المللی حمایت می‌کند ، اما مجاز نیست فرار از نظام‌های سیاسی یا مهاجرت را تشویق کند.
موازین اخلاقی
کارکنان و همکاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، باید عالی‌ترین موازین اخلاقی را در رفتار و کار حرفه‌ای خود رعایت کنند. آنها باید در مناسبات خود با گروه‌های سیاسی و اقتصادی یا افراد چه در داخل و چه در خارج از حریم کار خود ، به ویژه اصل پرهیز از تداخل منافع شخصی با کار حرفه‌ای را محترم بشمارند.
کارکنان و همکاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، به هیچ وجه نباید از موقعیت حرفه‌ای یا نام و اعتبار این رسانه برای پیشبرد منافع شخصی خود سوءاستفاده کنند.
--آزادی (به انگلیسی: Radio Free Europe/Radio Liberty ، مخفف: RFE/RL) یک سازمان خبررسانی مستقل است که توسط کنگره ایالات متحده از طریق هیئت مدیران شورای اطلاع‌رسانی بین‌المللی آمریکا یا « بی.بی.جی » حمایت می شود و برای کشورهای واقع در اروپای شرقی ، آسیای میانه ، و خاورمیانه « که گردش آزاد اطلاعات در آنها یا توسط مقامات دولتی ممنوع شده یا کاملاً توسعه نیافته » خبر ، اطلاعات و تحلیل ارائه می‌دهد. آژانس رسانه‌های جهانی ایالات متحده بر رادیو آزادی نظارت می‌کند.
رادیو اروپای آزاد/ رادیوآزادی برپایه قوانین ایالات متحده ملزم شده است با خبرنگاری حرفه‌ای ، بی‌طرفانه و مبتنی بر واقعیات به مخاطبانش خدمات‌رسانی کند. مقام‌های ایالات متحده ، از جمله مدیر ارشد اجرایی « بی.بی.جی. » ، از دخالت در نحوه گزارشگری اخبار از سوی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی منع شده‌اند. ماموریت این سازمان گسترش ارزش‌ها و نهادهای دمکراتیک است برای ارائه آنچه که بسیاری از مخاطبان در محل زندگی خود به آن دسترسی ندارند ، یعنی اخبار سانسور نشده ، گفتگوی مسئولانه و بحث آزاد.
این رسانه به عنوان منبعی خبری برای جریان پروپاگاندا در ۱۹۴۹ توسط کمیته ملی ، برای اروپا تأسیس شد و تا ۱۹۷۲ از سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) تأمین بودجه می‌شد. در جریان اولین سال‌های حیات رادیو اروپای آزاد ، سیا و وزارت امور خارجه آمریکا رهنمودهای سیاستی وسیعی صادر کردند و سیستمی توسعه یافت که در آن سیاست سخن پراکنی از طریق مذاکرات بین سیا ، وزارت امور خارجه و کارکنان این رادیو تعیین می‌شد.
رادیو اروپای آزاد هنوز در اروپا و خاورمیانه حضور فعال دارد و برنامه‌های خود را به مدت هزار ساعت در هفته ، روی امواج کوتاه ، AM ، FM رادیویی و یک وب‌گاه و به ۲۸ زبان زنده دنیا از جمله آلبانیایی ، ارمنی ، عربی ، آذربایجانی ، بوسنیایی ، چچنی ، دری ، قزاقی ، مراکشی ، پشتو ، فارسی ، روسی ، تاجیکی ، ترکمنی ، اوکراینی و رومانیایی ارائه می‌کند.
تاریخچه
پس از تأسیس کمیته ملی اروپای آزاد در سال ۱۹۴۹ در نیویورک ، نیاز به وجود یک ابزار رسانه‌ای احساس می‌شد. از این رو مدیران کمیته اقدام به راه اندازی دفتر مرکزی رادیو اروپای آزاد در مونیخ آلمان کردند. این رادیو نخستین برنامه خود را با موج کوتاه در تاریخ ۴ ژوئیه ۱۹۵۰ روی حوزه چک و اسلواکی مخابره کرد.
رادیو اروپای آزاد از همان ابتدا (تاکنون) بودجه خود را از کنگره آمریکا دریافت می‌کرد و تا سال ۱۹۷۱ کارکنان آن باید حتماً از سوی سازمان سیا گزینش می‌شدند. در حقیقت برنامه‌های این رادیو بخشی از پروژه جنگ روانی سیا را علیه پرده آهنین کمونیسم تشکیل می‌دادند.
موضوع تأمین هزینه‌های رادیو توسط سیا تا سال ۱۹۷۱ یعنی زمانی که اساسنامه سازمان تحت قوانین موسسه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی بازنویسی شد ، افشای عمومی نشده بود.
در سال ۱۹۷۶ ، رادیو اروپای آزاد با یک سازمان مشابه دیگر به نام رادیو آزادی که فعالیت‌های ضد کمونیستی داشت و بودجه‌اش توسط کنگره آمریکا تأمین می‌شد ، ادغام و از آن پس ، رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی (RFE/RL) نام گرفت. گفتنی است رادیو آزادی با ماهیتی کاملاً مشابه در سال ۱۹۵۱ و توسط کمیته آمریکایی موسوم به « آزادی مردم روسیه » تأسیس شده بود.
مقام‌های اتحاد جماهیر شوروی برای مقابله با برنامه‌های این رادیو از هیچ تلاشی فروگذار نبودند که از آن جمله می‌توان به پارازیت انداختن روی امواج اشاره کرد. به علاوه گوش کردن به برنامه‌های این رادیو در اغلب کشورهای کمونیستی شرق اروپا غیرقانونی و با دشواری همراه بود.
مجموعه این تدابیر و اقدام‌ها تا سال ۱۹۸۸ ادامه داشت. در مقابل ، سازمان سیاست گسترش و توسعه فعالیت‌های خود را پیگیری می‌کرد که اجرای برنامه به زبان افغانی در قالب رادیو آزاد افغانستان بین سال‌های ۸۵ تا ۹۳ از آن جمله بود. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در اوایل دهه ۹۰ به کاهش بودجه رادیو منجر شد. مقر مرکزی رادیو در سال ۹۵ به پراگ ، پایتخت جمهوری چک منتقل و از حجم برنامه‌های اروپایی کاسته شد.
در مقابل ، خاورمیانه به صدر دستور کار رادیو منتقل شد. به‌طوری‌که دو سرویس جدید رادیو عراق آزاد (به عربی) و بخش فارسی از سال 1382 شمسی آغاز به کار کردند. یک سال بعد سرویس رادیو کوزوو راه اندازی و در سال ۲۰۰۲ رادیو افغانستان آزاد مجدداً فعالیت خود را سر گرفت. هم‌زمان سرویس فارسی رادیو اروپای آزاد به رادیو فردا تغییر نام یافت.
موقعیت فعلی
در حال حاضر ، رادیو اروپای آزاد / رادیو آزادی به رغم دریافت بودجه از کنگره آمریکا ، با هدف اشاعه و گسترش اصول دموکراسی ، به‌طور مستقل و غیر دولتی و بدون وابستگی به طیف‌های خاص سیاسی برنامه‌های بین‌المللی خود را به مناطق شرق و جنوب شرق اروپا ، روسیه ، قزاقستان ، آسیای میانه ، خاورمیانه و جنوب غربی آسیا مخابره می‌کند.
این رادیو در ۱۹ کشور مختلف دنیا دفتر دارد و علاوه بر پرسنل ثابت و ژورنالیست‌هایی که در این دفترها استقرار یافته‌اند ، از همکاری بیش از ۷۵۰ گزارشگر حق‌التحریری (غیر ثابت) محلی و بومی در کشورهای مختلف بهره می‌گیرد.
این رادیو از سال ۹۶ به این سو ، فعالیت خود را براساس همکاری و مشارکت با ۲۴۰ سازمان مختلف بین‌المللی پایه نهاده و با بهره‌گیری از ابزارهای جدید رسانه‌ای و فناوری ، بر دامنه مخاطبان خود افزوده است.
براساس نظرسنجی رادیو از مخاطبان ، ۵۸ درصد از مجموع شنوندگان از ۱۸ کشور تحت پوشش ، به‌طور مستمر و همیشگی ، شنونده این رادیو هستند. تارنمای اینترنتی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی با ارائه برنامه‌های چند زبانه و چند رسانه‌ای (متن و تصویر و صدا) در افزایش مخاطبان آن تأثیر چشمگیری داشته ، به‌طوری‌که تنها در ماه مارس ۲۰۰۷ صفحات خبری سایت به تقریب ۵/۲۰ میلیون بازدیدکننده داشته‌اند.
در حال حاضر ریاست رادیو بر عهده دکتر « جفری جدمین » است که از ۲ فوریه ۲۰۰۷ به این سمت منصوب شده‌است. وی پیش از آن به عنوان کارشناس امور سیاسی و بین‌الملل در انستیتو امریکن اینتر پرایز فعالیت می‌کرد.
اصول
تمام گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد – رادیو آزادی ملزم به رعایت اصول زیر هستند:
دقت در نشر اخبار
گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، تمام تلاش خود را می‌کنند تا مطالب و اخباری که در بخش‌های مختلف این رسانه منتشر می‌شود بر پایه واقعیات و اطلاعات دقیق باشد. در مواردی که تردید یا اختلاف نظری هست ، مطالب خبری باید با استناد به حداقل دو منبع مستقل تهیه شود.
گزارشگران و خبرنگاران رادیو اروپای آزاد - رادیوآزادی ، اخبار و مطالبی را که منبع آن شایعات و اطلاعات غیرقابل تأیید باشد ، منتشر نمی‌کنند.
هر گونه اشتباه در انتشار وقایع و اخبار به‌سرعت تصحیح خواهد شد.
اصل بی‌طرفی
اطلاعات و اخبار بر اساس چارچوب‌هایی واقعی منتشر می‌شوند که به درک وقایع و موضوعات خبری کمک کنند ، بدون آنکه هیچ خدشه‌ای در انتشار واقعیات یا جانب‌داری درآنها وجود داشته باشد.
گزارشگران و خبرنگاران ما دیدگاه‌های مختلف و متضاد را با دقت و رعایت اصل احترام به تعادل در نشر اطلاعات منتشر می‌کنند. در مواردی که یکی از طرف‌های درگیر در موضوعی از اظهار نظر خودداری می‌کند ، این نکته باید در خبر یا گزارش مربوطه گنجانده شود.
رادیو اروپای آزاد – رادیو آزادی ، از احزاب یا گروه‌های سیاسی حاکم یا مخالف دولت استقلال کامل دارد و به منافع و گروه‌های اقتصادی یا مذهبی در داخل یا خارج از کشورهایی که در پوشش برنامه‌های این رسانه هستند وابسته نیست. این رسانه از دیدگاه‌ها یا منافع ویژه هیچ گروه سیاسی ، اقتصادی یا مذهبی دفاع نمی‌کند.
تحلیل ، تفسیر ، سرمقاله
تمام مطالب این رسانه ، باید دربردارنده توضیحات کافی و سوابق موضوع باشد تا به مخاطبان برای درک اهمیت انتشار هر خبر و عواقب وقایعی که مورد پوشش قرار می‌گیرند کمک کند. روزنامه‌نگاران نباید دیدگاه‌ها یا قضاوت‌های شخصی خود را در گزارش‌های خبری بگنجانند. در مجموع باید از تفسیر پرهیز کرد.
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، برای تحلیل و تفسیر موضوعات به دیدگاه‌های فردی کارشناسان بیرون از این رسانه تکیه می‌کند. مفسران و تحلیل‌گران این رسانه فقط در مواردی بسیار استثنایی مطالب تحلیلی منتشر می‌کنند که آن هم باید با تأیید سردبیر یا یکی از معاونان او منتشر شود.
در تفاسیر یا تحلیل‌هایی که توسط مفسران خارج از کادر این رسانه تهیه می‌شوند باید اصول و استانداردهای حرفه‌ای رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی رعایت شود.
لحن ، زبان متعادل ، اصل احترام
تمام مطالب این رسانه باید با لحن و زبانی ملایم و میانه‌رو تهیه شده و منعکس‌کننده روشی متمدنانه ، مباحثه بر پایه استدلال‌های منطقی و رعایت اصل احترام به حقوق انسانی تمام افراد مورد بحث باشد. در مطالب این رسانه به هیچ وجه نباید موارد توهین‌آمیز به اعتقادات دینی ، فرهنگی یا قومی افراد و گروه‌ها وجود داشته باشد و موازین عمومی احترام و ادب باید رعایت شوند.
در مطالب این رسانه نباید نکات تحریک‌آمیز یا موضوعاتی باشد که می‌توانند تشویق به خشونت تعبیر شوند. حوادث خشونت‌بار یا موضوعات حساسی نظیر آنها باید با رعایت اصل بی‌طرفی ، تعادل و تکیه بر واقعیات گزارش شوند.
پرهیز از تهییج
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، از دموکراسی و اصول حقوق بشر رایج در نظام‌های دموکراتیک دفاع می‌کند ، اما مبلغ سیاست خاص یا مدافع نظام سیاسی یا قانونی خاص نیست و مطالب و جهت‌گیری آن در پوشش خبری نباید در تأیید یا مخالفت با یک نامزد یا گروه انتخاباتی خاص باشد.
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، از حق تمامی مردم برای تعیین سرنوشت سیاسی خویش آن طور که در منشور هلسینکی ، مصوب شورای همکاری و امنیت اروپا ، قید شده دفاع می‌کند. با این حال در مطالب خود نباید از جدایی‌طلبی دفاع کند.
رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، از حق تمامی مردم برای سفر و مهاجرت بر اساس موازین پذیرفته بین‌المللی حمایت می‌کند ، اما مجاز نیست فرار از نظام‌های سیاسی یا مهاجرت را تشویق کند.
موازین اخلاقی
کارکنان و همکاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، باید عالی‌ترین موازین اخلاقی را در رفتار و کار حرفه‌ای خود رعایت کنند. آنها باید در مناسبات خود با گروه‌های سیاسی و اقتصادی یا افراد چه در داخل و چه در خارج از حریم کار خود ، به ویژه اصل پرهیز از تداخل منافع شخصی با کار حرفه‌ای را محترم بشمارند.
کارکنان و همکاران رادیو اروپای آزاد - رادیو آزادی ، به هیچ وجه نباید از موقعیت حرفه‌ای یا نام و اعتبار این رسانه برای پیشبرد منافع شخصی خود سوءاستفاده کنند.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»


EOF