جنگ شاپور دوم با اعراب

جنگ شاپور دوم با اعراب ...
fa.wikipedia.org 07/07/325 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #ارتش، #ایران، #بحرین، #بستان، #خلیج_فارس، #ذوالاکتاف، #ساسانی، #سامان، #سلطنت، #شاپور، #شاپور_دوم، #شهرها، #شکوه، #عراق، #عرب، #عربستان، #فارس، #مسیحیان، #مسیحیت، #نوزاد، #هرمز، #پایتخت، #کارون

جنگ شاپور دوم با اعراب در سال ۳۲۵ با چند قبیله عرب از اعراب عربستان اتفاق افتاد. شاپور دوم قاطعانه تمامی قبیله‌های عرب را شکست داد و اعراب به او لقب « ذو الأکتاف » دادند که احتمالاً به معنی « کسی که شانه‌ها را سوراخ می‌کند » است.
قلعه نخل و رشته‌کوه حجر در سرزمین بحرین

* * * پیش‌زمینه
وقتی که شاپور دوم نوزاد بود ، شاهنشاهی او مورد تاخت و تاز قبایل عرب قرار گرفت که موفق شده بودند تا عمق قلمروهای ساسانی پیشروی کنند و سعی داشتند قسمت‌های جنوبی را تصرف نمایند. اعراب موفق شده بودند سواحل رود کارون را تصرف کنند و سال‌ها در آنچه به تاراج شهرها ، نابود کردن و چپاول شهرها و روستاها می‌پرداختند. این پیروزی‌ها روحیهٔ خوبی به اعراب می‌داد و به آنها امید رسیدن به تیسپون پایتخت شاهنشاهی ساسانی را می‌داد. دلیل این موفقیت‌ها عمدتاً مشاوران بدی بود که از ارتش توانای ساسانی در برابر اعراب استفاده نمی‌کردند. شاپور دوم که از این یورش‌ها آزرده شده بود ، رسماً در تیسپون تاجگذاری کرد ، مشاوران را به کنار راند و ارتشی را سر و سامان داد تا به اعراب حمله کند.
لشگرکشی
شاپور دوم که می‌خواست مهاجمین عرب را درس عبرتی بدهد ، نخستین لشگرکشی که خودش شخصاً در آن رهبری می‌کرد را در برابر اعراب انجام داد. او لشکری از سؤال ایالت پارس جمع کرد. شاپور دوم در ابتدا به قبیله Ayad حمله کرد که در عراق بودند ، آنگاه از خلیج فارس گذشت و به Al-Katt رسید ، که به نواحی ساحلی بحرین و قطر می‌گویند. آنگاه به اعرابی که در حوالی کوه حجر زندگی می‌کردند ، حمله برد.

شاپور دوم یا شاپور بزرگ یا شاپور ذوالاکتاف از ۳۰۹ تا سال ۳۷۹ میلادی ، دهمین پادشاه ساسانی بود. پس از برادرش آذرنرسی برتخت نشست. او پسر هرمز دوم و مدت سلطنت او هفتاد سال بود. او پس از قدرت گرفتن ، اعرابی را که به بخش‌های جنوبی شاهنشاهی ساسانی تاخت آورده بودند ، به شدت تنبیه کرد و امنیت را به مرزهای جنوبی بازگرداند. در دوران او ، ایران در جنگ با روم موفقیت‌های بزرگی به دست آورد. شاهنشاهی او هم‌زمان بود با پذیرش مسیحیت به عنوان دین رسمی در امپراتوری روم. به همین دلیل شاپور مسیحیان ایران را مورد آزاد و اذیت قرار داد. او پادشاهی مقتدر بود و در دوران او شاهنشاهی ساسانی یک دوره رونق و شکوه را تجربه کرد. او از جمله آخرین شاهان ساسانی است که خودشان را از نژاد خدایان می‌انگاشتند. کتیبه‌هایی از او در تاق بستان به یادگار مانده‌است.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

نبرد قادسیه...
fa.wikipedia.org 16/11/636 تاریخ
نبرد قادسیه، نبردی است که در شوال سال ۱۵ هجری قمری برابر با نوامبر ۶۳۶ میلادی میان سپاه خلافت راشدین به فرماندهی سعد بن ابی وقاص و لشکر ایرانشهر به فر...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

تاجگذاری شاپور یکم، دومین شاهنشاه ساسانی ...
fa.wikipedia.org 12/04/240 تاریخ
شاپور یکم، دومین شاهنشاه ایران‌شهر از دودمان ساسانی بود که پس از مرگ پدرش اردشیر بابکان، مؤسس شاهنشاهی، در ۱۲ آوریل ۲۴۰ میلادی به فرمانروایی رسید. وی ...ادامه مطلب»


EOF