شکایت مجدد آمریکا علیه بورس آلمان درباره دارایی بانک مرکزی ایران

شکایت مجدد آمریکا علیه بورس آلمان درباره دارایی بانک مرکزی ایران ...
p.dw.com ۱۳۹۹/۰۶/۰۷ اقتصاد

کلیدواژه ها:#P.dw.com، #آلمان، #ارتباط، #اسلامی، #اوراق_بهادار، #ایران، #بانک_مرکزی، #بانک_مرکزی_ایران، #بانک_مرکزی_جمهوری_اسلامی_ایران، #تانزانیا، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #خبرگزاری، #دارایی، #دلار، #رویترز، #فرانکفورت، #لوکزامبورگ، #نیویورک، #کنیا

این نخستین باری نیست که در ارتباط با دارایی بانک مرکزی ایران در شرکت "کلیراستریم" علیه بورس آلمان شکایت می‌شود. آمریکا از بورس آلمان درخواست کرده است تا موجودی بانک مرکزی ایران را به عنوان غرامت به آن کشور منتقل کند.
شرکت خدمات مالی "کلیراستریم" که دفتر مرکزی‌اش در کشور لوکزامبورگ قرار دارد ، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بورس آلمان ، "دویچه بورزه" به شمار می‌آید. این شرکت چندین بار با خواست آزادسازی دارایی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روبه‌رو بوده است.
آخرین نمونه آن ، درخواست مجدد شاکیان آمریکایی برای تحویل این پول به عنوان غرامت به بازماندگان و خویشاوندان دو حمله تروریستی در کنیا و تانزاینا است.
خبرگزاری رویترز با انتشار گزارشی از فرانکفورت به مشاجره قدیمی بین بورس آلمان و شاکیان پرونده حملات تروریستی سال ۱۹۹۸ به کنیا و تانزانیا پرداخته است. مشاجره‌ای بر سر میلیاردها دلار پول.
شاکیان این پرونده مجددا خواستار دریافت هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار غرامت و همچنین خواستار جبران خسارت ناشی از دیر کرد پرداخت این پول شده‌اند.
شاکیان پرونده حملات تروریستی سال ۱۹۹۸ به تانزانیا و کنیا بار دیگر پرونده خود را در دادگاهی در نیویورک به جریان انداخته و خواستار اجرای آن شده‌اند. شکایت متوجه شرکت خدمات مالی "کیلراستریم" است. دست‌اندرکاران بورس آلمان ادعای پرداخت خسارت از سوی دادگاه نیویورک را بی اساس می‌دانند.
موضوع چیست؟
موضوع بر سر حکم دادگاهی در آمریکا در سال ۲۰۱۴ است. این دادگاه مسئولیت بمب‌گذاری در سفارتخانه‌های آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ را برعهده جمهوری اسلامی ایران دانسته و حکم به پرداخت غرامت به بازماندگان و خویشاوندان قربانیان این حملات داده بود.
جمهوری اسلامی هرگونه مداخله‌ای در حملات تروریستی سال ۱۹۹۸ به سفارتخانه‌های آمریکا در تانزانیا و کنیا را رد می‌کند.
شاکیان پرونده حملات تروریستی یاد شده با عزیمت از حکم دادگاه در سال ۲۰۱۴ ، خواستار دریافت هشت میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول از بورس آلمان شده‌اند.
حدود ۵ میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بورس آلمان (در کلیراستریم) بلوک شده است. اکنون ، دادگاهی در نیویورک مجددا خواستار پرداخت این پول همراه با سود بانکی آن به‌اضافه پرداخت خسارت شده است.
این در حالی است که شکایت علیه "کلیراستریم" و درخواست آزاد کردن و انتقال این پول محدود به پرونده شاکیان حملات تروریستی یاد شده نمی‌شود.
در سال ۲۰۱۸ و پس از آنکه آمریکا با خروج خود از توافق هسته‌ای ، تحریم‌های گسترده مالی و اقتصادی علیه ایران را به اجرا گذاشت ، ایران نیز خواستار رفع توقیف از دارایی‌های بانک مرکزی در بورس آلمان شد.
مسئولان شرکت "کلیراستریم" اعلام کرده‌اند که رفع توقیف از این پول تنها بر بستر یک تصمیم قضایی و با رعایت وظایف تعریف شده این شرکت خدمات مالی ممکن است.
شرکت "کلیراستریم" عملا با نگهداری اوراق بهادار امر تراکنش‌های مالی بین مشتریان خود در عرصه خرید و فروش کالا را ممکن می‌سازد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
انتقال ۱۰.۵ میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده بانک ملت در اروپا به شعبه...
sahm1001.com ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ اقتصاد
مدیر شعبه بانک ملت در ارمنستان از وصول 10.5 میلیون یورو از پول‌های بلوکه شده این بانک خبر داد. سید غلامرضا موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگز...ادامه مطلب»

ترجمه ضمائم برنامه اقدام مشترک(برجام) منتشر شد ...
mehrnews.com ۱۳۹۴/۰۴/۲۶ اخبار
وزارت امور خارجه شناسهٔ خبر: 2860785 - جمعه ۲۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۱ سیاست > سیاست خارجی وزارت امور خارجه سند برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به همراه ...ادامه مطلب»

اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا ...
iranmatlab.ir ۱۳۹۳/۰۲/۲۵ اخبار
اخبار سیاست خارجی - اولین سفر علمی طلاب زن ایرانی به آمریکا هیلاری کلینتون که ظاهرا برای انتخابات ریاست جمهوری در سال 2016 آماده می‌شود ضمن دفاع از ع...ادامه مطلب»

آمریکا برای تجارت اقلام انسان‌دوستانه با ایران مجوز صادر کرد ...
p.dw.com ۱۳۹۸/۱۲/۰۹ واردات-صادرات
آمریکا مجوز معاملات تجاری با اهداف بشردوستانه با ایران از طریق سوئيس را صادر کرد. طبق این مجوز دیگر مانعی برای صادرات دارو، مواد غذایی و کشاورزی و نیز...ادامه مطلب»

انفجار مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت...
parseed.ir ۱۳۶۲/۰۸/۰۱ تاریخ
انفجار مقر تفنگداران آمریکا در بیروت در ۲۳ اکتبر سال ۱۹۸۳ در بیروت اتفاق افتاد که در جریان آن ۲۴۱ نظامی آمریکایی، ۵۸ نظامی فرانسوی و ۶ غیرنظامی جان با...ادامه مطلب»


EOF