زمین‌لرزه ۲۳۵ دامغان

زمین‌لرزه ۲۳۵ دامغان ...
parseed.ir 22/12/856 تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #اصفهان، #البرز، #ایران، #باختر، #بسطام، #تاریخ، #جبال، #خراسان، #دامغان، #طبرستان، #قم، #قنات، #نیشابور، #پیشین، #گرگان

زمین‌لرزه ۲۳۵ دامغان زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷٫۹ بود که در ۲ دی سال ۲۳۵ خورشیدی ، ایران را لرزاند. گفته می‌شود که مرکز این زمین‌لرزه دقیقاً در زیر شهر دامغان قرار داشته‌است. این زمین‌لرزه در نهایت با برجای‌گذاشتن حدود دویست‌هزار کشته ، تاکنون پس از گذشت بیش از هزار سال از آن فاجعه ، ششمین زمین‌لرزهٔ کشنده در تاریخ مدون بشر به‌شمار می‌آید.
رای دهه اول تا پنجم و سده بیستم میلادی در ایران دستگاههای لرزه نگاری وجود نداشته است و فقط زمین لرزه هایی که بزرگ بوده و آثار تخریبی بالایی داشته اند از نظر تاریخی ثبت شده اند.
در روز سه‌شنبه ۲۲ دسامبر ۸۵۶ میلادی ، زمین‌لرزه فاجعه‌باری در البرز خاوری روی داد که منطقه قومس و ناحیه خراسان باختری و توابع نیشابور را ویران کرد. بزرگاى این زمین‌لرزه Ms=7.9 و
رومرکز این زمین‌لرزه در مختصات ۳۶٫۲ N و ۵۴٫۳ E برآورد شده است. در درازنای قطعه زمین حاصلخیزی که به طول ۳۵۰ کیلومتر میان البرز و دشت کویر ، از خور تا فراسوی بسطام و در بخش‌هایی از طبرستان و گرگان کشیده شده است ، ۲۰۰۰۰۰ تن کشته شدند و عملاً همه روستاها ویران شد. در منطقه قومس ، بیشترین زیان های زمین لرزه به دامغان رسید که نیمی از شهر ویران شد و در ان ۴۵۰۹۶ تن کشته شدند. در مناطق کوهستانی دگرریختی‌های گسترده زمین ، و از جمله احتمالاً گسلش سطحی ، روی داد. شهر قدیمی قومس ، مرکز پیشین ایالت نیز ویران و احتمالاً پس از زمین‌لرزه سرانجام متروک شد. یک سوم بسطام فرو ریخت و در منطقه میان این شهر و دامغان ، دو نسل بعد هنوز اثرات زمین‌لرزه مشاهده می‌شده است. طبرستان وگرگان نیز در اثر زمین‌لرزه آسیب دید ، و لرزه اثر فاجعه باری بر منابع تامین آب منطقه قومس داشت زیرا باعث خشکیدن چشمه ها و قنات ها شد ، و یا با به راه انداختن زمین‌لغزه‌هایی مسیر رودهایی را که به سوی دشت جریان داشتند ، سد کرد. بیرون از منطقه کلانلرزه‌ای ، نیشابور در سوی خاور و ایالت جبال در سوی باختر و جنوب باختر قومس نیز به شدت لرزیدند و زمین‌لرزه در ری ، قم و حتی در اصفهان حس شد و در آنجا نگرانی زیادی برانگیخت. پسلرزه ها چند سال ادامه یافت و احتمالاً مایه آسیب‌هایی در خراسان باختری شد (امبرسیز و ملویل ، ۱۹۸۲).
http://www.iiees.ac.ir/fa/%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%E2%80%8C%D9%84%D8%B1%D8%B2%D9%87-22-%D8%AF%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A8%D8%B1-856-%D9%82%D9%88%D9%85%D8%B3 /
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
شاه اسماعیل صفوی، بنیان‌گذار دودمان صفوی پس از ۲۳ سال پادشاهی و در سن ...
fa.wikipedia.org 23/05/1524 تاریخ
شاه ابوالمظفر بن شیخ حیدر بن شیخ جنید معروف به شاه اسماعیل یکم (زاده ۱۷ ژوئیه ۱۴۸۷ و درگذشته ۲۳ مه ۱۵۲۴) پایه‌گذار سلسله پادشاهی صفوی می‌باشد. حکم ران...ادامه مطلب»

تاجگذاری شاه اسماعیل صفوی در چهارده سالگی در تبریز...
fa.wikipedia.org 20/03/881 تاریخ
شاه اسماعیل یکم با نام کامل اسماعیل بن سلطان حیدر بن شیخ جنید ملقب به ابوالمظفر بهادرخان حسینی، و معروف به شاه اسماعیل ختایی (زاده ۱۷ ژوئیه ۱۴۸۷ - درگ...ادامه مطلب»

آغاز پادشاهی لطفعلی‌خان زند ...
parseed.ir 10/05/1789 تاریخ
لطفعلی‌خان زند (زادهٔ ۱۱۴۸ – درگذشته ۱۱۷۳ شمسی) یا لطفعلی‌شاه زند نهمین و آخرین فرمانروای زند بود که در میان سال‌های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۳ خورشیدی به مدت شش سا...ادامه مطلب»

چرا فردوسی و شاهنامه ی او در جهان بی همتاست ؟ ...
shahnamehpajohan.ir ۱۳۹۵/۰۹/۲۶ هنر
مرتضی ثاقب فر چکیده : انگیزه در نوشتن این جستار (مقاله) اظهار نظری است که در نشستی ، از دو زبان شناس گرامی ایرانی شنیدم که این سخن را که « فردوسی آفری...ادامه مطلب»

آغاز به کاردانشگاه آزاد اسلامی ...
fa.wikipedia.org ۱۳۶۱/۰۵/۱۰ تاریخ
دانشگاه آزاد اسلامی سامانه‌ای دانشگاهی در ایران و خارج ازایران است و از بزرگ‌ترین مراکز آموزشی در ایران است که کار خود را در ۱۰ مرداد ۱۳۶۱ آغاز کرد. ...ادامه مطلب»


EOF