تذکر شش عضو شورای شهر به توقیف روزنامه جهان صنعت

تذکر شش عضو شورای شهر به توقیف روزنامه جهان صنعت ...
khabaronline.ir ۱۳۹۹/۰۵/۲۱ ارتش

کلیدواژه ها:#Khabaronline.ir، #آزادی، #آزادی_بیان، #اسلامی، #اعتراض، #اعتراضات، #افکار، #ایران، #ایسنا، #تزریق، #تهران، #خبر، #سلامت، #سیاست، #شورای_اسلامی_شهر_تهران، #شورای_شهر، #شورای_شهر_تهران، #فرهنگ، #قائم، #قانون_اساسی، #محمدجواد، #مرداد، #مردم، #مرز، #ناهید_خداکرمی، #وزارت_بهداشت، #وزارت_فرهنگ_و_ارشاد_اسلامی، #وزیر، #ویروس_کرونا، #پنهان‌کاری، #گزارشگران_بدون_مرز

ایسنا نوشت: رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به توقیف روزنامه جهان صنعت گفت: آیا توقیف و تعطیلی یک روزنامه با اصل آزادی بیان و قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات همخوانی دارد؟
محمدجواد حق شناس صبح امروز در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با بیان این که در هفته گرامیداشت روز خبرنگار با خبر شدیم که جامعه مطبوعات و خبرنگاران عیدی خود را از « هیأت نظارت بر مطبوعات » دریافت کردند و روزنامه جهان صنعت توقیف شد گفت: محمدرضا سعدی ، روزنامه نگار با سابقه و مدیر مسئول روزنامه جهان صنعت خبر از توقیف روزنامه اش داد و اعلام کرد هیأت نظارت بر مطبوعات در غیاب دو تن از اعضای خود به سبب انتشار یک مصاحبه تخصصی از هیئت علمی و اپیدومولوژیست توقیف شده است.
۴۷۲۱۲
وی با بیان این که محتوای این مصاحبه رویکری انتقادی به عملکرد وزارت بهداشت و درمان در خصوص آمار اعلامی مبتلایان و درگذشتگان ناشی از گسترش و اشاعه ویروس کرونا داشت ، گفت: موضوعی که بارها توسط کارشناسان و دلسوزان نگرانِ سلامت و ایمنی مردم گوشزد شده و به سیاست های اتخاذ شده این وزارتخانه و ستاد موصوف اعتراض کرده بودند و حتی در شورای اسلامی شهر تهران نیز اکثریت اعضا خواهان اعلام آمار تفکیک شده استانی و کلانشهرها برای مقابله دقیق تر و جامع تر با این ویروس شده بودند؛ اما این اعتراضات نه تنها گوش شنوایی پیدا نکرد بلکه متهم به کاسبی از کرونا شدند و حتی توسط نهادهای غیر مرتبط نیز مورد شکایت واقع شده و تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند.
حق شناس با بیان این که این تذکر بنده یک تذکر جمعی از سوی بنده ، حسن خلیل آبادی ، حجت نظری ، الهام فخاری ، ناهید خداکرمی و محمد علیخانی قرائت می شود ، ادامه داد: در این میان که رسانه ها حال خوبی ندارند و خبرنگاران به عنوان گوش و چشم جامعه درگیر کار سخت و خطیر آگاهی بخشی و اطلاع رسانی هستند ، شایسته و مستحق این گونه برخورد غیر منعطف و غیر قابل پذیرش نیستند و جزای نشر یک گفتگو در حوزه سلامت مردم ، تعطیلیِ یک روزنامه و بیکاری ده ها خبرنگار و فعال مطبوعاتی نیست چراکه اگر نقدی به این مصاحبه وارد است می توان با روش علمی و اغناء افکار عمومی پاسخ مناسب را داد.
رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی با اشاره به این که قائم مقام وزرات بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اذعان دارد که آمار درگذشتگان کرونا می تواند تا دوبرابر آمار اعلامی باشد ، گفت: آیا توقیف و تعطیلی یک روزنامه با اصل آزادی بیان و قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات همخوانی دارد؟ به همین دلیل از رئیس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی و وزیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس هیات نظارت انتظار می رود نسبت به تجدید نظر و تصحیح این تصمیم و رفع توقیف از روزنامه جهان صنعت اقدام شایسته را معمول دارند.
روز ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ ، این روزنامه از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات توقیف شد. محمدرضا سعدی ، مدیر مسئول روزنامه جهان صنعت ، با تأیید توقیف این روزنامه گفت که گزارش صفحه جامعه با عنوان « به آمار دولتی اعتماد نیست » (مورخ ۱۹ مرداد ۱۳۹۹) علت توقیف روزنامه بوده است.
در این گزارش گفت‌وگویی با محمدرضا محبوب‌فر ، عضو ستاد ملی مقابله با کرونا منتشر شده بود که در آن آقای محبوب‌فر گفته بود آمارهای وزارت بهداشت ایران از تعداد مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا ، « یک بیستم آمار حقیقی است » و به آن نمی‌توان اعتماد کرد. او این آمار را « مهندسی‌شده » خوانده و گفته بود که صرفاً « بر اساس ملاحظات سیاسی و امنیتی به جامعه تزریق می‌شود » .
سازمان گزارشگران بدون مرز ، توقیف این روزنامه و سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگارانی را که تلاش در انتشار مستقل اطلاعات دارند ، محکوم کرد. گزارشگران بدون مرز با اشاره به آنچه پنهان‌کاری دربارهٔ شمار قربانیان کرونا در ایران و سرکوب اطلاع‌رسانی مستقل نامید ، نوشت که این اقدامات ، افزایش خطر مرگ را در پی دارد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

چرا «همای» با ایرادات اش دوست داشتنی است؟ ...
bartarinha.ir ۱۳۹۵/۰۱/۰۶ مردم
«سعید جعفزاده احمد سرگورابی» را با نام هنری «پرواز همای» می شناسیم؛ همان کسی که یک دهه پیش، با آلبومی از اجرای کنسرتش در تهران، ناگهان سروصدایی به پا...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»

مروری بر اتفاقات مهم حوزه موسیقی کشور در سال ۱۳۹۳ | موسیقی ایرانیان...
musiceiranian.ir ۱۳۹۴/۰۲/۰۱ سرگرمی
موسیقی ایرانیان – مهری علمداری: موسیقی کشورمان در سال‌ ۱۳۹۳ پستی و بلندی‌های زیادی را طی کرد و یکی از سال‌های پرحاشیه‌اش را پشت سرگذاشت. اتفاقات و روی...ادامه مطلب»


EOF