بمب‌گذاری ۱۳۸۹ در چابهار

بمب‌گذاری ۱۳۸۹ در چابهار ...
parseed.ir ۱۳۸۹/۰۹/۲۳ تاریخ

کلیدواژه ها:#Parseed.ir، #آذر، #آفریقا، #آلمان، #اردن، #استان_سیستان_و_بلوچستان، #اسلامی، #الشرق_الاوسط، #امام، #امام_حسین، #امور_خارجه، #انقلاب، #انقلاب_اسلامی، #اوباما، #ایالات_متحده، #ایران، #ایرنا، #باراک_اوباما، #بان_کی‌مون، #بریتانیا، #بلوچستان، #تاریخ، #تاسوعا، #جندالله، #جهانی، #خاورمیانه، #خبر، #خبرگزاری، #خبرگزاری_فارس، #دولت، #زاهدان، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #سرباز، #سپاه، #سپاه_پاسداران، #سپاه_پاسداران_انقلاب_اسلامی، #سیستان، #سیستان_و_بلوچستان، #شیعه، #عبدالله_دوم، #عبدالمالک_ریگی، #فارس، #فرانسه، #فرماندار، #قانونی، #قتل، #مردم، #ملل_متحد، #هلال_احمر، #هیلاری_کلینتون، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #پاسداران، #چابهار، #گیدو_وستروله

انفجارهای انتحاری در چابهار در روز ۲۴ آذر ۱۳۸۹ مصادف با تاسوعا در شهر چابهار در جنوب شرقی ایران انجام شد. حملات انتحاری در میان گروهی از عزاداران شیعه و نزدیک مسجد امام حسین چابهار به‌وسیلهٔ دو بمب‌گذار انتحاری انجام شد خبرگزاری‌های رسمی از کشته‌شدن حدّاقل۳۸ نفر خبر دادند. رسانه‌های دولتی ایران ، همچنین از کشته‌شدن ، یک سرباز وظیفه و سه درجه‌دار نیروی انتظامی خبر دادند. در میان کشته‌شدگان و مجروحان این حملهٔ انتحاری ، شماری زن و کودک نیز جای دارند.
وزارت اطّلاعات ایران اعلام کرد توانسته ۸ تن از افراد مرتبط با این حملات را در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان دستگیر کند. سایت جندالله اظهارات وزیر اطّلاعات ایران در مورد دستگیری یکی از عوامل انتحاری را رد کرد.
مسئولیت انفجار
به نقل از العربیّه ، گروه جندالله مسئولیّت این انفجار را برعهده گرفته‌است.
جندالله در بیانیّه‌ای ، اعلام کرد که این عملیات را به انتقام اعدام عبدالمالک ریگی و دیگر اعضای اعدام‌شدهٔ این گروه شبه‌نظامی انجام داده‌است. همچنین در این بیانیّه ادّعا شد که ده‌ها تن از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و « مزدوران رژیم ایران » در این عملیات کشته شده‌اند. این گروه مشخّصات و تصاویر دو نفر به نام‌های سیف‌الرّحمان چابهاری و حسان خاشی را به عنوان بمب‌گذاران انتحاری این حادثه منتشر کرد.
تعداد انفجارها
معاون امنیتی وزیر کشور ایران اعلام کرد که دو انفجار رخ داده ولی فرماندار چابهار موضوع دو انفجار را خبری نادرست خواند. فرماندار چابهار در خبری دیگر اعلام کرد که دو عملیات انتحاری رخ داده‌است.
تعداد عاملان انفجار
فرماندار چابهار در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا تعداد عاملان این انفجار را دو نفر و در مصاحبه با خبرگزاری فارس سه نفر اعلام کرد.
تناقض در آمار کشته‌شدگان
محمود مظفّر ، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ، علّت تناقض در آمار کشته‌شدگان را احیای مجروحینی عنوان کرد که پیشتر شهید محسوب شده بودند او آمار کشته شدگان را ۳۱ نفر اعلام کرد. درحالیکه پیشتر مدیر کل پزشکی قانونی سیستان و بلوچستان اعلام کرده بود که جنازهٔ ۳۸ را نفر را تحویل گرفته‌است.
برخورد
در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۸۹ ، یازده هوادار گروه جندالله در زندان زاهدان اعدام شدند. عبدالرئوف ریگی سخنگوی جندالله در مصاحبه‌ای با روزنامهٔ الشرق الاوسط اعلام کرد که افراد اعدام شده ارتباطی با جندالله نداشتند و تنها نسبت‌های قبیله‌ای و قومی با اعضای گروه داشتند.او از تصمیم جندالله برای اعدام یک گروگان خود به تلافی این اعدام‌ها خبر داد
واکنش‌ها
سازمان ملل متحد - بان کی‌مون ، دبیر کل سازمان ملل متّحد حملات تروریستی به عزاداران چابهاری را به‌شدّت محکوم کرد.
ایالات متحده آمریکا - باراک اوباما ، رئیس‌جمهور آمریکا ، بمب‌گذاری‌های انتحاری در چابهار را به‌شدت محکوم کرد و از آن به عنوان « حملاتی تروریستی که مایه انزجار است » یاد کرد. رئیس‌جمهور آمریکا افزود « قتل غیرنظامیان بی‌گناه در عبادت‌گاهشان در جریان مراسم مذهبی ، یک عمل زشت است و کسانی که دست به آن زده‌اند ، باید پاسخ‌گو شناخته شوند. این عملی شرم‌آور و بزدلانه است » .
ایالات متحده آمریکا - هیلاری کلینتون ، وزیر امور خارجه آمریکا ، انفجارها در شهر چابهار را محکوم کرد. هیلاری کلینتون با انتشار بیانیه‌ای متذکر شد که وی « به نمایندگی از مردم آمریکا ، مراتب تسلیت خود را به خانواده قربانیان این حادثه ابراز می‌دارم » .
آلمان - گیدو وستروله ، وزیر امور خارجه آلمان ، در بیانیّه‌ای گفت « من این سوءقصد مزورانه به مومنان بی‌گناه را شدیداً محکوم می‌کنم. من با خانواده‌های قربانیان هم‌دردی و برای زخمیان پرشمار این حادثه ، بهبودی هرچه زودتر آرزو می‌کنم. اقداماتی از این دست نشان می‌دهد که خشونت تروریستی تهدیدی جهانی است که ما برای مبارزه با آن باید در سطح بین‌المللی همکاری کنیم » .
بریتانیا - آلیستر برت ، معاون وزیر امور خارجهٔ بریتانیا در امور خاورمیانه و آفریقا در بیانیّه‌ای گفت « دولت بریتانیا ، این عملیات خشونت‌آمیز را به‌شدت محکوم می‌کند. ما از تروریسم در هر شکل ممکن ابراز انزجار می‌کنیم » .
فرانسه - برنار والرو ، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه ، مراتب هم‌دردی کشورش را پس از این « عمل تروریستی زننده که یک عبادت‌گاه را در جریان مراسم مذهبی هدف گرفته و ایران را در غم فرو برده » ابراز داشت.
اردن - ملک عبدالله دوم ، پادشاه اردن در پیامی به محمود احمدی‌نژاد این انفجارها را محکوم کرد.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

حملات تروریستی داعش در تهران ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۰۳/۱۷ تاریخ
حملات ۱۳۹۶ تهران به حملات تروریستی داعش به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم سید روح‌الله خمینی در ۱۷ خرداد ۱۳۹۶ (۷ ژوئن ۲۰۱۷ میلادی) در تهران اشاره دار...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF