داستان نبرد شاهان ایران و شیرهای غران (فیلم)

داستان نبرد شاهان ایران و شیرهای غران (فیلم)...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ تاریخ

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آشور، #ایران، #تیرماه، #خوزستان، #روایت، #شاه، #شاهی، #شیردال، #عراق، #عصر_ایران، #قتل، #مصر، #هخامنشی، #هفت‌تپه

ایران به روایت آثار؛ قسمت شانزدهم: نبرد شاه و شیر
داستان نبرد شاهان ایران و شیرهای غران (فیلم)
نقشی از شاهی باستانی که خنجرش را در قلب شیری فرو کرده. چرا این نقش را حک کرده‌اند؟ ماجرایش را در این قسمت از « ایران به روایت آثار » ببینید.
https://cdn.asriran.com/files/fa/news/1399/4/16/1114536_495.mp4
عصر ایران؛ محسن ظهوری ـ با یک دست شاخ حیوان را گرفته و با دست دیگر خنجر را در قلب او فرو کرده. شیر نر قوی‌جثه نعره می‌زند. بازوی شاه را با پنجه‌اش فشرده اما نمی‌تواند شاخش را از دست او بیرون بیارود. یک پایش را روی ساق پای شاه گذاشته و با دستش به سینه او فشار می‌آورد؛ انگار بخواهد او را از خود دور کند. اما نمی‌تواند؛ هر دو تا ابد به همین صورت مانده‌اند. نقشی است که ۲۵۰۰ سال پیش حک شده تا قدرت پادشاه هخامنشی را به بینندگان نمایش دهد.
داستان این نقش باستانی که را که به نبرد شاه و شیر معروف است ، در این قسمت از « ایران به روایت آثار » ببینید. مجموعه ویدئویی « ایران به روایت آثار » هر هفته شنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها در سایت عصر ایران منتشر می‌شود و قسمت بعدی آن را می‌توانید روز شنبه ۲۱ تیرماه ببینید.
شیر در دنیای باستان نماد قدرت بود. نقش‌مایه‌ای بسیار قدیمی‌تر از هخامنشیان. مثلا نقشی ۶۰۰۰ ساله که در مصر باستان یافت شده و یا تندیسی که از تمدن هوری در عراق امروز به دست آمده و متعلق به حدود ۵۰۰۰ سال پیش است. نقش مُهری از شیر متعلق به دوره عیلامی هم در هفت‌تپه خوزستان یافت شده و حدود ۳۵۰۰ سال قدمت دارد.
شکست شیر به معنای پیروزی بر تمامی قدرت‌ها بود و نقش آن هم شایسته شاهان. نقشی که نشان می‌دهد پادشاه بر حق است و قدرت مطلق از آنِ اوست. به‌خصوص شیری بالدار با شاخی بر سر که قدرتی اهریمنی دارد و به دست شاهی کشته شود که در کمال آرامش با او نبرد می‌کند؛ لباس رزم به تن ندارد و با دشنه‌ای کوتاه به جنگ شیر رفته؛ انگار تلاشی برای این پیروزی نمی‌کند که قدرت او اعطاشده است و خاص.
این دست نقش‌ها را در تخت‌جمشید دیده‌اید در کاخ‌های صدستون و تچر؛ شاهی موجودات افسانه‌ای را شکست می‌دهد؛ گاو و شیردال و شیر و شیر بالدار. موجوداتی تلفیقی‌ که نخستین تصاویر ضبط شده از آن‌ها به مصر و بین‌النهرین برمی‌گردد. مثل نقشی از آشوربانیپال شاه امپراتوری آشور در ۲۶۰۰ سال پیش. نقش‌مایه‌ای بسیار شبیه به آنچه در تخت‌جمشید می‌بینیم. گرچه در مجموعه کاخ عظیم هخامنشی ، امثال جانوران واقعی یا افسانه‌ای که از پادشاه شکست خورده‌اند ، بر بالای سرستون‌ها نگهدارنده سقف کاخ پادشاه شده‌اند.
شاه هخامنشی عظمت خود را اینطور به دیگران نشان می‌داد. با نقوشی معنادار و رعب‌انگیز که حجاران هنرمندانه آن را بر سنگ می‌تراشیدند تا چشم بینندگان خیره شود. آن‌طور که پژوهشگران با بررسی نقوش و محل آن‌ها در تخت‌جمشید دریافته‌اند ، خشایارشا در دوره دوم حکمرانی خود یعنی پس از شکست از یونانیان به ساخت این نقوش بیشتر علاقه پیدا کرده. اینکه از درون کاخ خود ، اقتدارش را به نمایش بگذارد. گرچه این اقتدار برای اطرافیانش آن‌چنان رعب‌آور نبود؛ چرا که او را شبی در خواب و در تخت‌خوابش به قتل رساندند.
---نقشی از شاهی باستانی که خنجرش را در قلب شیری فرو کرده. چرا این نقش را حک کرده‌اند؟ ماجرایش را در این قسمت از « ایران به روایت آثار » ببینید. ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

کوروش کبیر و ذوالقرنین به روایت سایت دانشجو ...
daneshju.ir ۱۳۹۳/۱۲/۰۲ مردم
کوروش کبیر و ذوالقرنین به روایت سایت دانشجو | سایت علمی دانشجویان ایران کوتاه از کوروش کبیر کوروش کبیر (سایروس) فرزند کمبوجیه، شاه پارس و فرزند ماندان...ادامه مطلب»

اصغر قاتل اعدام شد...
1host2u.com 27/06/1934 تاریخ
بامداد ششم تیرماه ۱۳۱۳، علی‌اصغر بروجردی، قاتل مشهور زنجیره‌ای که مطابق قانون محکوم به اعدام شده بود، در میدان سپه تهران در برابر ادارۀ کل نظمیه به دا...ادامه مطلب»


EOF