تظاهرات بزرگ به سازماندهی حزب توده در اعتراض به ورود آوِرِل هریمن فرستاده دولت ایالات متحده آمریکا به ایران

تظاهرات بزرگ به سازماندهی حزب توده در اعتراض به ورود آوِرِل هریمن فرستاده دولت ایالات متحده آمریکا به ایران...
fa.wikipedia.org 14/07/1951 تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آورل_هریمن، #ارتش، #اروپا، #اعتراض، #انگلیسی، #ایالات_متحده، #ایران، #بازرگان، #بازرگانی، #بریتانیا، #تاریخ، #ترومن، #تظاهرات، #تهران، #توده، #حزب_توده، #حزب_دموکرات، #دولت، #روزولت، #سفیر، #شوروی، #فرماندار، #لیندن_جانسون، #مجلس، #محمد_مصدق، #مصدق، #نخست_وزیر، #نمایندگان، #نیویورک، #وزیر، #کندی

در اعتراض به ورود آوِرِل هریمن فرستاده دولت ایالات متحده آمریکا به ایران ، تظاهرات بزرگی به سازماندهی حزب توده در تهران ، به وقوع پیوست. با دخالت نیروهای ارتش و هواداران سرلشکر حسن بقایی (رئیس اداره شهربانی وقت) و سرکوب تظاهرات ، بیش از ۲۰ تن کشته و ۲۵۰ نفر زخمی شدند که موجب برکناری فوری بقایی توسط محمد مصدق نخست‌وزیر وقت شد.
سن بقایی از سرلشکران دورهٔ نخست‌وزیری محمد مصدق بود. وی در جریان تظاهرات حزب توده در تاریخ ۲۳ تیر در سال ۱۳۳۰ خورشیدی مصادف با ۱۴ ژوئیه ۱۹۵۱ که در شهر تهران برگزار گردید ، به جهت امکان تسخیر مجلس و به خطر افتادن جان نمایندگان دستور تیراندازی به سوی تظاهرکنندگان را صادر کرد و به همین دلیل محمد مصدق نخست وزیر فوراً وی را از ریاست شهربانی برکنار کرد و برای مجازات تحویل مقامات قضایی داد.
سرلشکر حسن بقایی ، چهار روز پیش از انجام تظاهرات ، از ریاست دادرسی ارتش شاهنشاهی به ریاست شهربانی کل منصوب شده بود.
ویلیام آورل هریمن (به انگلیسی: William Averell Harriman) (زادهٔ ۱۵ نوامبر ۱۸۹۱ - مرگ ۲۶ ژوئیه ۱۹۸۶) ، بازرگان ، دیپلمات ارشد و سیاستمدار عضو حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا بود.
وی در روزگار ریاست جمهوری هری ترومن وزیر بازرگانی ، فرماندار نیویورک ، فرستادهٔ ویژهٔ فرانکلین روزولت در اروپا و سفیر آمریکا در اتحاد شوروی و بریتانیا در زمان او بود. هریمن پست‌های چندی نیز در زمان ریاست جمهوری کندی و لیندن جانسون داشت.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

بلواي نان در دسامبر ١٩٤٢ / آذر ١٣٢١ در تهران ...
parseed.ir 08/12/1942 تاریخ
شورش نان اشاره به خیزش و اعتراض مردم تهران نسبت به قحطی مرگباری است که ۱۷ آذر سال ۱۳۲۱ نقطه اوج آن بود. گروهی از مردم به مجلس شورای ملی ریختند و تنی چ...ادامه مطلب»

قیام مردم در حمایت از نهضت ملی ایران ...
1host2u.com 21/07/1952 تاریخ
اصطلاح ۳۰ تیر در فرهنگ سیاسی اخیر ایران به وقایعی اشاره دارد که در تیرماه ۱۳۳۱ در زمان نخست‌وزیری دکتر محمد مصدق در سراسر ایران رخ داد. پیشینه انتخاب...ادامه مطلب»


EOF