افشای طرح کودتای نوژه

افشای طرح کودتای نوژه...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۴/۱۸ تاریخ

کلیدواژه ها:#آفتاب، #آیت_الله، #آیت_الله_خمینی، #ابراهیم_یزدی، #اجتماع، #ارتباط، #ارتش، #اسلامی، #الله، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #انقلاب_ایران، #ایران، #ایران_بزرگ، #ایرانی، #بختیار، #بمباران، #بنی_صدر، #بهارستان، #بهشتی، #تاریخ، #ترور، #ترکیه، #تهران، #توده، #تیرماه، #جبهه_ملی، #جبهه_ملی_ایران، #جماران، #جمهوری_اسلامی، #حزب_توده، #حزب_توده_ایران، #حزب_جمهوری_اسلامی، #حضرت، #خانه، #خبر، #خلخالی، #خمینی، #دریایی، #دولت، #دیوان، #رادیو، #رادیو_ایران، #رادیو_تهران، #رفسنجانی، #روایت، #روحانی، #سعید_حجاریان، #سند، #سپاه، #سپهبد، #سیاست، #شاپور، #شاپور_بختیار، #شرع، #شریعتمداری، #شورای_انقلاب، #شورای_انقلاب_اسلامی، #شورای_انقلاب_اسلامی_ایران، #شوروی، #صادق_قطب‌زاده، #عراق، #فرانسوی، #فرودگاه_مهرآباد، #قطب‌زاده، #قیام، #لبنانی، #لیبیایی، #مجلس، #محمد_بهشتی، #محمد_محمدی، #مردم، #مرز، #مهرآباد، #نظامی، #نوژه، #نیروی_هوایی_ایران، #هاشمی، #هاشمی_رفسنجانی، #همدان، #وزیر، #پارک_لاله، #پاریس، #پاسداران، #پایگاه_هوایی_شاهرخی، #کبودراهنگ، #کشف، #کودتا، #کودتای_نوژه، #یزدی

کودتای نقاب (با سرواژه « نجات قیام ایران بزرگ » ) که بعدها به نام کودتای نوژه معروف شد حرکت نظامی بود که چندی پس از به قدرت رسیدن نظام جمهوری اسلامی در ایران ، توسط تنی چند از افسران ارتش شاهنشاهی ایران و با تمرکز افسران نیروی هوایی شاهنشاهی برای بازگرداندن شاپور بختیار و حذف سید روح‌الله خمینی و نابودی نظام نوپای جمهوری اسلامی ، طرح‌ریزی شده بود.
برنامهٔ کودتا
برنامه در ۱۸ تیر ماه ۱۳۵۹ (۹ ژوئیه ۱۹۸۰) با دستگیری و کشته‌شدن تعدادی از عوامل آن فاش شد. پایگاه هوایی شاهرخی (حر) در نزدیکی شهر کبودراهنگ استان همدان مرکز فرماندهی آن بود. فرماندهی کل کودتا به‌دست سپهبد سعید مهدیون (فرمانده سابق نیروی هوایی ایران) و رهبری قسمت نیروی هوایی این کودتا برعهدهٔ سرتیپ خلبان رئیس آکروجت شاهنشاهی آیت محققی بود که نباید او را با سپهبد احمدعلی محققی آخرین فرمانده ژاندارمری کل کشور شاهنشاهی اشتباه گرفت. هدف نخست کودتا حملهٔ هوایی به منزل روح‌الله خمینی در تهران و از بین بردن وی و سپس حمله به برج مراقبت فرودگاه مهرآباد ذکر می‌شود و سپس شکسته شدن دیوار صوتی توسط هواپیماهای در دستان کودتاگران که برتری نظامی آن‌ها را به رخ مردم بکشد. همچنین قرار بود ساختمان مجلس و مراکز رادیو و تلویزیون تسخیر و بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی بازداشت شوند.
افشای کودتا
برخی وجوه ماجرای کودتای نوژه همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی‌مانده و دربارهٔ تعداد افراد دستگیر شده و تعداد نفرات اعدام شده آمار دقیقی وجود ندارد. در رابطه با نقش برخی روحانیون مانند محمدکاظم شریعتمداری در حمایت از کودتا هم سند مطمئنی در دست نیست. نقش کشورهای خارجی در طرح کودتا نیز همچنان جای سؤال دارد. در این میان ، طریق لو رفتن کودتای نوژه نیز نامشخص و مبهم است.
رادیو ایران در روز پنجشنبه ۱۰ ژوئیه ۱۹۸۰ گزارشی مبنی بر خنثی شدن کودتایی که هدف آن به‌دست گرفتن پایگاه‌های نظامی کشور و حمله به مراکز استراتژیک و خانهٔ خمینی داشت اشاره کرد. این سومین نقشهٔ کودتایی بود که توسط دولت بنی صدر در چند ماه گذشته خنثی شد.
حزب جمهوری اسلامی ، در آن زمان در تلاش بود تا این کودتا را به حزب جبهه ملی ایران که بختیار هم در آن در گذشته عضو بود نسبت دهد. اما جبهه ملی از بروز کودتایی دیگر که قلم‌ها را می‌شکند و حزب‌ها را نابود می‌کند در روزنامهٔ خود خبر می‌داد.
روایت‌های گوناگون از فاش شدن کودتا
مارک گازیوروسکی ، پژوهشگر و تاریخ پژوهش در مسائل ایران ، در مقاله‌ای با عنوان « طرح نوژه و سیاست ایران » نوشت که با وجود اسناد و گفتگوهای شخصی او با برخی از طرفین درگیر ، اینکه « چگونه مقامات ایران از جزئیات کلی این کودتا آگاه شدند » هنوز کاملاً مشخص نیست. روایت‌های مختلفی از افشای کودتا وجود دارد. در اینجا به چند روایت از لو رفتن کودتا اشاره می‌شود:
روایت هاشم صباغیان
به گفتهٔ هاشم صباغیان قابل قبول‌ترین روایت ، آگاهی کاگ‌ب ، سازمان اطلاعات شوروی از برنامه‌ریزی برای انجام کودتا در ایران و مطلع شدن مقامات اطلاعاتی ایران توسط آنان بود. طبق شنیده‌های او ، عوامل کاگ‌ب نه‌تنها مسئولان سازمان اطلاعات و امنیت کشور را در جریان جزئیات کودتا قرار دادند ، بلکه حتی آنان را به یکی از مخفیگاه‌های کودتاگران که در آن جلساتشان را تشکیل می‌دادند ، هدایت کردند.
روایت حزب توده
محمدعلی عمویی ، از اعضای سازمان افسری حزب توده ایران معتقد است که حزب توده « اطلاعات ارزشمندی » را به مسئولان ایران گزارش می‌داد. از جمله این اطلاعات ، طرح کودتای نوژه بود. او خاطرنشان کرد که حزب تمایل داشت اطلاعات را مستقیم به رهبر انقلاب ، خمینی ، بدهد. به گفته عمویی ، او با نام مستعار تبریزی مستقیماً به جماران می‌رفته و با حمید انصاری ، « محافظ شخص آقای خمینی » دیدار می‌کرد.
روایت هادی خسروشاهی
هادی خسروشاهی ، نماینده وقت خمینی در « وزارت ارشاد ملی » طی گفتگویی ادعا کرد که کیانوری طرح کودتا را به او اطلاع داده بود.
« در چند مورد که خبر حساس و مهم بود ، آقای کیانوری یا آقای محمدعلی عمویی یا آقای ابوعبدالله خبر را می‌آوردند که معمولاً در نامه‌ای با مهر رسمی حزب توده یا امضای دبیر اول آن ، آقای کیانوری بود… آقای کیانوری به دفتر من آمد و گزارش و تاریخ و محل اجتماع افسران در پارک لاله ، بمباران جماران و غیره را به من داد. »
آقای خسروشاهی می‌گوید که این خبر را به احمد خمینی منتقل کرده‌است.
روایت محمد ری‌شهری
محمد محمدی ری‌شهری ، حاکم شرع وقت دادگاه‌های انقلاب اسلامی ارتش که محاکمه افسران دخیل در کودتا را عهده‌دار بود ، در کتاب خاطرات خود به ماجرای نوژه می‌پردازد. به گفته او ، « نزدیک غروب آفتاب روز ۱۷/۴/۱۳۵۹ ، آقای سعید حجاریان که با کمیته اداره دوم ارتش همکاری داشت به دفترم آمد و هیجان‌زده گفت کار خصوصی دارم. ظاهراً چند نفر در دفتر بودند ، به من نزدیک شد و گفت: امشب قرار است کودتا شود. » هرچند در سایت « تاریخ ایرانی » روایت دیگری از ری‌شهری موجود است که طبق آن او « نقطه عطف کشف این کودتا را صحبت میان دو نفر در تاکسی می‌داند که پس از آن تحقیق و کشف شبکه‌ای به نام « نقاب » در تیپ ۶۵ نوهد و در نتیجه دستگیری ۱۳ نفر در این رابطه رخ می‌دهد. » به گفتهٔ محمد ری‌شهری رئیس دادگاه حدود ۶۰۰ نفر در رابطه با این کودتا در سراسر ایران دستگیر شدند که ۵۰۰ نفر از آن‌ها از نیروهای نظامی بودند. دستگیرشدگان به رابطه با آمریکا ، اسرائیل و عراق متهم شده‌اند.
روایت سعید حجاریان
سعید حجاریان ، که به گفته خود پس از دستگیری افسران کودتاچی ، « مسئولیت مدیریت بازجویی » را داشت ، گفته‌است که سه روز مانده به کودتا ، چند نفر از افسران خبر کودتا را لو دادند. « ما در ستاد مشترک ستاد خنثی‌سازی تشکیل دادیم و ترکیبی از سپاه و کمیته ستاد مشترک و کمیته بهارستان در این ستاد حضور داشتند و عملیات دستگیری‌ها را هم سپاه عهده‌دار شد. شب کودتا به آقای ری‌شهری گفتم که می‌خواهد کودتا شود. »
او همچنین در گفتگویی در برابر این پرسش که چه کسی خبر کودتا را به او داد گفت: « توده‌ای‌ها اطلاع داده بودند… توده فقط از یک بخش کودتا که شاخه سیاسی‌اش بود… اطلاع داشتند. آن‌ها مثلاً در یکی از زیرشاخه‌ها منبع داشتند و اخبار جلسات آن‌ها را می‌دادند. »
روایت ابوالحسن بنی‌صدر
ابوالحسن بنی‌صدر ، رئیس‌جمهور وقت ، اما روایت دیگری از لو رفتن کودتا به دست می‌دهد. او معتقد است به دو روش به اطلاعات دست یافت.
به گفته او ، خیلی قبل از کودتا « ذوالفقاری ، فرمانده وقت حفاظت در ریاست جمهوری ، یک شعاری را به خط شخصی به نام محمدمهدی حیدری شناسایی کرده بود. » اطلاعات ارتش او را تحت تعقیب قرار داد و گردانندگان کودتا را شناسایی کرد. جواد فکوری ، فرمانده وقت نیروی هوایی ، مأمور شده بود تا از طریق نیروی هوایی پیگیر شود. دوم اینکه همسر یک خلبان یا یکی از افراد نیروی هوایی به مجلس رفته بود و به ابراهیم یزدی و علی خامنه‌ای گفته بود شوهرش در جلساتی شرکت می‌کند. آن‌ها به او می‌گویند که به دفتر ریاست جمهوری برود. آقای بنی‌صدر نقل می‌کند که آن خانم همان حرف را در دفتر رئیس‌جمهور هم زده بود. به گفته بنی‌صدر ، اطلاعات ارتش پیگیر ماجرا بود اما اطلاعات سپاه نیز از طریقی که او اطلاع ندارد ، از موضوع کودتا باخبر شده بود. به نظر او گروهی از اطلاعات سپاه با خود آیت الله خمینی در ارتباط بودند. به گفته آقای بنی‌صدر ، قرار بود خود ارتش علیه کودتا وارد عمل شود نه سپاه.
روایت محسن رضایی
محسن رضایی ماجرای لو رفتن کودتا را در یادداشتی با عنوان « کودتا و شیر مادر » شرح داده‌است. به گفته او ، در آن زمان او مسئول اطلاعات سپاه بود.
« اوایل تیرماه سال ۱۳۵۹ در خیابان ایران به دیدار رهبر انقلاب که در آن زمان نماینده حضرت در ارتش بودند ، رفتم. به ایشان گفتم که اطلاعات ما رد و خط یک کودتا را در ارتش پیدا کرده‌است… کودتا قطعی است ولی زمان شروع و نقطه آغاز را هنوز کشف نکرده‌ایم » به نوشته رضایی ، پس از مدتی آقای خامنه‌ای به او تلفن زد و گفت خلبانی اینجاست که مشابه حرف رضایی را می‌زند. « سریع خودتان را برسانید منزل ما ببینید موضوع از چه قرار است. رفتم و با یک خلبان جوان روبرو شدم. همان چند جمله اول را که گفت فهمیدم حلقه گمشده ما پیدا شده‌است. »
آن خلبان به رضایی گفته بود وقتی مادرش از قصد پسرش در شرکت در کودتا آگاه می‌شود به او می‌گوید: « شیرم را حرامت می‌کنم ، اگر سریعاً پیش نروی و ماجرا را به ایشان نگویی. » خلبان هم به منزل آقای خامنه‌ای رفت و ماجرا برای او بازگو کرد.
روایت سید علی خامنه‌ای
برخی منابع در جمهوری اسلامی روایت آقای خامنه‌ای را رسمی می‌دانند. در کتاب خاطرات ری‌شهری و کتاب « کودتای نوژه » نوشته عبدالله شهبازی نقل‌قول او ذکر شده‌است.
آقای خامنه‌ای تعریف می‌کند که « شبی حدود اذان صبح ، دیدم در منزل ما را می‌زنند ، بشدت هم می‌زدند ، من از خواب بیدار شدم ، یکی از خلبانانی که قرار بود در مرحله اول خانه آیت‌الله خمینی را بمباران کنند ، دچار عذاب وجدان شده و آمده و می‌گوید با شما یک کار واجب دارد… گفت: کار واجبی دارم و فقط به خودتان می‌گویم. گفت: کودتایی قرار است انجام شود. » آقای خامنه‌ای نقل می‌کند که خلبان به او گفته کودتا قرار است « امشب » یا « فردا شب » صورت بگیرد. چون اکبر هاشمی رفسنجانی آن شب در منزل آقای خامنه‌ای بود ، ماجرا را برای او نیز نقل می‌کند و به محسن رضایی تلفن می‌کند که فوراً به منزل او برود.
روایت اکبر هاشمی رفسنجانی
اکبر هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود نقل می‌کند که حدود یک ماه و نیم قبل از کودتا « به ما اطلاع داده شد که عوامل بختیار در ایران و شبکه نظامی و تبلیغاتی بر سرعت فعالیت‌هایشان افزوده‌اند. » او این مسئله را در شورای انقلاب اسلامی ایران طرح کرد. « معلوم شد که بنی‌صدر هم از کانال دیگری مطلع شده‌است. قرار شد که تحقیق کنیم. شورای انقلاب سپاه را مسئول کرد که به همراه نیروهای مخصوصی از ارتش این جریان را تعقیب کند. » او اضافه می‌کند با دستگیری عده‌ای ، برنامه آن‌ها « به هم خورد… معلوم شد طرح کودتا آماده شده و قرار است از یکی از پایگاه‌های هوایی تهران اجرا شود. خیلی زود معلوم شد که دوباره این طرح به تأخیر افتاده‌است. »
روایت نقاب
بنا به نوشته گازیوروسکی ، رهبران بازمانده « نقاب » با تحقیق در شکست کودتا دریافتند که دو نفر از افراد گروه بدون اجازه کمیته نقاب در ساعات اولیه شامگاه ۹ ژوئیه با بختیار و یکی از اعضای گروه در پاریس تلفنی تماس می‌گیرند و از زمان و مکان طرح اطلاعات می‌دهند. در حالی که کمیته نقاب قرار نبود که تا زمان وقوع عملیات با بختیار تماس بگیرد.
آقای بنی‌صدر هم نقل می‌کند که تعجب آن بود که چطور برخی از افراد کودتاگر به راحتی و « باز » گزارش‌های خود را از طریق تلفن به پاریس ارسال می‌کردند.
به نظر رهبران نقاب ، یکی از دریافت‌کنندگان این تلفن‌ها این اطلاعات را به شخص دیگری می‌دهد و آن شخص بدون اطلاع او ، ماجرا را به دولت ایران گزارش می‌دهد.
وقایع پس از کودتا
موضع سید روح‌الله خمینی
درست یک روز پس از روشن شدن کودتا ، روح‌الله خمینی در مصاحبه‌ای آمریکا و شوروی را به طرح کودتایی علیه وی متهم کرد.
اعتراف
دو روز پس از کودتا دو تیمسار بلندپایه دستگیر شدند. این دو به نام‌های سعید مهدیون فرمانده سابق نیروی هوایی و آیت محققی ، در بازجویی‌ها به همکاری خود با بختیار اعتراف کردند و هردو اعدام شدند.
پناهندگی دو افسر به ترکیه
خبرگزاری‌های ترکیه پس از این اتفاق گزارش دادند ، که ۲ افسر ایرانی با هلیکوپتری به ترکیه رفته و در آنجا درخواست پناهندگی سیاسی کرده‌اند. آن‌ها خواهان رفتن به آمریکا بودند. ارتباط این دو با کودتا مشخص نبود. ایران در ۱۷ ژوئیه درخواست بازگرداندن این افراد را به ایران تسلیم مقام‌های ترکیه کرد. ترکیه تصریح کرد که هلیکوپتر را در اسرع وقت به ایران بازپس می‌دهد ، ولی ارجاع این افراد را مشروط به رسیدگی به درخواست‌های این کشور از ایران کرد.
بسته شدن مرزها
به دستور شورای انقلاب ایران ، تمامی مرزهای زمینی ، هوایی و دریایی کشور برای جلوگیری از فرار کودتاگران بسته شد. این اقدام پس از پخش خبری در رادیو مبنی بر ممنوع بودن خروج از مرز برای یک هفته و برای جلوگیری از سردرگمی مردم انجام گرفته‌شده بود. بر اساس بخشنامهٔ شورای انقلاب هواپیماهای به مقصد ایران می‌توانند در ایران بنشینند ولی تا ۴۸ ساعت باید در ایران بمانند.
دادگاه متهمان
محمد بهشتی رئیس دیوان عالی کشور از محاکمهٔ متهمان در چند روز پس از ۱۷ ژوئیه ۱۹۸۰ خبر داد و این که عده‌ای از آن‌ها به اعدام محکوم خواهند شد. در عین حال دادگاه انقلاب به ریاست یک روحانی ، به احتمال زیاد صادق خلخالی به این پرونده رسیدگی خواهد کرد. دفتر رئیس‌جمهور اما از محاکمهٔ یک گروه چندنفره از سران کودتا خبر داد و به سرنوشت بقیهٔ ۳۰۰ دستگیرشده اشاره‌ای نکرد.
در اولین گروه از اعدام‌ها ، در ۲۰ ژوئیه ۱۹۸۰–۹ روز پس از اعلام کشف این کودتا- ، ۵ نفر از درجه‌داران ارتش که در زندان به سر می‌بردند ، در دادگاهی غیرعلنی محکوم شده و اعدام شدند. این ۵ تن ، تیمسار سرتیپ آیت محققی (یکی از طراحان اصلی) ، سروان بیژن ایران‌نژاد ، سرگرد فرخزاد جهانگیری ، استوار محمد مالکی و همافر یوسف پوررضایی نام داشتند.
در نهایت ۱۲۱ نفر از دستگیرشدگان در دادگاه انقلاب به حکم محمد ری‌شهری اعدام شدند.
ترور بختیار در پاریس
گروه سه نفری از تروریست‌های سوری (محمد لوهای) ، لبنانی (انیس نقاش) و لیبیایی با پوشش خبرنگار وارد اقامت‌خانهٔ بختیار شده و شروع به تیراندازی می‌کنند. در این تیراندازی یکی از همسایگان ایرانی خانهٔ وی و یکی از پلیسان محافظ وی کشته می‌شوند ولی به خود شاپور بختیار آسیبی وارد نمی‌شود. رادیو تهران ترورکنندگان را گروه پاسداران انقلاب اسلامی می‌نامند که علت ترور بختیار را شرکت وی در کودتا و همچنین دیگر مشکلات کشور می‌دانند. انیس نقاش در روزهای بعد اعتراف کرد ، که از مقام‌هایی در ایران که سمت آن‌ها را نمی‌دانست ، برای انجام این ترور ، پول و امکانات دریافت کرده‌است. وزیر خارجهٔ وقت ایران صادق قطب‌زاده رابطهٔ این ترور با دولت ایران را قویاً رد کرد و خواهان مذاکره با طرف فرانسوی خود شد.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
افشای کودتا نوژه ...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۴/۲۰ تاریخ
کودتای نوژه برای بازگردانی شاپور بختیار به ایران و حذف سید روح‌الله خمینی و نابودی جمهوری اسلامی لو رفت و با شکست روبرو شد. کودتای نقاب کودتایی بود که...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

تاریخ ایرانی - ناگفته‌هایی از نقش حزب توده در افشای عملیات طبس و کودتا...
tarikhirani.ir ۱۳۵۹/۰۴/۱۸ تاریخ
تاریخ ایرانی: چند روز پس از انتشار گفت‌وگوی محمدعلی عمویی، از اعضای برجسته حزب توده ایران با «تاریخ ایرانی» که در آن برای تصریح کرد خبر کودتای نوژه د...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»


EOF