حمله نیروهای امریکا به دو سکوی نفتی ایران در خلیج فارس

حمله نیروهای امریکا به دو سکوی نفتی ایران در خلیج فارس ...
parseed.ir ۱۳۶۶/۰۷/۲۷ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آزادی، #اسلامی، #انگلیسی، #ایالات_متحده، #ایران، #ایرانی، #تاریخ، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جنگ_ایران_و_عراق، #خلیج_فارس، #دادگستری، #دریایی، #دیوان، #سکوی_نفتی، #عراق، #عملیات_کمانگیر_چابک، #فارس، #مبادلات_تجاری

کمانگیر چابک (به انگلیسی: Operation Nimble Archer) نام عملیاتی که از سوی نیروی دریایی آمریکا در تاریخ ۱۹ اوت ۱۹۸۷ برضد دو سکوی نفتی ایران در خلیج فارس انجام شد. این حمله در پاسخ به حمله نیروهای ایران در ۱۶ اوت به کشتی کویتی تعویض پرچم شده ، با پرچم آمریکا ، به نام سی آیل سیتی (به انگلیسی: MV Sea Isle City) بود که با یک فروند موشک کرم ابریشم انجام گرفته بود.
کمانگیر چابک قسمتی از عملیات اراده جدی بود که تلاشی برای اسکورت کشتی‌های کویتی از حمله نیروهای ایرانی در جریان جنگ ایران و عراق بود.
سکوها به وسیله نیروهای ایرانی به عنوان ستاد فرماندهی و کنترل مورد استفاده قرار می‌گرفت که بوسیله چهار کشتی جنگی ٫ هول (به انگلیسی: USS Hoel) ٫لفتویچ (به انگلیسی: USS Leftwich) ٫ کید (به انگلیسی: USS Kidd) و جان یانگ (به انگلیسی: USS John Young)به توپ بسته شد.
در ۶ نوامبر ۲۰۰۳ میلادی دیوان دادگستری بین‌المللی حکم داد که اقدام صورت گرفته علیه سکوهای نفتی ایرانی در ۱۹ اوت ۱۹۸۷ (عملیات کمانگیر چابک) و ۱۸ آوریل ۱۹۸۷ (عملیات آخوندک) نمی‌تواند به عنوان اقدام الزامی در جهت موارد حفاظت از امنیت لاینفک ایالات متحده مورد بحث قرار گیرد ، همچنین دادگاه حکم داد که: … نمی‌تواند همچنین تابع نظر جمهوری اسلامی ایران باشد که اقدامات فوق باعث نقض التزام ایالات متحده طبق بند ایکس از پاراگراف ۱ ، در پیمان دوستی بین دو کشور می‌شود ، مربوط به آزادی مبادلات تجاری در قلمرو مشترک بین دو کشور و بنابراین نتیجتاً ادعای متقابل جمهوری اسلامی ایران نیز نمی‌تواند در این زمینه بررسی شود.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران توسط ناو آمریکایی در خلیج فارس ...
parseed.ir ۱۳۶۷/۰۴/۱۲ تاریخ
پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با شناسه «IR655» از بندر عباس به مقصد دبی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ (۳ ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی) در حرکت بود که ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

خسارت جدی ناو موشک‌انداز آمریکایی در برخورد با مین در خلیج فارس ...
1host2u.com ۱۳۶۷/۰۱/۲۵ تاریخ
ناو موشک‌انداز آمریکایی ساموئل بی. رابرتز در ۲۵ فروردین ۶۷ (۱۴ آوریل ۱۹۸۸) با برخورد به یک مین ایرانی آسیب جدی دید. این اتفاق باعث تنش‌های بسیاری می...ادامه مطلب»

همایش بین‌المللی تجاوز و دفاع...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۷/۰۵/۱۷ تاریخ
کنفرانس بین‌المللی تجاوز و دفاع نخستین کنفرانسی بود که به منظور بررسی و تحلیل جنگ ایران و عراق شکل گرفت. مکان برگزاری آن تهران و تاریخ برپایی آن ۱۷ مر...ادامه مطلب»


EOF