سقوط دولت جمشید آموزگار و تشکیل دولت شریف‌امامی

سقوط دولت جمشید آموزگار و تشکیل دولت شریف‌امامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۵۷/۰۶/۰۶ تاریخ

کلیدواژه ها:#Fa.wikipedia.org، #آبادان، #آبان، #آلمانی، #اصفهان، #انقلاب، #ایران، #بهمن، #تبریز، #تظاهرات، #جمشید، #جمشید_آموزگار، #حزب_رستاخیز، #حکومت، #حکومت_نظامی، #خمینی، #دبیرکل، #دولت، #رستاخیز، #روزنامه_اطلاعات، #رکس، #سینما، #سینما_رکس، #شاه، #شهریور، #قم، #مرداد، #نظامی، #هویدا، #پهلوی، #کنگره، #گوته

پس از ایجاد حزب رستاخیز توسط محمدرضا پهلوی ، آموزگار به این حزب پیوست. در ۴ بهمن ۱۳۵۴ خورشیدی ، وی مسئول هماهنگی خدمات شهری در حزب شد و بالاخره در ۶ آبان ۱۳۵۵ ، به جای هویدا به عنوان دبیرکل « حزب رستاخیز ایران » و مشاور نخست‌وزیر به کنگره حزب معرفی شد. محمدرضا پهلوی در ۱۶ مرداد ۱۳۵۶ خورشیدی ، آموزگار را به نخست‌وزیری گمارد. به اعتقاد برخی ، شاه با انتخاب آموزگار در صدد برآمده بود تا خود ، با مشارکت بخشیدن به مخالفانش ، فرصت بحران‌زایی در ایران را از منتقدانش بگیرد. اما عملاً در دوران نخست‌وزیری جمشید آموزگار ، مخالفت‌ها بالا گرفت. برنامه دولت او فضای باز سیاسی ، صرفه جویی و مهار بحران‌های اقتصادی اعلام شد.
رویدادهایی که در دوران نخست‌وزیری جمشید آموزگار روی داد و به سرنگونی حکومت پهلوی سرعت بیشتری بخشید عبارت‌اند از:
شب‌های شعر انستیتو گوته
درگذشت سید مصطفی خمینی
چاپ مقاله ایران و استعمار سرخ و سیاه در روزنامه اطلاعات در ۱۷ دی ۱۳۵۶ و پیامدهای آن
تظاهرات ۱۹ دی قم
تظاهرات ۲۹ بهمن تبریز
ایجاد حکومت نظامی در شهرهایی چون اصفهان
آتش‌سوزی سینما رکس آبادان
این رخدادها سرانجام منجر به استعفای آموزگار از نخست‌وزیری در ۴ شهریور ۱۳۵۷ و استعفا از دبیرکلی حزب رستاخیز در مهر ۱۳۵۷ شد. او در هنگام اوج گرفتن انقلاب ۱۳۵۷ ، به خاطر بیماری همسر آلمانی خود ، ایران را به مقصد آمریکا ترک کرد و از کشته شدن رهایی یافت. وی پس از خروج از ایران ، تا پایان عمر در آمریکا اقامت گزید.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

واقعه ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ معروف به «جمعهٔ سیاه»...
1host2u.com ۱۳۵۷/۰۶/۱۷ تاریخ
واقعه ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ معروف به «جمعهٔ سیاه» که در منابع از آن با عنوان «کشتار ۱۷ شهریور» نیز یاد می‌شود، واقعه‌ای در جریان ناآرامی‌هایی بود که در نهایت...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

میلیونری که می‌خواست «دولت آشتی ملی» در ایران ایجاد کند ...
mashreghnews.ir ۱۳۵۷/۰۶/۰۵ تاریخ
در دولت شریف‌امامی، فرهنگیان به علت کمی حقوق دست به اعتصاب زدند و در جلوی بهارستان اجتماع و خواسته‏‌های خودشان را عنوان کردند. به دستور دولت، پلیس به ...ادامه مطلب»

مرگ محمدرضا شاه پهلوی در مصر...
1host2u.com ۱۳۵۹/۰۵/۰۵ تاریخ
در یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۴ پزشک شاه تشخیص داد که شاه مبتلا به سرطان غدد لنفاوی شده‌است. هر چند شاه این موضوع را برای سه سال حتی از فرح نیز پنهان کرده‌بود...ادامه مطلب»


EOF