مرز چذابه باز شد

مرز چذابه باز شد ...
isna.ir ۱۳۹۹/۰۶/۱۶ واردات-صادرات

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #اسفند، #ایران، #ایسنا، #تجهیزات، #تره، #حمل_و_نقل، #خبر، #خسروی، #سازمان_راهداری_و_حمل_و_نقل_جاده_ای، #شلمچه، #شهرداری، #صادرات، #عراق، #مرز، #ویروس_کرونا، #چذابه، #چهارشنبه، #کردستان، #گمرک، #گمرک_ایران

طبق اعلام مسئولان گمرک مرز چذابه بعد از حدود شش ماه توقف فعالیت ، باز شده است.
به گزارش ایسنا ، از اواسط اسفند ماه بود که با شدت گرفتن شیوع ویروس کرونا تردد در مرزهای عراق با موانعی مواجه و در اغلب آنها متوقف شد. اما بعد از رایزنی ها و مذاکرات صورت گرفته بین طرفین از ابتدای سال جاری به تدریج فعالیت مرزها از سر گرفته شد؛ به طوری که مرزهای اقلیم کردستان فعال شدند ، ولی مرزهای عربی همچنان با موانعی مواجه بود تا اینکه اخیر تمامی مرزهای عربی به غیر از چذابه باز شد.
اما آن طور که سید روح اله لطیفی - سخنگوی گمرک ایران - به ایسنا خبر داده است ، مرز چذابه نیز از هفته گذشته به صورت آزمایشی فعالیت خود را آغاز کرده و از هفته جاری مانند اغلب مرزهای عراق در روزهای یکشنبه و چهارشنبه فعالیت خواهد کرد.
به گفته وی ، در ابتدای فعالیت آزمایشی مرز چذابه حدود ۳۰ کامیون در روز تردد داشته اند که این تعداد به حدود ۱۷۰ کامیون رسیده و عمدتا این کالاها تره بار و مصالح ساختمانی است.
طبق اعلام سخنگوی گمرک ، زیرساخت‌های مرز چذابه در حال اصلاح است؛ به طوری که در بحث پارکینگ ، ورود و خروج و نور اصلاحاتی انجام و مشکلات کمی کاهش یافته است.
وی با اشاره به ظرفیت بالای مرز چذابه برای تبادل کالا با عراق به صادرات ۶۰۰ هزار تنی به عراق از کانال این مرز در سال گذشته نیز اشاره داشت و گفت:لازم است تا برای حل مشکلات موجود در این مرز همکاری لازم بین سازمان های ذیربط از جمله مرزبانی ، شهرداری و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای صورت گرفته و اصلاحات و تجهیزات لازم فراهم شود ، این در حالی است که با استاندارد سازی در مرز چذابه امکان دو برابر شدن صادرات و کنترل دقیق کالا وجود دارد.
گفتنی است چذابه آخرین مرز بسته ایران با عراق بود که باز شده و در حال حاضر تمامی مرزهای عراق فعال هستند ، در کنار مرزهای اقلیم کردستان که مشکلی در آنها وجود ندارد ، از چندی پیش مرز مهران و شلمچه نیز باز شده بود.
فعالیت در اغلب مرزهای عراق دو روز در هفته و در روزهای یکشنبه و چهارشنبه است ، ولی در مرز مهران چهار روز در هفته و در مرز خسروی به غیر ارز ایام تعطیل در تمامی روزها مبادله کالا انجام می شود.
خبرنگار زهرا شکری دبیر مریم طاووسی
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

زلزله سی سخت:روزگار سخت مردم سی سخت‌ / افزایش مصدومان زلزله ظهر امروز ...
isna.ir ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ طبیعت
ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد در روزهایی که تمام مردم دنیا از مهمان ناخوانده ای به نام کرونا در هراسند اما مردم زلزله زده سی سخت نمی‌دانند هراس ابتلا به ک...ادامه مطلب»

از شلمچه تا کربلا- گزارشی از سفرهای ماندگار مقامات دولت تدبیر و امید ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۹/۱۵ اخبار
معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 40 سفر به شهرها و روستاهای مختلف کشور داشتند . معاونان رئیس جمهوری، وزرا و معاونان ...ادامه مطلب»


EOF