مشاهده 4 قلاده پلنگ در پارک اسفراین خراسان شمالی

مشاهده 4 قلاده پلنگ در پارک اسفراین خراسان شمالی ...
asriran.com ۱۳۹۹/۱۰/۱۳ طبیعت

کلیدواژه ها:#Asriran.com، #آسیا، #استان_خراسان، #استان_خراسان_شمالی، #اسفراین، #انقراض، #ایرانی، #ایرنا، #بجنورد، #بومی، #حفاظت_محیط_زیست، #حیوانات، #خراسان، #خراسان_شمالی، #شهرستان، #شکار، #غربی، #محیط_زیست، #پارک_ملی، #پلنگ، #پلنگ_ایرانی، #کنون، #گربه_پالاس، #گیاهی

رییس اداره حفاظت محیط زیست اسفراین گفت: محیط‌بانان این اداره روز پنجشنبه به هنگام گشت‌زنی در پارک ملی سالوک چهار قلاده پلنگ را مشاهده و از آنها تصویربرداری کردند.
علی فرجی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بر اساس مشاهدات محیط بانان ، به احتمال قوی این‌ پلنگ ها شامل پلنگ ماده به همراه سه توله بزرگش باشند.
وی افزود: از ابتدای سال تا کنون ۱۲ نوبت پلنگ در پارک های ملی سالوک و ساریگل اسفراین توسط محیط بانان محیط زیست این شهرستان مشاهده است.
پلنگ ایرانی بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ و بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.
شهرستان اسفراین یکی از مناطق پر تراکنش پلنگ ایرانی است.
پارک ملی سالوک با گستره ۲۰ هزار هکتار در شمال غربی شهرستان اسفراین ، به دلیل شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی ، به عنوان یکی از متنوع ترین زیستگاه های خراسان شمالی شناخته می شود.
بخش شمالی این پارک دارای جاذبه های طبیعی گردشگری ، کوهستانی و زیستگاه حیوانات کوه زی و قسمت جنوبی زیستگاه حیوانات دشت زی است.
قوچ و میش اوریال ، بز ، پلنگ ، گربه پالاس و گراز از جانوران شاخص پارک ملی سالوک اسفراین هستند.
شهرستان اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد ، مرکز استان خراسان شمالی با داشتن ۲ پارک ملی سالوک و ساریگل ، ۲ منطقه حفاظت شده و سه منطقه شکار ممنوع با تنوع گیاهی و جانوری ارزشمند ، از مهم‌ترین ذخیره گاه های ژنتیکی غنی کشور محسوب می شود.

--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»

خانه امید یوزهای ایرانی نیازمند حمایت مسئولان است...
donyayesafar.com ۱۳۹۵/۰۶/۱۴ طبیعت
به گزارش ایرنا روز ملی یوزپلنگ در حالی برگزار شد که خبرهای خوش و ناخوشایندی در باره تعداد این گونه ارزشمند و در حال انقراض به گوش رسید، گونه ای ارزشمن...ادامه مطلب»

آشنایی با کوشکی، از نسل یوزپلنک ایرانی در حال انقراض ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ طبیعت
کوشکی یک یوزپلنگ آسیایی در اسارت در ایران است که در حصاری به وسعت ۱۲ هکتار در پناهگاه حیات وحش میاندشت در ۱۰ کیلومتری شرق جاجرم در شرایط نیمه اسارت نگ...ادامه مطلب»

لاشه یک پلنگ در اسفراین کشف شد / مرگ دهمین پلنگ ایرانی در کمتر از 60 ر...
iew.ir ۱۳۹۴/۰۳/۰۶ طبیعت
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی از یک دامدار در شهرستان اسفراین در استان خراسان شمالی مبنی بر مشاهده لاشه یک پ...ادامه مطلب»

محیط زیست در سالی که گذشت؛ حذف 15 پلنگ از طبیعت ایران/ چوپان لرستانی ...
mehrnews.com ۱۳۹۳/۰۱/۰۷ طبیعت
سال که گذشت به تعبیر بسیاری از کارشناسان سالی سیاه برای پلنگ های ایرانی بود چرا که تنها بر اساس آماری که در رسانه ها منتشر شد در این سال 15 پلنگ تلف ش...ادامه مطلب»


EOF