ترور فریدون فرخزاد در آلمان

ترور فریدون فرخزاد در آلمان ...
parseed.ir ۱۳۷۱/۰۵/۱۷ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آزادی، #آفتاب، #آلمان، #آلمان_غربی، #آلمانی، #آلپ، #آواز، #استبداد، #اسلامی، #امامی، #انقلاب، #ایران، #ایرانی، #ایرج، #بغداد، #تاریخ، #ترور، #ترکیه، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #خبر، #رادیو، #رادیو_فردا، #رشت، #رفسنجانی، #زائر، #زندانی_سیاسی، #شهرداری، #شهریار، #طراحی، #عراق، #غربی، #فرهاد، #فرود، #فروهر، #فریدون، #قتل، #قتل‌های_زنجیره‌ای، #مجاهدین، #مجاهدین_خلق، #مرداد، #من_و_تو، #میرزا، #هاشمی، #هاشمی_رفسنجانی، #هامبورگ، #هواپیمایی، #هوشنگ، #هویدا، #وزارت_اطلاعات، #وین، #پرده، #پروانه_فروهر، #ژانویه، #کشف، #کیهان، #گور

وی در ۱۶ مرداد ۱۳۷۱ (۷ اوت سال ۱۹۹۲) در محل سکونتش در شهر بن بر اثر ضربات چاقو به قتل رسید. به گزارش روزنامه ی آلمانی قاتلین تنها در دهان وی ٬ سی و هفت ضربه ی کارد آشپرخانه فرود آوردند و جسد مثله شده ی او در حالی کشف شد که کاردی در کتف او وجود داشت. » .
هفتصد مارک قرض بانکی ، چند ماه اجارهٔ عقب‌مانده و خاک‌سپاری غریبانهٔ جسد سلاخی‌شدهٔ فرخزاد در « گوری رایگان در شهر بن » ، انزوای هنرمند پرآوازه‌ای چون او را تصویر و برخورد بی‌رحمانهٔ جامعهٔ تبعیدی ایرانیان با او را نشان می‌دهد.
قتل او به عوامل جمهوری اسلامی ایران نسبت داده شده‌است. از آنجا که پروندهٔ قتل‌های زنجیره‌ای ایران پیگیری نشد ، عاملان و آمران این قتل نیز مشخص نشدند.
گمانه‌های بسیاری دربارهٔ دلایل قتل فریدون فرخزاد وجود دارد. از جمله میرزا آقا عسگری (مانی) که کتاب « خنیاگر در خون » دربارهٔ فرخزاد ، به قلم او منتشر شده ، انتقادهای عیان فریدون فرخزاد از استبداد سیاسی و مذهبی حاکم بر ایران را از انگیزه‌های قاتلان می‌داند و تأکید می‌کند « جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد. »
ایرج مصداقی ، فعال سیاسی و زندانی سیاسی سابق ، نیز در گفتگویی که به مناسبت نوزدهمین سالگرد درگذشت فریدون فرخزاد با رادیو فردا انجام داد ، گفت به باور او کشته‌شدن فرخزاد « قطعاً به دست عوامل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی » انجام شده بود. مصداقی برای دفاع از نظریهٔ خود قتل‌های زنجیره‌ای انجام‌شده در ایران را مثال می‌آورد و تأکید می‌کند در این شکل قتل‌ها ، عوامل اطلاعاتی قربانی را به اصطلاح رایج میان خود « کاردی » می‌کردند ، اتفاقی که دقیقاً در مورد فرخزاد نیز انجام شد و الگوی قتل بسیاری از مخالفان دیگر از جمله « داریوش و پروانه فروهر و کوروش آریامنش (رضا مظلومان) و… » در این مورد نیز تکرار شد.
اکبر خوش کوشک ، از مهره‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی ، در مصاحبه‌ای با روزنامه قانون قتل فریدون فرخزاد را به علیرضا نوری‌زاده نسبت می‌دهد. وی در قسمتی از مصاحبه‌اش به این نکته اشاره می‌کند که فرخزاد قصد داشت به ایران برگردد و نوری‌زاده از این موضوع مطلع بوده‌است و با توجه به مدارکی که در دست دارد می‌تواند اثبات کند این قتل با همدستی این اپوزیسیون ایران صورت گرفته‌است. وی در بخشی از مصاحبه خود خطاب به نوری‌زاده می‌گوید که سازمان فدرال اطلاعاتی آلمان (BND) از پشت پرده موضوع این قتل آگاه است همچنین اکبر خوش کوشک به این نکته اشاره می‌کند که به زودی اطلاعاتی بیشتری از پشت پرده این قتل منتشر خواهد کرد.
اسماعیل پوروالی ، روزنامه‌نگار ملی‌گرای ایرانی و از دوستان فرخزاد ، در همان سالی که فریدون فرخزاد به قتل رسید ، در مطلبی که در ماهنامهٔ روزگار نو چاپ شد نوشت: « نام فریدون فرخزاد زمانی در فهرست مهدورالدم‌ها قرار گرفت که در سفری به عراق جهت اجرای برنامه برای اسرای ایرانی و یافتن راهی جهت کمک به اسرای خردسال و نوجوان ، مذاکراتی را با مقامات امنیتی این کشور در رابطه با برادر سعید محمدی ، نوازنده و خواننده جوانی که فرخزاد او را کشف کرده و مشوق و حامی او بود انجام داد. » برادر سعید محمدی ، علی‌اکبر محمدی ، خلبان هواپیمایی آسمان و از واحد ویژه پرواز بلندپایگان جمهوری اسلامی بود که گاه خلبانی پروازهای علی خامنه‌ای و علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی را بر عهده داشت. به گفتهٔ پوروالی عراقی‌ها به فرخزاد پیشنهاد کرده بودند که با کمک علی‌اکبر محمدی ، هاشمی رفسنجانی را با گریز از ایران به بغداد تحویل دهد و در مقابل زمینهٔ آزادی سعید فراهم شود. علی‌اکبر محمدی سرانجام در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۶۵ (۱۲ اوت ۱۹۸۶) موفق می‌شود با یک فروند جت فالکن-۲ که به منظور انجام پرواز آزمایشی از فرودگاه رشت به پرواز درآمده بود ، با استفاده از حریم هوایی ترکیه ، به بغداد بگریزد. هرچند رفسنجانی با او نبود اما عراقی‌ها توانستند از این فرار استفادهٔ تبلیغاتی زیادی کنند. علی‌اکبر پس از یک ماه از عراق به آلمان غربی رفت ، اما در ۲۳ دی ۱۳۶۵ (۱۳ ژانویه ۱۹۸۷) در شهر هامبورگ به دست دو فرد ناشناس به قتل رسید. پوروالی می‌نویسد: « دستور قتل فرخزاد را ری‌شهری صادر کرده بود و تیم عملیات ، زیر نظر فلاحیان انجام وظیفه می‌کرد. » « فلاحیان دستور بررسی و ارزیابی راه‌های به‌قتل‌رساندن فرخزاد را به تیم بررسی و طراحی سپرد که زیر نظارت مستقیم سعید اسلامی (امامی) قرار داشت. » فرخزاد که برای دیدن مادرش در ایران دلتنگ بود با برخی مقامات اطلاعاتی ایران در آلمان تماس برقرار می‌کند و در نهایت پوروالی نام برخی مأموران اطلاعات را به عنوان قاتل فرخزاد معرفی می‌کند.
عباس سلیمی نمین اعلام کرد که وی طی تماس با کیهان هوایی از مجاهدین خلق اعلام برائت و درخواست بازگشت به ایران کرده و بعداز فاش شدن این قضیه (احتمالاً توسط سازمان مجاهدین) ترور شده است.
نبش قبر و جابه‌جایی پیکر
پس از قتل فریدون فرخزاد ، پیکر وی در بخشی از گورستان شهر بُن در گور مجانی به خاک سپرده شد که متعلق به شهرداری آن شهر بود. با گذشت پانزده سال از زمان قتل ، شهرداری بن برای تخریب آرامگاه فرخزاد و شماری دیگر از قبرهای نزدیک وارد عمل شد. در مقابل با تلاش جمعی از دوستداران فریدون فرخزاد به سرپرستی علیرضا قلی‌پور و هماهنگی با شهرداری شهر بن ، قبر جدیدی برای نگهداری از بقایای پیکر فریدون فرخزاد خریداری و طی مراسمی فریدون فرخزاد در مکانی تازه و دائمی مجدد به خاک سپرده شد. آرامگاه وی در حال حاضر در cimetière bonn nordfriedhof kölnstr 487 شهر بن است. علیرضا قلی‌پور که وکالت رسمی خانواده فرخزادها را در خارج از کشور بر عهده دارد ، می‌گوید قصد دارد در نهایت پیکر فریدون فرخزاد را به ایران بازگرداند.
فیلم میخک نقره‌ای
در سال ۲۰۱۸ بنیاد فرخزاد از ساخته‌شدن فیلمی به نام میخک نقره‌ای بر اساس زندگی فریدون فرخزاد خبر داد. این فیلم توسط یک کمپانی آلمانی در حال ساخت است و شهریار رومی ، خواننده و آهنگساز ایرانی ، ایفاگر نقش فریدون فرخزاد است.
نمونه شعر
در گوشه این اتاق تاریک یک باغ نشسته‌است بیدار
از دوست ندیده جز مذلت از غیر کشیده رنج بسیار
در ریشه هر گیاه سبزش انبوه کسالت است و دیوار
بر بام بلند ابرهایش خورشید نمی‌شود پدیدار
هر ثانیه اش هزار سال است در فاصله نگاه و دیدار
این باغ منم که خسته از خویش در خویش خزیده‌ام دوصد بار
عشق است که می‌دهد خزانم عشق است که می‌کند گرفتار
آثار
مجموعه اشعار
من و آن من دیگر"
در نهایت جمله آغاز است عشق
فصلی دیگر (به آلمانی)
فیلم‌ها
عشق من وین در نقش علی محمد به کارگردانی هوشنگ الهیاری
دلهای بی آرام در نقش فرهاد به کارگردانی اسماعیل ریاحی
برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی
برنامه رادیویی سلام همسایه‌ها
برنامه تلویزیونی میخک نقره‌ای
برنامه تلویزیونی خیابان‌های آلپ
برنامه تلویزیونی دو ساعت با فریدون فرخزاد
برنامه تلویزیونی میخک نقره‌ای شکسته
آلبوم‌های موسیقی
نوشتار اصلی: ترانه‌شناسی فریدون فرخزاد
کسی می‌آید (اسب سفید-برای جفتم-دریچه-دوست-انقلاب-انتظار-عشق-گفتگو-گل سرخ-کسی می‌آید-محالی-راه گشا)
خاطره یک (سلام-آبشار-شب من-پیچک-خاکستر-آوازه خوان-افسوس-می‌گریزی-زد-بی تو هیچم-اسب-بوم بابا بومبا)
خاطره دو (شرقی غمگین-موندم از بودنت-آرمانی-سنگدل-درو وانمی‌کنم-سیمپاتی-بخون بخون-اومدی-حالت شب-تاک-Green Field
شب بود ، بیابان بود (شب بود ، بیابان بود-چشم تو-بهار-شهر من-هوسم عشق-حرف من-کوچه)
شهر من (چشم من-بهار-شهر من-هوسم عشق-حرف من-کوچه-بی کلام بهار)
سفر عشق
دلم گرفته (اسب سفید-برای همیشه-برف زمستان-دلم گرفته-پسرم-سخن از عشق-تنها ماندم-یک گندم-من و تو)
درو وانمی‌کنم (آبشار (کرال)-بخون بخون-درو وانمی‌کنم (کرال)-ای شرقی غمگین (کرال)-Green Field-حالت شب-من چه هستم-سنگدل)
آفتاب می‌شود
آشیانه (آبشار-آشیانه-از من نخواه-بهار-برای جفتم-بی تو می‌میرم-بوم بابا بومبا-درو وانمی‌کنم-دل زارم)
دیو تنهایی
آهنگ‌های طلائی(سلام- صحبت سلام-آبشار (کرال)-صحبت آبشار-شب من-صحبت مهناز-بارون بهاری-صحبت اکی بنایی-آوازه خوان نه آواز-صحبت رامش-افسوس-صحبت از شمسی اشتری-زائر-صحبت از حمیرا-بی تو هیچم-آشیانه-افتاب-سنگ صبور-مرگ من-صحبت پایانی)
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

قتل محمدرضا کلاهی عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در هلند ...
tarikhirani.ir ۱۳۹۴/۰۹/۲۴ تاریخ
از کلاهی قاتل تا معتمد مقتول تاریخ ایرانی: در سی‌وهشتمین سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و ۷۲ نفر از مسئولان نظام در هفتم تیر ۱۳۶۰، اطلاعات جدیدی از...ادامه مطلب»

تاریخ ایرانی - ناگفته‌هایی از نقش حزب توده در افشای عملیات طبس و کودتا...
tarikhirani.ir ۱۳۵۹/۰۴/۱۸ تاریخ
تاریخ ایرانی: چند روز پس از انتشار گفت‌وگوی محمدعلی عمویی، از اعضای برجسته حزب توده ایران با «تاریخ ایرانی» که در آن برای تصریح کرد خبر کودتای نوژه د...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF