حمله به رژه نظامی در اهواز

حمله به رژه نظامی در اهواز ...
parseed.ir ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آزادی، #اتحادیه_اروپا، #ارتباط، #ارتش، #ارتش_جمهوری_اسلامی_ایران، #ارمنستان، #اروپا، #اسلامی، #اسپانیا، #اعتراض، #افغانستان، #الاحوازیه، #امارات_متحده_عربی، #امور_خارجه، #امیر_کویت، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #انگلستان، #انگلیسی، #اهواز، #ایالات_متحده، #ایران، #ایران_اینترنشنال، #ایرانی، #ایرنا، #بریتانیا، #بهرام_قاسمی، #بیمارستان، #تاریخ، #تلفات، #تکفیری، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #حماس، #خانه، #خبر، #خبرگزاری، #داعش، #دانمارک، #دفاع_مقدس، #دولت، #دولت_اسلامی، #دویچه_وله، #روسیه، #زبان_فارسی، #ساری، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سفیر، #سوریه، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سپاه_پاسداران_انقلاب_اسلامی، #شهرستان، #شهرستان_اهواز، #شهریور، #شورای_امنیت، #شورای_امنیت_سازمان_ملل_متحد، #عدالت، #عمان، #عموی، #فارسی، #مجلس، #مجلس_شورای_اسلامی، #مردم، #مردم_ایران، #مسلح، #مصر، #مقاومت، #مقدس، #ملل_متحد، #نظامی، #نیروهای_مسلح_جمهوری_اسلامی_ایران، #هلند، #وزارت_اطلاعات، #وزارت_اطلاعات_جمهوری_اسلامی_ایران، #وزارت_امور_خارجه، #ولادیمیر_پوتین، #ولیعهد، #پاسداران، #پاکستان، #پهلوی، #کاردار، #کشف، #کویت، #گروه_تروریستی

حمله به مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در اهواز که به اختصار حمله به رژه نظامی در اهواز خوانده شده‌است ، یک حمله مسلحانهدر ایران بود که در صبح روز شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در جریان مراسم رژه نظامی نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز روی داد. این حمله چندین کشته و زخمی از نظامیان و مردم عادی به همراه داشت. شورای امنیت سازمان ملل متحد ، وزارت امور خارجه ایالات متحده ، اسپانیا ، سوریه ، پاکستان ، الجزایر ، ارمنستان و روسای جمهور روسیه ، مصر و افغانستان و برخی کشورها و نهادها و شخصیت‌های سیاسی دیگر مانند سفیر بریتانیا امیر کویت ، قطر و عمان ضمن تروریستی نامیدن این حمله آن را به شدت محکوم کردند. داعش و بنا به گفته برخی رسانه‌ها گروه الاحوازیه نیز در ابتدا مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته‌اند. گروه الاحوازیه اما بعد از یک روز با انتشار بیانیه‌هایی به زبان‌های عربی و انگلیسی ، مسئولیت خود در حمله تروریستی اهواز را رد کرد. رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران نیز طی مصاحبه‌ای تأکید کرد سهل‌انگاری باعث بروز حادثه تروریستی اهواز شد و ایجاد چنین صحنه‌هایی تنها به خاطر اشتباه امنیتی بود.
حمله
این حمله حدود ساعت ۹ صبح حوالی پادگان لشکر ۹۲ زرهی اهواز رخ داد. مهاجمان مسلح که پیش از اجرای این مراسم در پشت محل برگزاری رژه کمین کرده و منتظر بودند ، نیم ساعت پس از آغاز مراسم ، مسیر رژه یگان‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران را به رگبار گلوله بستند.
آمار و تلفات
غیرنظامیان و سربازان
بر اساس گزارش‌های اولیه در این حادثه ۲۵ نفر از غیرنظامیان و نیروهای نظامی کشته و ۶۰ نفر نیز زخمی شده‌اند. در بین کشته‌شدگان یک کودک چهار ساله نیز حضور داشت.
سخنگوی ارشد نیروهای مسلح نیز اعلام کرد ، به دلیل دور بودن فاصله مهاجمان تا جایگاه سخنرانی و همچنین واکنش سریع نیروهایی که امنیت آنجا را به عهده داشتند به هیچ‌یک از مسئولین و مقامات کشوری و لشکری حاضر در این مراسم آسیبی نرسید.
مهاجمان
ابتدا رسانه‌ها گزارش دادند در جریان این تیراندازی ۳ نفر از مهاجمان کشته و ۱ نفر دیگر نیز که به سختی مجروح شده بود دستگیر شد که در بیمارستان جان باخت ، اما دو روز بعد از این حادثه فردی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری ایرنا گفت که یک نفر از حمله‌کنندگان که هویتش مشخص نبود به اشتباه جنازه‌اش در بین کشته‌شدگان قرار گرفته بود که پس از اقدامات کارشناسی دقیق مشخص شد که وی از حمله‌کنندگان بوده‌است و احراز هویت شد؛ بنابراین طبق آخرین آمار قطعی که می‌باشد ، تعداد حمله‌کنندگان ۵ نفر است و کشته‌های این حادثه نیز ۲۴ نفر و مجروحان ۶۸ نفر اعلام شد.
مسئولیت
جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز موسوم به گروه الاحوازیه اولین کسانی بود که در گفتگو با تلویزیون ایران اینترنشنال انجام این حمله را بر عهده گرفت ، هرچند داعش نیز مسئولیت آن را بر عهده گرفت.
رسانه‌های دولتی ایران گزارش دادند که « مردان مسلح تکفیری » این حمله را انجام دادند.
الاحوازیه
یعقوب حر تستری ، سخنگوی جنبش عربی آزادیبخش الاحواز در گفت‌وگوی اختصاصی با دویچه وله فارسی گفت: « این جنبش به دلایل سازمانی در حال حاضر مسئولیت این حمله مسلحانه را بر عهده نمی‌گیرد ، اما مقاومت ملی الاحواز مسئولیت حملات را می‌پذیرد و ما هم آن را یک عمل مشروع در مقابل انتقال آب به مناطق مرکزی ایران ، فقر ، تبعیض و اعدام‌ها می‌دانیم. »
گروه‌های وابسته به الاحوازیه با نشر پوستری مسئولیت حمله به رژه اهواز را بر عهده گرفتند. جنبش الاحوازیه در تاریخ ۱ مهر مسئولیت انجام این حمله را رد کرد.در همان ساعات اولیه این عملیات داعش مسئولیت آن را بر عهده گرفت. اما به دلیل مصاحبه سخنگوی جنبش الاحوازیه با تلویزیون ایران اینترنشنال که در آن مدعی شده بود که مقاومت ملی اهواز ، نه مشخصا جنبش الاحوازیه مسئول این حمله است انگشت اتهام به سمت جنبش الاحوازیه نشانه رفت.
روزنامه شرق در ایران نیز طی یادداشتی با عنوان « حادثه تروریستی اهواز قومی نیست » بر ابعاد مختلف این ماجرا و فعالیت‌های داعش پرداخت.
داعش
داعش با انتشار عکسی در رسانه اعماق (وابسته به داعش) اسنادی را دال بر مسئول اصلی این اقدام افشا کرد. سپس داعش با انتشار ویدئویی از چند فرد در حالی که لباس نظامی به تن دارند ، مدعی برنامه‌ریزی و انجام حمله از سوی خود شد. در ویدئوی منتشر شده توسط داعش ، دو نفر اول در این ویدئو به زبان عربی و نفر سوم به زبان فارسی صحبت می‌کنند.
اعماق در کانال تلگرامی خود نوشت: « یک منبع امنیتی گفت ، « انغماسی‌های » دولت اسلامی به تجمع نیروهای ایرانی در شهر اهواز در جنوب ایران حمله کردند » . دو روز بعد از این حادثه داعش یک اینفوگرافی از حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز منتشر کرد که نشان می‌داد در این حمله ۵ نفر مشارکت داشته‌اند. این گروه مدعی شده در این حمله ۴۰ نفر کشته و ۶۰ تن زخمی شدند.
داعش پس از نشر چند خبر و انتشار فیلم ، عکس و اینفوگرافی از نیروها و عملیاتش در اهواز یک فایل صوتی نیز در این باره منتشر کرد. گروه داعش با انتشار یک فایل صوتی مجدداً مسئولیت حادثه اهواز را بر عهده گرفت. در این فایل فردی به نام « ابو حسن المهاجر » ادعا کرد این آخرین تهاجمی نخواهد بود که علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود.
مدیرمسئول روزنامه جوان ، عبدالله گنجی در یادداشتی با عنوان « تروریسم ایدئولوژیک یا قوم‌گرایانه؟ » با ذکر هفت دلیل عملیات تروریستی اهواز را بر عهدهٔ داعش دانست. وی با ذکر دلایلی از جمله اینکه دو نفر از کشته‌شدگان با هم برادرند که برادر سوم آنان قبلاً در سوریه انتحاری عمل نموده و کشته شده‌است یکی دیگر از تروریست‌های کشته‌شده پسر عموی آن دو است که ارتباط این افراد با داعش یا تروریست‌های تکفیری را قطعی می‌نماید ، چهره افراد کشته شده با چهره‌های افراد ویدئوی منتشر شده ازسوی داعش تطابق دارد و دیگر دلایل نوشت که این حرکت خط قوم گرایی ندارد.
نماینده وقت مردم شهرستان اهواز ، حمیدیه و باوی در مجلس شورای اسلامی نیز طی مصاحبه ای اظهار کرد که در خانه تیمی که از این گروه تروریستی کشف شده نیز مستنداتی همچون پرچم داعش پیدا شده‌است.
هویت مهاجمان
وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران ، ضمن اطلاع‌رسانی در خصوص دستگیری ۲۲ نفر مرتبط با این حادثه ، اسامی تیم پنج‌نفرهٔ مهاجمین را به همراه درج تصاویر به شرح زیر عنوان کرد:
ایاد منصوری (کشته‌شده)
فؤاد منصوری (کشته‌شده)
احمد منصوری (کشته‌شده)
جواد ساری (کشته‌شده)
حسن درویشی (نامشخص)
واکنش‌ها
پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر سید علی خامنه‌ای ، رهبر ایران ، با انتشار پیام تسلیت او در این وب‌سایت نوشت: « جنایت این‌ها ادامه توطئه دولت‌های دست‌نشانده آمریکا در منطقه است که هدف خود را ایجاد ناامنی در کشور عزیز ما قرار داده‌اند » . در این پیام همچنین از مسئولین اطلاعاتی و امنیتی خواسته شده تا عاملان دیگر این حادثه را شناسایی و به دست عدالت بسپارند.
وزارت امور خارجه ایران نیز ضمن احضار سفرای کشورهای هلند و دانمارک و کاردار انگلستان به وزارت امور خارجه ، نسبت به اقامت برخی اعضای گروه الاهوازیه در این کشورها اعتراض کرد و از دولت‌های مزبور خواسته‌است که این حمله را محکوم کرده و افراد مرتبط با آن را به ایران تحویل دهند تا محاکمه شوند. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به اینکه ایران پیشتر خواهان دستگیری این افراد بوده گفت که « این پذیرفتنی نیست که تا زمانی که افراد این گروهک تروریستی در خاک اروپا مرتکب جنایت نشده‌اند در لیست تروریستی اتحادیه اروپا قرار نمی‌گیرند. » وزارت خارجه ایران همچنین کاردار امارات متحده عربی در ایران را احضار کرده و اعتراض رسمی ایران به اظهارات اخیر بعضی از مقام‌های اماراتی را در آنچه حمایت از حملات اهواز خواند ، به او ابلاغ کرد.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز طی بیانیه‌ای ، گروه‌ها و جریانات مرتبط با این حمله را به اقدام تلافی جویانه تهدید کرد.
ولیعهد سابق ایران ، شاهزاده رضا پهلوی دوم نیز ضمن ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های قربانیان و نیروهای مسلح ایران ، این حمله را محکوم کرد.
بین‌المللی
Flag of Russia.svg رئیس‌جمهور روسیه ولادیمیر پوتین این حمله را جنایت خونین نامید و ضمن استقبال از مبارزه سرسختانه با تروریسم ، آمادگی خود را در همکاری با دولت ایران در این زمینه اعلام کرد.
Flag of Syria.svg وزارت امور خارجه سوریه به شدت این حملهٔ تروریستی را محکوم کرد و به کسانی که تروریسم را در منطقه پشتیبانی می‌کنند ، هشدار داد.
Flag of Pakistan.svg پاکستان نیز از طریق محمد فیصل سخنگوی دفتر امور خارجه این حمله را محکوم کرد.
Flag of Afghanistan.svg ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای حمله تروریستی در اهواز ایران را که منجر به قربانی شدن شهروندان آن کشور شد را به شدت تقبیح کرد.
سازمان ملل متحدشورای امنیت سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای « حمله تروریستی » در اهواز را محکوم کرد. این شورا در بیانیه خود گفته‌است به شدیدترین وجه این حمله « تروریستی شنیع بزدلانه » را محکوم می‌کند.
پرچم ایالات متحده آمریکاسخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده در واکنش به این حمله مرگبار ، ضمن ابراز همدردی با مردم ایران تصریح کرد که هر نوع اقدام تروریستی از سوی آمریکا محکوم است و در ادامه گفت: « ما کنار مردم ایران و مقابل آفت تروریسم اسلامی افراطی ایستاده‌ایم و مراتب همدردی خود را با آن‌ها در این شرایط ناگوار ابراز می‌کنیم. »
پرچم حماس جنبش مقاومت اسلامی حماس جنایت حمله به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در شهر اهواز که به قربانی و زخمی شدن ده‌ها نفر انجامید ، را محکوم کرد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»


EOF