استعفای رئیس جمهور قرقیزستان: نمی‌خواهم در تاریخ کسی باشم که به سمت شهروندان، شلیک کرده

استعفای رئیس جمهور قرقیزستان: نمی‌خواهم در تاریخ کسی باشم که به سمت شهروندان، شلیک کرده...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ اخبار

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آزادی، #اعتراضات، #انتخابات، #بیشکک، #تاریخ، #حکومت، #خبرگزاری، #سلاح، #ملت، #وزیری، #پارلمان، #پایتخت

"من به حضور در قدرت ، اصرار ندارم".
استعفای رئیس جمهور قرقیزستان: نمی خواهم در تاریخ کسی باشم که به سمت شهروندان ، شلیک کردهرئیس جمهوری قرقیزستان از سمت خود استعفا کرد.
به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری ها ، "سورونبای جینبکوف" رئیس جمهوری قرقیزستان امروز پنجشنبه در سخنرانی استعفا گفت: "من به حضور در قدرت ، اصرار ندارم".
او تاکید کرد که با استعفا می خواهد به بحران سیاسی در کشور پایان دهد.
وی توضیح داد: نمی خواهم به عنوان رئیس جمهوری که از طریق شلیک به شهروندانش ، خون ریزی به پا کرد؛ وارد تاریخ قرقیزستان شوم. به همین دلیل ، تصمیم گرفتم استعفا کنم.
اعتراضات در قرقیزستان بعد از انتخابات آغاز شد. تاکنون 1200 نفر در درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی زخمی و تنها یک نفر کشته شد.
رئیس جمهوری قرقیزستان با ابراز تاسف از ادامه خشونت ها در پایتخت قرقیزستان گفت وضعیت فعلی نزدیک به شرایطی است که میان دو بخش ، درگیری به وجود بیاید. میان معترضان و دستگاه های اجرای قانون؛ افرادی که با استفاده از سلاح به دنبال حمایت از مراکز حکومت هستند. در این وضعیت ، خون ریزی اتفاق خواهد افتاد. این اتفاق ، حتمی است. دو طرف را دعوت می کنم به اقدام تحریک آمیز جواب ندهند.
او در ادامه سخنرانی استعفا اضافه کرد: "از جباروف (رهبر مخالفان) و دیگر سیاستمداران می خواهم هواداران خود را از پایتخت فرآبخوانند و حیات امن را برای ساکنان بیشکک بازگردانند. هیچ قدرتی بالاتر وحدت ملت و توافق اجتماعی اش نیست".
اعتراضات در قرقیزستان از 13 مهر ماه جاری آغاز شد. در انتخابات پارلمانی ، احزاب حامی رئیس جمهوری ، اعلام پیروزی کردند. معترضان ، نتایج انتخابات را قبول نکردند و به ساختمان پارلمان و نخست وزیری حمله کردند. معرضان خواستار ابطال انتخابات ، آزادی چهره های مخالف و استعفای رئیس جمهوری شده بودند. نتایج انتخابات لغو شده و دوباره انتخابات برگزار می شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»


EOF