نبرد اوپیس

نبرد اوپیس ...
1host2u.com 25/09/539ق‌م تاریخ

کلیدواژه ها:#اپیس، #اکد، #ایران، #بابل، #بغداد، #تاریخ، #دجله، #روایت، #زاگرس، #سپاه، #سپتامبر، #فرات، #فرماندار، #هرودوت، #پارسی، #کوروش_بزرگ، #یونانی

نبرد اوپیس یکی از نبردهای کوروش بزرگ بود که در سپتامبر ۵۳۹ پیش از میلاد رخ داد ، این نبرد باعث ضمیمه شدن امپراتوری بابل نو به خاک هخامنشیان شد. مکان دقیق این نبرد شهر اُپیس بر روی رودخانهٔ دجله در ۸۰ کیلومتری بغداد امروزی بوده‌است ، تصور می‌شود برای رسیدن به اپیس باید از رودخانه عبور می‌کردند ، کسنوفون مورخ یونانی یک پل در آن‌جا برای عبور را توصیف می‌کند.
عملیات
مهم‌ترین شخصیت بابلی که به ایران پناهنده شده بود ، اوگبارو یا گوبارو (به یوانی گوبریاس) فرماندار گوتیوم در زاگرس بود. کوروش و متحد تازه اش برای حمله به بابل می‌بایست دیوار ماد را دور می‌زدند که از سیپار بر کنار فرات تا اوپیس بر کنار دجله کشیده شده بود و درازای آن تقریباً ۳۸ کیلومتر بود. ممکن است کوروش دجله را فقط از سوی جنوب اوپیس دور زده باشد. نظر اسمیت این است که مسیر دجله ، پیش از حمله به اوپیس ، تغییر داده شده بود. برابر رویدادنامه نبونعید ، در ماه سپتامبر بود که کوروش « در اوپیس ، بر روی دجله ، با سپاه اکد نبرد کرد. » ایرانیان در دهم اکتبر « بدون جنگ » قادر به فتح سیپار شدند.
تاریخ نگاری
مهمترین منبع تاریخی این نبرد ، رویدادنامه نبونعید که بخشی از مجموعه رویدادنامه بابلی است و تاریخ بابل باستان را روایت می کند. اطلاعات اندکی نیز از طریق استوانه کوروش به دست آمده است. اطلاعات بیشتر توسط تاریخ نگاران یونانی ، هرودوت و کسنوفون ، فراهم شده است. البته ، هیچ یک از این نامی از این نبرد نبرده اند و اطلاعات آنها تفاوت بسیاری با روایت منابع بابلی و پارسی دارد. تاریخ پژوهان ترجیح می دهند که بر اساس رویدادنامه نبونعید که معاصر زمان نبرد بوده است ، آن را روایت کنند. این رویدادنامه بر حوادث امپراتوری بابل نو متمرکز است و اطلاعات اندکی درباره رویدادهای پیرامون آن به دست می دهد. هرچند شرح حوادث سال ۵۳۹ پیش از میلاد به طور دست نخورده در اختیار است ، اما اطلاعات کمی درباره فعالیت های کوروش پیش از این سال ارائه کرده است. همچنین ، به جهت فقدان اطلاعات سال های ۵۴۷ تا ۵۳۹ پیش از میلاد ، عملاً ، ارزش اطلاعات سال ۵۳۹ کاهش می یابد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جنگ‌های ایران و یونان: تصرف تنگه ترموپیل توسط ارتش ایران ...
1host2u.com 20/08/480ق‌م تاریخ
نبرد ترموپیل در (۴۸۰ پیش از میلاد) نام اولین جنگ از دومین دورهٔ جنگهای ایران و یونان در زمان خشایارشا است که بین ارتش شهرهای متحد شدهٔ یونان به فرماند...ادامه مطلب»

چرا فردوسی و شاهنامه ی او در جهان بی همتاست ؟ ...
shahnamehpajohan.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ هنر
مرتضی ثاقب فر چکیده : انگیزه در نوشتن این جستار (مقاله) اظهار نظری است که در نشستی ، از دو زبان شناس گرامی ایرانی شنیدم که این سخن را که « فردوسی آفری...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی شاه صفی یکم ...
1host2u.com 28/01/1629 تاریخ
شاه صفی یکم (زاده ۱۶۱۱ - درگذشته ۱۲ مه ۱۶۴۲) ششمین پادشاه صفوی ایران است که از ۱۰۰۷ تا ۱۰۲۱ خورشیدی، (۱۶۲۹ تا ۱۶۴۲ میلادی یا ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲هجری قمری) به...ادامه مطلب»

روز ۷ آبان (۲۹ اکتبر) روز کوروش کبیر...
khabareno.com ۱۳۹۲/۰۸/۰۷ اخبار
روز ۷ آبان (۲۹ اکتبر) که تاریخ نویسان آن را روز ورود کوروش به بابل و صدور منشور کوروش می‌دانند به پیشنهاد سازمان بین‌المللی نجات پاسارگاد٬ روز کوروش ک...ادامه مطلب»


EOF