دریافت سیگنال رادیویی مرموز از نزدیکترین ستاره به خورشید

دریافت سیگنال رادیویی مرموز از نزدیکترین ستاره به خورشید ...
per.euronews.com ۱۳۹۹/۱۰/۰۳ دانش

کلیدواژه ها:#آفریقای_جنوبی، #آلفا، #استرالیا، #انگلیسی، #خورشید، #دانشمندان، #رصدخانه، #فضا، #لاتین، #مغناطیسی، #میدان، #چهارچوب، #کره، #کره_زمین، #کشف

گروهی از اخترشناسان سال گذشته از نزدیکی ستاره « پروکسیما قنطورس » که نزدیکترین ستاره به خورشید محسوب می شود سیگنالی رادیویی دریافت کردند.
رصدخانه رادیوتلسکوپی پارکس در استرالیا این سیگنال رادیویی را که « بی ال سی ۱ » (BLC-1) نام گذاری شده است بین ماه های آوریل و مه سال ۲۰۱۹ شناسایی کرد. تعدادی از اخترشناسان در آن مقطع زمانی در رصدخانه پارکس مشغول تحقیق درباره « پروکسیما قنطورس » بودند. آنها تحقیقات خود را در چهارچوب طرحی پژوهشی در مورد سیگنال های رادیویی فرازمینی انجام می دادند.
ستاره « پروکسیما قنطورس » در فاصله ۴.۲ سال نوری با زمین واقع شده است. دستکم دو سیاره در حال چرخش به دور این ستاره هستند. شرایط یکی از این دو سیاره از نظر دما و مواد تشکیل دهنده به کره زمین شباهت دارد.
هر چند منشاء سیگنال رادیویی شناسایی شده هنوز مشخص نیست اما دانشمندان احتمال می دهند که این سیگنال رادیویی با فرکانس ۹۸۳ مگاهرتزی خود منشایی طبیعی نداشته باشد. آنها احتمال منشاء انسانی این سیگنال رادیویی را قوی تر می دانند. به این ترتیب محتمل ترین فرضیه در توضیح شناسایی این سیگنال رادیویی تداخل فرکانس از منبعی بر روی کره زمین یا یکی از محصولات فناوری ساخت بشر در فضا است. فرضیه دیگر نیز کشف پدیده ای طبیعی و جدید است.
با این حال شناسایی سیگنالی رادیویی در اطراف نزدیکترین ستاره به خورشید برای بسیاری از کسانی که به موجودات فرازمینی باور دارند یا چنین فرضیه ای را منتفی نمی دانند هیجان انگیز خواهد بود.
پژوهش دانشمندان درباره سیگنال رادیویی شناسایی شده همچنان ادامه دارد.
پروکسیما قنطورس(به انگلیسی: Proxima Centauri)(به لاتین: proximus, proxima, proximum به معنی « نزدیک » ) یک ستاره کوتوله قرمز با فاصله ۴٫۲۸ سال نوری و نزدیک‌ترین ستاره به زمین پس از خورشید است در صورت فلکی قنطورس است. این ستاره در سال ۱۹۱۵ و توسط رابرت اینز ، رئیس رصدخانه ملی آفریقای جنوبی کشف شد.
پروکسیما قنطورس جزئی از سامانه ستاره‌ای آلفا قنطورس به‌شمار می‌آید و نزدیک‌ترین ستاره به خورشید ما است. از آنجایی که این ستاره نسبت به دیگر ستاره‌ها به زمین بسیار نزدیک است ، می‌توان اندازه قطر زاویه‌ای آن را به طور مستقیم اندازه گرفت که این مقدار یک هفتم قطر زاویه‌ای خورشید محاسبه شده‌است. پروکسیما قنطورس جرمی حدود یک‌هشتم جرم خورشید دارد و میانگین چگالی آن ۴۰ برابر خورشید است. و درخشندگی بسیار پائینی دارد ، این ستاره یک ستاره شراره‌ای است و تغییرات زیادی در قدر ظاهری آن دیده می‌شود.
میدان مغناطیسی این ستاره از انتقال گرمای درون و بیرون ستاره تشکیل شده‌است. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد پرتوهای ایکس منتشر شده از این ستاره بسیار به خورشید شباهت دارد و تولید انرژی پائین در ستاره نشان می‌دهد که این ستاره ۴ تریلیون سال دیگر در رشته اصلی خواهد ماند. یا حدود ۳۰۰ برابر سن جهان.
جستجوهای که جهت پیدا کردن همدم این ستاره انجام گرفته تاکنون ناموفق بوده‌است؛ اگرچه این تلاش‌ها نشان داد که این همدم می‌تواند فقط در کنار یک کوتوله قهوه‌ای یا یک سیاره پرجرم باشد. برای کشف این‌گونه اجرام ، مأموریت فضایی تداخل‌سنجی نیز انجام شده‌است. از آنجا که پروکسیما قنطورس یک کوتوله قرمز و یک ستاره شعله‌زن است در صورت داشتن سیاره ، این سیاره قطعاً فاقد زیست خواهد بود. پروکسیما قنطورس را به علت نزدیک بودن به عنوان یکی از گزینه‌های مسافرت میان‌ستاره‌ای پیشنهاد کرده‌اند.
پروکسیما قنطورس برای اولین مقصد مسافرت‌های بین ستاره‌ای بسیار مناسب به نظر می‌رسد ، اگرچه آنقدر دور است که با سریعترین راکت حدود ۱۱۰٬۰۰۰ سال طول می‌کشد تا از زمین به این ستاره رسید در پروژه لانگشات نظریه‌ای بررسی می‌شود که برای مسافرت به پروکسیما قنطورس به صد سال نیاز است زیر از طریق راکت‌های هسته‌ای با سرعت بیشتری می‌توان مسافرت کرد از پروکسیما قنطورس خورشید با قدر ۰٫۴ و در صورت فلکی قیفاووس دیده می‌شود
محاسبه شده‌است که سرعت مناسب برای رسیدن به این ستاره به طوری که به اندازه عمر طبیعی انسان طول بکشد؛ ۰٫۴ سرعت نور است.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
برنامه لوكزامبورگ برای معدنكاری فرازمینی ...
steelpedia.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۱ اقتصاد
به گزارش ماین نیوز، اگر لوکزامبورگ، چنین مبلغی را به معدن کاری فضایی اختصاص دهد، کشوری پیشگام در عرصه استخراج معادن فضایی خواهد بود. نکته مهم در زمینه...ادامه مطلب»

آهن ربا و مغناطیس...
rasekhoon.net ۱۳۹۲/۱۱/۲۳ دانش
تهیه کننده : مجید مکاری منبع : راسخون آهنربا چیست ؟ آهن‌ربا معمولا از آهن يا فولاد ساخته مي‌شود. البته سنگ‌هايي نيز وجود دارند كه خاصيت مغناطيسي دار...ادامه مطلب»

«هواوی» اتهامات آمریکا را رد کرد ...
aftabnews.ir ۱۳۹۵/۰۳/۱۹ اینترنت-آی.تی
بزرگترین سازنده تلفن های هوشمند در جهان اعلام کرد که بر خلاف آنچه آمریکا مدعی شده، در خصوص ارسال و صادرات تجهیزات به سوریه و برخی کشورهای دیگر هیچ جرم...ادامه مطلب»

سالمرگ جمشید کاشانی ریاضی دان ایرانی که 600 سال پیش قضایای کُسینوس را ...
iranianshistoryonthisday.com 22/06/1429 تاریخ
ژوئن سال 1429 ميلادي جمشيد كاشاني (غياث الدين) رياضيدان و فضاشناس ايراني در سمرقند درگذشت. وي به دعوت الغ بيگ حكمران تيموري وقت و پسر شاهرخ ميرزا به ...ادامه مطلب»

ایرانی ها در گوگل دنبال چه می گردند؟...
web.zeytooni.com ۱۳۹۵/۰۶/۱۰ اینترنت-آی.تی
در روزگار زندگی روی اینترنت، هر جست و جو یک اعتراف است و هر موتور جست و جو، یک کشیش مجازی برای ثبت اعتراف ها. هر روز میلیون ها نفر در سراسر کره زمین، ...ادامه مطلب»


EOF