4 نکتۀ قابل تأمل در زندگی شخصی و خانوادگی جو بایدن و همسرش

4 نکتۀ قابل تأمل در زندگی شخصی و خانوادگی جو بایدن و همسرش...
asriran.com ۱۳۹۹/۰۸/۲۱ مردم

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #استاد، #انتخابات، #انتخابات_ریاست_جمهوری، #انگلیسی، #اوباما، #ایالات_متحده، #ایران، #باراک_اوباما، #ترامپ، #تصویری، #تهران، #جو_بایدن، #حمل_و_نقل، #خانه، #دانشگاه، #دلار، #سیاست، #شهرستان، #قطار، #مجلس، #مدرسه، #مهرداد، #میدان، #نمایندگان، #واشنگتن، #ولیعهد، #پایتخت

در زندگی سیاسی و اجتماعی جو بایدن و همسر او نکات قابل تأملی به چشم می‌خورد که هر قدر هم کسانی قایل به این باشند که رییس جمهوری تنها نمایه (ویترین) سیاست در آمریکاست باز نمی‌توان بر آنها درنگ نکرد.
عصر ایران؛ مهرداد خدیر- با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا رسانه‌ای در دنیا نیست که به این موضوع نپردازد و به بهانۀ آن زندگی شخصی و سیاسی و اجتماعی چهل و ششمین رییس جمهوری ایالات متحده را نکاود تا نکتۀ تازه‌ای دربارۀ او بیابد و به مخاطب ارایه کند.
نویسندۀ این سطور نیز در چند یادداشت دیدگاه وتحلیل خود را در این باره ارایه کرده و در دست‌رس است. این یادداشت اما از منظری دیگر نوشته می‌شود و به قاعده نباید هواداران ترامپ در داخل را آزرده خاطر کند یا برخی بخواهند بگویند نگاه به داخل داشته باشید و شیفتۀ جو نباشید و یک جو غیرت داشته باشید و از این دست انگ‌ها که خواهید دید نکته‌های عبرت آموز مدّ نظر است و نگاه به خارج و شیفتگی و « بایدن منجی پنداری » در میان نیست!
چرا که در زندگی سیاسی و اجتماعی جو بایدن و همسر او نکات قابل تأملی به چشم می‌خورد که هر قدر هم ترامپ و بایدن را دو روی یک سکه بدانیم یا کسانی قایل به این باشند که قدرت ، جای دیگری است و رییس جمهوری تنها نمایه (ویترین) سیاست در آمریکاست باز نمی‌توان بر آنها درنگ نکرد.
اول این که از سال 1973 تا 2009 سناتور ایالت « دلاوِر » بوده است. این که در 30 سالگی سناتور شده و 36 سال این نمایندگی را بر عهده داشته و بعد از آن معاون باراک اوباما شده اما اتفاقا مد نظر نیست.
نکتۀ جالب این که در تمام این مدت یا دست کم 29 سال از این بازۀ زمانی به خانۀ خود در دلاور می‌رفته است. بله 29 یا 30 سال با قطار از واشنگتن به دلاور! تا جایی که به او لقب « شرکت ریل عمومی جو » داده بودند!
آمریکایی‌ها الگوی ما نیستند اما اگر مقایسه کنیم با نمایندگان محترمی که ترجیح می‌دهند در تهران ساکن و بعداً ماندگار شوند خالی از لطف نیست.
در دهۀ 70 یکی از نمایندگان شهرستان در مجلس چندی روبه روی خانۀ ما زندگی می‌کرد و پس از اتمام چند دوره وکالت به موطن خود بازنگشته و سمتی دولتی گرفته بود. روزی از پسر خُرد سال او پرسیدم بابا دیگر کاندیدا نمی‌شود؟ پاسخ داد: نه ، خیلی از شهرستان مزاحم می‌شدند!
درست است که وضعیت حمل و نقل ریلی و عمومی در ایران مانند آمریکا نیست و نمی‌توان هر روزه به شهر محل اقامت یا حوزۀ انتخابیه بازگشت اما این که شخص بعد از نمایندگی در پایتخت ماندگار شود نیز زیبنده نیست.
نکتۀ دوم این که همسر بایدن - خانم جیل جیکوبز(جیل بایدن)- معلم ادبیات انگلیسی است. بله ، معلم و نه استاد دانشگاه. جدای این که با مدرک دکتری آموزش عمومی در مدرسه درس می‌دهد. تازه مدرسه هم دولتی است! (چندی پیش گزارشی منتشر شد که نشان می‌داد فرزندان اکثر مقامات ما به مدارس غیر دولتی می روند!)
چه معنی دارد شوهر آدم بیش از 30 سال سناتور و 8 سال معاون رییس جمهوری باشد و خودت همچنان معلم باشی و دنبال مجوز مدرسۀ غیر انتفاعی یا ارتقا به استادی دانشگاه نباشی؟! (معاون رییس جمهوری در آمریکا در واقع معادل ولیعهد در نظام‌های پادشاهی است و با معاون اول یا معاونان رییس جمهوری در نظام‌هایی مانند ما تفاوت دارد.)
نکتۀ سوم این که هم خود جو بایدن مدرک دکتری دارد و هم همسرش ولی جایی ندیدیم که مجری برنامه او را آقای دکتر و همسر او را خانم دکتر خطاب کند. در تلویزیون ایران مجری به میهمان می‌گوید آقای دکتر و تازگی ها میهمان هم به مجری. همه به هم می گویند آقای دکتر یا خانم دکتر!
وجه چهارم این که ظاهرا آقای بایدن در همان خانۀ 40 سال قبل در ایالت دلاور زندگی می‌کند و آن را نکوبیده و چند طبقه نساخته است.
خانۀ او البته خیلی خانه است! ساده زیست هم نیست و اگر تصویری که پسر ترامپ منتشر کرده درست باشد خانۀ گران قیمتی است. هر چند می‌دانیم که سناتورها سالانه 140 هزار دلار حقوق می‌گیرند و 8 سال هم معاون رییس جمهوری بوده است.
اما همین که قانون اجازه نمی‌دهد یا نمی‌صرفد یا تعلق خاطر دارند و خانه را به برج و آپارتمان تبدیل نمی‌کنند برای ما جالب است چون حتی آقای احمدی‌نژاد هم خانۀ قدیمی خود در میدان 72 نارمک را به شکل قبل نگاه نداشت و به آپارتمان -و البته معمولی و نه لوکس- تبدیل کرد! (جالب از منظر حفظ خاطرات و نه جنبۀ انتفاعی)
---در زندگی سیاسی و اجتماعی جو بایدن و همسر او نکات قابل تأملی به چشم می‌خورد که هر قدر هم کسانی قایل به این باشند که رییس جمهوری تنها نمایه (ویترین) سیاست در آمریکاست باز نمی‌توان بر آنها درنگ نکرد. ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

۸ شگفت ‌انگیز سیاست ایران...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ مردم
سیاست در جمهوری اسلامی چهره‌های زیادی را در این ۴۲ سال به خود دیده است؛ از سیاسیون محافظه‌کار، تا سیاست‌مداران رادیکال، از منتقدان داخل نظام تا معاندا...ادامه مطلب»

دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شد. ...
۱۳۸۸/۰۳/۲۲ تاریخ
دهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ خورشیدی برگزار شد. موقعیت و شرایط ویژهٔ داخلی و خارجی ایران سبب شد که پیش‌بینی نتیجهٔ انت...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت...
farsnews.com 21/11/1935 تاریخ
سالمرگ رئیس‌الوزرای ایران/ حسن پیرنیا درگذشت میرزا حسن‌خان پیرنیا مشهور به مشیرالدوله نماینده پیشین مجلس شورای ملی و رییس‌الوزرای چند دورۀ ایران، ۲۹ آ...ادامه مطلب»


EOF