استعفای رئیس جمهور قرقیزستان: نمی‌خواهم در تاریخ کسی باشم که به سمت شهروندان، شلیک کرده

استعفای رئیس جمهور قرقیزستان: نمی‌خواهم در تاریخ کسی باشم که به سمت شهروندان، شلیک کرده...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ اخبار

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آزادی، #اعتراضات، #انتخابات، #بیشکک، #تاریخ، #حکومت، #خبرگزاری، #سلاح، #ملت، #وزیری، #پارلمان، #پایتخت

"من به حضور در قدرت ، اصرار ندارم".
استعفای رئیس جمهور قرقیزستان: نمی خواهم در تاریخ کسی باشم که به سمت شهروندان ، شلیک کردهرئیس جمهوری قرقیزستان از سمت خود استعفا کرد.
به گزارش عصرایران به نقل از خبرگزاری ها ، "سورونبای جینبکوف" رئیس جمهوری قرقیزستان امروز پنجشنبه در سخنرانی استعفا گفت: "من به حضور در قدرت ، اصرار ندارم".
او تاکید کرد که با استعفا می خواهد به بحران سیاسی در کشور پایان دهد.
وی توضیح داد: نمی خواهم به عنوان رئیس جمهوری که از طریق شلیک به شهروندانش ، خون ریزی به پا کرد؛ وارد تاریخ قرقیزستان شوم. به همین دلیل ، تصمیم گرفتم استعفا کنم.
اعتراضات در قرقیزستان بعد از انتخابات آغاز شد. تاکنون 1200 نفر در درگیری میان معترضان و نیروهای امنیتی زخمی و تنها یک نفر کشته شد.
رئیس جمهوری قرقیزستان با ابراز تاسف از ادامه خشونت ها در پایتخت قرقیزستان گفت وضعیت فعلی نزدیک به شرایطی است که میان دو بخش ، درگیری به وجود بیاید. میان معترضان و دستگاه های اجرای قانون؛ افرادی که با استفاده از سلاح به دنبال حمایت از مراکز حکومت هستند. در این وضعیت ، خون ریزی اتفاق خواهد افتاد. این اتفاق ، حتمی است. دو طرف را دعوت می کنم به اقدام تحریک آمیز جواب ندهند.
او در ادامه سخنرانی استعفا اضافه کرد: "از جباروف (رهبر مخالفان) و دیگر سیاستمداران می خواهم هواداران خود را از پایتخت فرآبخوانند و حیات امن را برای ساکنان بیشکک بازگردانند. هیچ قدرتی بالاتر وحدت ملت و توافق اجتماعی اش نیست".
اعتراضات در قرقیزستان از 13 مهر ماه جاری آغاز شد. در انتخابات پارلمانی ، احزاب حامی رئیس جمهوری ، اعلام پیروزی کردند. معترضان ، نتایج انتخابات را قبول نکردند و به ساختمان پارلمان و نخست وزیری حمله کردند. معرضان خواستار ابطال انتخابات ، آزادی چهره های مخالف و استعفای رئیس جمهوری شده بودند. نتایج انتخابات لغو شده و دوباره انتخابات برگزار می شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
امضای فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه ...
parseed.ir 05/08/1906 تاریخ
جنبش مشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی یا جنبش مشروطیت، مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی در نظر و عمل است که برای مشروط کردن قدرتِ حاکمیت، تاسیسِ آزادی و حکومتِ قا...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»

رییس جمهور روحانی: همیشه با مردم مانند ایام انتخابات برخورد کنید/ از د...
asriran.com ۱۳۹۶/۰۳/۰۱ سیاست
موسیقی‌های سطح پایین را نمی پسندیم، هرچند برخی گفتند خوب است. نخستین نشست خبری رئیس دولت دوازدهم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ...ادامه مطلب»


EOF